Jedynie prawda jest ciekawa

Obama spotkał się z szefem RB Rosji

23.05.2013

Prezydent Barack Obama spotkał się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem. Rozmawiano o współpracy antyterrorystycznej.

Prezydent Obama - jak poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) - dołączył w środę do spotkania swego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Thomasa Donilona z przebywającym w Waszyngtonie Nikołajem Patruszewem.


"Prezydent potwierdził chęć wzmocnienia dwustronnych stosunków, w tym więzi gospodarczych między USA a Rosją. Rozmawiano także o pogłębieniu współpracy w zwalczaniu terroryzmu i konieczności wynegocjowania politycznego porozumienia w Syrii" - poinformowano w krótkim komunikacie.

Prezydent USA "podziękował za kondolencje prezydenta Władimira Putina i ofertę pomocy po przejściu katastrofalnego tornada w Oklahomie". Obaj przywódcy spotkają się w czerwcu na szczycie G8 w Irlandii Północnej.

Patruszew - jak zapowiadał doradca Putina, Jurij Uszakow - podczas wizyty w Waszyngtonie miał przekazać Barackowi Obamie odpowiedź prezydenta Putina na list amerykańskiego przywódcy, który do Moskwy przywiózł 15 kwietnia Donilon. Według rosyjskich mediów, w swym liście Obama zaproponował Rosji zawarcie porozumienia o przejrzystości w sferze obrony przeciwrakietowej, a także wynegocjowanie umowy o dalszych redukcjach arsenałów jądrowych dwóch krajów.

List Obamy oceniano na Kremlu bardzo pozytywnie. Uszakow powiedział, że odpowiedź Putina zawiera stanowisko Moskwy w kwestii systemu obrony przeciwrakietowej, a także konieczności współpracy służb specjalnych obu krajów.

Środowy komunikat Białego Domu nie odnosi się jednak do tematu obrony przeciwrakietowej ani dalszych redukcji broni jądrowej.

Budowa tarczy antyrakietowej w Europie jest jednym z głównych punktów spornych w relacjach między Rosją a USA i NATO. Moskwa uważa ten projekt za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Żąda od Waszyngtonu gwarancji prawnych, że amerykański system nie będzie wymierzony przeciwko Federacji Rosyjskiej. Stany Zjednoczone dotychczas odmawiały takich gwarancji, a Sojusz Północnoatlantycki zapewniał, że tarcza nie jest skierowana przeciwko Rosji.

Biały Dom jak na razie nie potwierdził, czy rzeczywiście - jak podała prasa rosyjska - przygotowuje się do przekazywania Rosji danych na temat systemu obrony przeciwrakietowej. Te doniesienia niepokoiły jednak Republikanów w Kongresie, którzy są przeciwni przekazywaniu Rosji poufnych danych. Niektórzy wyrażali też opinię, że administracja zbyt łatwo negocjuje z Moskwą.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Rosja

,

Waszyngton

,

Barack Obama

,

terroryzm

Warto poczytać

 1. 1270orbanww 23.09.2017

  Węgierska prasa o wizycie Orbana w Polsce: to demonstracja antyimigracyjnego sojuszu

  Jako demonstrację sojuszu państw przeciwnych nieograniczonej imigracji oraz pokaz jedności przed szczytem UE w Tallinie określa w sobotę węgierska prasa wizytę premiera Viktora Orbana w Warszawie.

 2. 1270kornicki 23.09.2017

  Polski bohater i lider rankingu pilotów RAFu skromnie o swoich zasługach: Byłem jednym z wielu

  Franciszek Kornicki, ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z drugiej wojny światowej jest zdecydowanym liderem głosowania internetowego, które ma wybrać jednego z bohaterów wystawy na stulecie brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF).

 3. stalin20170922 22.09.2017

  Popiersie zbrodniarza stanęło w Moskwie. Tylko jedna osoba zaprotestowała

  - Popiersie Józefa Stalina pojawiło się w piątek w Moskwie; jest ono częścią "alei wodzów", w której stoją popiersia rosyjskich carów i radzieckich przywódców komunistycznych. Przeciwko upamiętnieniu Stalina protestowała uczestniczka jednoosobowej pikiety.

 4. Imigranciwiki2 22.09.2017

  Coraz mniej ubiega się o azyl w UE

  Liczba imigrantów ubiegających się po raz pierwszy o azyl w UE zmniejszyła się w drugim kwartale br. o 11 proc. - podał w piątek Europejski Urząd Statystyczny. Największą grupę stanowią Syryjczycy i Nigeryjczycy, a najwięcej podań złożono w RFN i we Włoszech.

 5. Katalonia22092017 22.09.2017

  Katalończycy wyszli na ulice. Domagają się niepodległości

  Co najmniej kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii demonstruje w piątek przed sądem w Hospitalet de Llobregat, na przedmieściach Barcelony, żądając uwolnienia członków władz regionalnych. Zatrzymano ich w związku z referendum w sprawie secesji regionu.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook