Jedynie prawda jest ciekawa


Obama spotkał się z szefem RB Rosji

23.05.2013

Prezydent Barack Obama spotkał się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem. Rozmawiano o współpracy antyterrorystycznej.

Prezydent Obama - jak poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) - dołączył w środę do spotkania swego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Thomasa Donilona z przebywającym w Waszyngtonie Nikołajem Patruszewem.


"Prezydent potwierdził chęć wzmocnienia dwustronnych stosunków, w tym więzi gospodarczych między USA a Rosją. Rozmawiano także o pogłębieniu współpracy w zwalczaniu terroryzmu i konieczności wynegocjowania politycznego porozumienia w Syrii" - poinformowano w krótkim komunikacie.

Prezydent USA "podziękował za kondolencje prezydenta Władimira Putina i ofertę pomocy po przejściu katastrofalnego tornada w Oklahomie". Obaj przywódcy spotkają się w czerwcu na szczycie G8 w Irlandii Północnej.

Patruszew - jak zapowiadał doradca Putina, Jurij Uszakow - podczas wizyty w Waszyngtonie miał przekazać Barackowi Obamie odpowiedź prezydenta Putina na list amerykańskiego przywódcy, który do Moskwy przywiózł 15 kwietnia Donilon. Według rosyjskich mediów, w swym liście Obama zaproponował Rosji zawarcie porozumienia o przejrzystości w sferze obrony przeciwrakietowej, a także wynegocjowanie umowy o dalszych redukcjach arsenałów jądrowych dwóch krajów.

List Obamy oceniano na Kremlu bardzo pozytywnie. Uszakow powiedział, że odpowiedź Putina zawiera stanowisko Moskwy w kwestii systemu obrony przeciwrakietowej, a także konieczności współpracy służb specjalnych obu krajów.

Środowy komunikat Białego Domu nie odnosi się jednak do tematu obrony przeciwrakietowej ani dalszych redukcji broni jądrowej.

Budowa tarczy antyrakietowej w Europie jest jednym z głównych punktów spornych w relacjach między Rosją a USA i NATO. Moskwa uważa ten projekt za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Żąda od Waszyngtonu gwarancji prawnych, że amerykański system nie będzie wymierzony przeciwko Federacji Rosyjskiej. Stany Zjednoczone dotychczas odmawiały takich gwarancji, a Sojusz Północnoatlantycki zapewniał, że tarcza nie jest skierowana przeciwko Rosji.

Biały Dom jak na razie nie potwierdził, czy rzeczywiście - jak podała prasa rosyjska - przygotowuje się do przekazywania Rosji danych na temat systemu obrony przeciwrakietowej. Te doniesienia niepokoiły jednak Republikanów w Kongresie, którzy są przeciwni przekazywaniu Rosji poufnych danych. Niektórzy wyrażali też opinię, że administracja zbyt łatwo negocjuje z Moskwą.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 2. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 3. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 4. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

 5. time23062018 23.06.2018

  Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

  Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA.

 6. brexit23062018 23.06.2018

  Kilkadziesiąt tysięcy osób na ulicach Londynu. Walczą, aby pozostać w UE

  Będzie drugie referendum w sprawie Brexitu. Tego domaga się co najmniej kilkadziesiąt tysięcy Brytyjczyków.

 7. kangur-23062018 23.06.2018

  Kangur w Alpach? Szokujące znalezisko austriackiej policji

  Austriaccy policjanci i strażacy w alpejskiej miejscowości Mattsee, na północy kraju, złapali kangura, którego niespodziewana obecność niemal doprowadziła do wypadku drogowego - podaje w sobotę hiszpańska agencja EFE. Na razie nie wiadomo, kto jest właścicielem zwierzaka

 8. etiopia-23062018 23.06.2018

  Eksplozja na wiecu nowego premiera Etiopii. Są ofiary śmiertelne

  Kilka osób zginęło w wyniku eksplozji, do której doszło w sobotę w stolicy Etiopii Addis Abebie podczas wiecu poparcia dla nowego premiera Abiya Ahmeda Alego. W wydarzeniu, na którym obecny był szef rządu, brało udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook