Jedynie prawda jest ciekawa


Obama zaciska pętlę na szyi Iranu

06.02.2012

Prezydent USA Barack Obama podpisał dekret prezydencki nakazujący nałożenie kolejnych sankcji na rząd Iranu i jego bank centralny - poinformował w poniedziałek Biały Dom w oficjalnym komunikacie. Banki USA będą mogły teraz zamrażać irańskie aktywa. Izrael grozi zniszczeniem irańskich instalacji.

W liście do Kongresu Obama wyjaśnił: "Zdecydowałem, że w świetle oszukańczych praktyk Banku Centralnego Iranu i innych irańskich banków, ukrywających transakcje stron objętych sankcjami, wskazane jest nałożenie dodatkowych, surowszych sankcji na Iran i jego bank centralny".

Zdaniem Białego Domu amerykańskie banki muszą mieć uprawnienia do zamrażania irańskich aktywów, ponieważ manipulacje Banku Centralnego Iranu stanowią "ryzyko nie do zaakceptowania" dla międzynarodowego systemu finansowego ze względu na "niedostatki w irańskim systemie zapobiegania praniu pieniędzy".

W listopadzie minionego roku amerykańskie ministerstwo finansów określiło Iran jako terytorium "będące przedmiotem szczególnego zaniepokojenia z powodu praktyki prania pieniędzy" – przypomina EFE.

Amerykańskie instytucje finansowe, włącznie z zagranicznymi oddziałami banków, będą miały kontrolę nad irańskimi aktywami. Do tej pory banki USA miały jedynie nakaz odrzucania irańskich transakcji. Dekret prezydencki daje im możliwość zamrażania ich.

Amerykańskie ministerstwo finansów (skarbu) poinformowało, że nowe, bardziej rozległe sankcje odbiją się na aktywach wszystkich irańskich instytucji rządowych, włącznie z ministerstwami i bankiem centralnym, który rozporządza pieniędzmi pochodzącymi ze sprzedaży ropy.

"Kroki te podkreślają determinację administracji (USA), by pociągnąć irański reżim do odpowiedzialności za niestosowanie się do międzynarodowych zobowiązań" - poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Według Reutera, nie jest jaszcze znana wartość irańskich aktywów, na które wpłynie nowa decyzja Białego Domu.

Obama zaciska pętlę sankcji nakładanych na Iran, by zmniejszyć dostęp rządu w Teheranie do kapitału i przychodów z handlu ropą, aby nakłonić republikę islamską do powrotu do negocjacji sprawie programu zbrojeń nuklearnych - uważa Reuters.

Według sondażu Pew Research Iran stał się w oczach Amerykanów krajem najbardziej niebezpiecznym i zepchnął Chiny na drugą pozycję w tym rankingu - pisze EFE.

Dekret prezydenta wydany został w okresie, w którym pojawiły się zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i na całym świecie nowe napięcia związane z programem nuklearnym Teheranu oraz obawami przed decyzją Izraela o jednostronnym prewencyjnym ataku na irańskie instalacje nuklearne - zwraca uwagę AP.

Prezydent Obama uważa - podaje AP, cytując komunikat - że wciąż możliwe jest rozwiązanie próby sił z Iranem i konfliktu o tamtejszy program nuklearny poprzez wysiłki dyplomatyczne. Jego administracja wykorzystuje sankcje gospodarcze jako jedną z form nacisku mającą zmusić republikę islamską do rezygnacji z kontrowersyjnego programu.

W piątek wiceminister spraw zagranicznych Izraela Danny Ajalon na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa powiedział: "Iran ugnie się, jeśli sankcje mające go skłonić do zarzucenia programu nuklearnego zostaną wprowadzone szybko". "Oznacza to, że inne kraje być może nie będą nigdy musiały decydować w sprawie ewentualnej interwencji militarnej" - dodał Ajalon w rozmowie z Reuterem.

Ajalon odnosił się w swych wypowiedziach do opublikowanej w czwartek przez "Washington Post" informacji, że szef Pentagonu Leon Panetta obawia się, iż Izrael uderzy na Iran w ciągu najbliższych miesięcy.

Według wiceministra uwaga społeczności międzynarodowej powinna być skupiona na ilości wzbogaconego uranu, który Iran zdołał ukryć głęboko pod ziemią w zakładach Fordo, jego najlepiej chronionej instalacji nuklearnej.

W czwartek wicepremier Izraela Mosze Jaalon powiedział podczas konferencji naukowej, że możliwe jest zniszczenie podziemnych instalacji nuklearnych Iranu ukrytych w bunkrach. Nie dał jednak do zrozumienia, że Izrael jest bliski podjęcia decyzji o uderzeniu - podała agencja Associated Press.

Ciszej o Iranie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział członkom swojego gabinetu, żeby skończyli z "pogaduszkami" na temat Iranu - pisze w poniedziałek Associated Press, powołując się na anonimową osobistość izraelską. Agencja zwraca uwagę, że izraelscy przywódcy polityczni i dowódcy wojskowi wypowiadają się ostatnio coraz otwarciej w kwestii podjęcia przez Izrael działań w związku z programem nuklearnym Iranu.

AP odnotowuje, że szef resortu obrony USA Leon Panetta doszedł do wniosku, iż izraelski atak na Iran jest prawdopodobny w nadchodzących miesiącach. Izrael uważa Iran za swego najniebezpieczniejszego wroga i zapowiada, że nie dopuści to tego, by wszedł on w posiadanie broni nuklearnej. Według cytowanej przez AP osobistości izraelskiej Netanjahu powiedział członkom swojego gabinetu, że takie rozprawianie na temat Iranu szkodzi interesom Izraela.

Netanjahu wielokrotnie akcentował, że w kwestii Iranu wszystkie opcje są otwarte.


PAP
Fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook