Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Obama: To pogwałcenie prawa

04.03.2014

Prezydent USA Barack Obama powiedział, że argumenty, którymi posługuje się prezydent Rosji Władimir Putin, uzasadniając swe posunięcia wobec Ukrainy, "nie są w stanie nikogo zwieść". Kreml natomiast tłumaczy agresję koniecznością obrony rosyjskiej mniejszości i nie przejmuje się konsekwencjami.

Obama nazwał interwencję Rosji na Krymie "pogwałceniem prawa międzynarodowego".

„Wygląda na to, że prezydent Putin ma zespół prawników, który przygotowuje mu jakieś inne interpretacje prawa” - dodał prezydent.

Powiedział też dziennikarzom, że deklaracje Putina dotyczące woli ochrony osób narodowości rosyjskiej mieszkających na Ukrainie "nikogo nie przekonują".

Wydaje się jednak Rosja gwiżdże na kary ze strony Zachodu. Stały przedstawiciel Rosji przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow ocenił, że praktyczne działania wobec Rosji, jakie zapowiedzieli ministrowie spraw zagranicznych UE w związku z konfliktem na Krymie, są "skromniejsze niż ich oświadczenia polityczne".

Unia Europejska potępiła w poniedziałek agresję Rosji na Krymie, zażądała wycofania rosyjskich sił do baz i zagroziła wprowadzeniem sankcji wizowych i finansowych.

„Z zainteresowaniem spostrzegłem w liczbie możliwych środków +karnych+ ze strony UE zamrożenie rozmów z Rosją w sprawie wiz. Przecież one, niestety, i tak są zamrożone, przy czym z winy Unii” - oświadczył Czyżow.

Prezydenci Rosji Władimir Putin i Chin Xi Jinping omawiali przez telefon sytuację na Ukrainie i ich stanowiska w tej sprawie "są bliskie" – poinformowały służby prasowe Kremla.

Nowy ukraiński premier jest zdania, że jego kraj poradzi sobie z problemami:

„Ukraina jest gotowa do budowania nowego stylu relacji z Rosją pod warunkiem poszanowania jej suwerennych wyborów” - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk na briefingu w Kijowie. Ponownie wezwał Moskwę do wstrzymania wojskowej agresji.

Jeszcze raz wzywamy rząd rosyjski i rosyjskiego prezydenta do niezwłocznego wstrzymania agresji militarnej na terytorium Ukrainy.

„Ukraina jest gotowa do budowy nowego stylu relacji z Federacją Rosyjską, gdzie Rosja szanuje suwerenne prawo Ukrainy do wyboru kierunku obieranego przez państwo ukraińskie w polityce zagranicznej” - oznajmił.

Powtórzył, że Ukraina wybiera podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook