Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Obama wygra mimo mniejszego poparcia?

20.10.2012

Zaskakujące wiadomości płyną z USA. Analizy sondaży pokazują, że mimo rosnącej popularności Mitta Romneya, to Barack Obama może wygrać wybory. I to pomimo mniejszego poparcia wśród Amerykanów.

Obecny prezydent nawet jeśli zdobędzie mniej głosów bezpośrednich może wygrać głosami elektorskimi. Takie są przewidywania analityków. Wydaje się, że obaj kandydaci mogą uzyskać podobną liczbę głosów bezpośrednich.

Portal internetowy RealClearPolitics, który oblicza średnią z siedmiu najważniejszych sondaży przedwyborczych, ogłosił, że Romney prowadzi obecnie z Obamą w stosunku 47,7 do 46,7 proc.

Tymczasem po obliczeniu średnich rezultatów sondaży ze wszystkich stanów okazało się, że gdyby wybory odbyły się dziś, prezydent wygrałby z kandydatem Republikanów zdobywając więcej od niego głosów elektorskich - 294 przeciwko 244.

Wynika z to z amerykańskiego systemu wyborów pośrednich, gdzie liczą się głosy elektorskie. Zwycięzca w danym stanie otrzymuje wszystkie tamtejsze głosy elektorskie, niezależnie od tego, jaki był rozkład głosów bezpośrednich. Obama zaś jest faworytem w większości dużych (ludnościowo) stanów, jak Kalifornia i Nowy Jork, które zapewniają najwięcej głosów elektorskich.

W jednym z najczęściej cytowanych sondaży, przeprowadzonym przez Instytut Gallupa, prowadzi Romney, na którego chce głosować 51 procent Amerykanów, podczas gdy Obamę popiera 45 procent.

Kandydat Partii Republikańskiej (GOP) wyprzedził prezydenta po pierwszej debacie telewizyjnej w Denver, którą zdecydowanie wygrał. Chociaż drugą debatę, w ostatni wtorek, wygrał nieznacznie Obama, przewaga Romneya w sondażach nie zmalała.

Jednak prezydent - jak wskazuje najnowszy sondaż NBC News i "Wall Street Journal" - ma wciąż więcej zwolenników w dwóch ważnych "swing states", stanach "wahających się" kogo poprzeć, na Środkowym Zachodzie, czyli w Ohio i Iowa. W Iowa prowadzi w stosunku 51 do 43 procent, a w Ohio - 50 do 42 procent. Zwłaszcza ten ostatni stan uchodzi za kluczowy dla zwycięstwa w wyborach.

PAP/Tomasz Zalewski,Nal
[Fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

USA

,

Barack Obama

,

wybory

,

prezydent

,

głosowanie

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook