Jedynie prawda jest ciekawa


Obama rozczarowany rosyjską "mentalnością zimnej wojny"

07.08.2013

W wywiadzie dla NBC prezydent Barack Obama wyraził rozczarowanie przyznaniem przez Rosję azylu sprawcy przecieku dokumentów wywiadu USA Edwardowi Snowdenowi. Ocenił też, że zagrożenie terrorem jest "wystarczająco znaczące", by zamknąć ambasady USA.

W wywiadzie dla programu "Tonight Show" telewizji NBC Obama powiedział, że decyzja Rosji odzwierciedla niektóre "ukryte wyzwania" jakim USA muszą sprostać w relacjach z Rosją. Jak tłumaczył, wynika to po części z tendencji Moskwy, by powracać do - jak to ujął - "mentalności zimnej wojny".

Choć USA i Rosją nie mają umowy o ekstradycji, Waszyngton domagał się od Moskwy odesłania byłego współpracownika wywiadu USA Edwarda Snowdena, by stanął przed sądem za przekazanie do prasy  tajnych dokumentów o prowadzonej na masową skalę przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) inwigilacji elektronicznej. 

Snowden miał dostęp do tajnych dokumentów, choć nie pracował bezpośrednio w NSA, ale dla firmy zewnętrznej Booz Allen Hamilton, podwykonawcy rządowego. Zdaniem Obamy, to skłania go do rozważenia, czy USA powinny tak dużo pracy wywiadowczej zlecać zewnętrznym firmom.

Zjawisko zlecania zadań wywiadowczych prywatnym usługodawcom bezprecedensowo wzrosło w USA w ciągu ostatnich kilkunastu lat, po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r. Oprócz Booz Allen Hamilton także takie firmy jak Lockheed Martin czy Computer Science Corporation zajmują się bezpośrednim zbieraniem i analizowaniem danych. Wielu z zatrudnionych tam ludzi ma dostęp do informacji o najwyższym stopniu tajności. 

Biały Dom wciąż nie poinformował, czy w związku z decyzją Moskwy w sprawie azylu dla Snowdena prezydent Obama anuluje swą wrześniową wizytę w Moskwie, planowaną wcześniej tuż przed szczytem G20 w Petersburgu 5-6 września. Tuż po decyzji Rosji w sprawie Snowdena, rzecznik Białego Domu Jay Carney mówił w ub. tygodniu, że USA "rozważają sens" dwustronnego spotkania prezydentów USA i Rosji. 

We wtorek źródła rządowe w Waszyngtonie przyznały natomiast, że USA nie odwołają piątkowych rozmów ministrów spraw zagranicznych i obrony Rosji i USA, które też stały pod znakiem zapytania.

W wywiadzie dla NBC prezydent Obama po raz pierwszy odniósł się też do decyzji USA, by z powodu zagrożenia terrorystycznego zamknąć placówki dyplomatyczne. Obama tłumaczył, że zagrożenie terrorem jest "wystarczająco znaczące, byśmy podjęli te środki ostrożności". Dodał jednak, że pomimo ostrzeżenia dla podróżnych, Amerykanie nie powinni anulować swych zagranicznych planów, ale powinni wykazać się "zdrowym rozsądkiem".

W sumie USA zleciły zamknięcie aż do soboty 19 ambasad w 16 krajach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Decyzję podjęto po przechwyceniu przez NSA komunikatów wymienianych przez przywódcę Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego oraz Nasira al-Wahajsziego, szefa Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) z centralą w Jemenie, z których wynikało, że Al-Kaida planowała duży zamach terrorystyczny.

We wtorek Departament Stanu USA nakazał też, by w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym Jemen opuścili wszyscy pracownicy amerykańskiej ambasady, których obecność nie jest niezbędna. Natomiast w oświadczeniu dla podróżnych zarekomendowano, by z Jemenu natychmiast wyjechali wszyscy przebywający tam amerykańscy obywatele; odradzane są również podróże Amerykanów do tego kraju. Zagrożenie określono jako "ekstremalnie wysokie".

Z Waszyngtonu Inga Czerny - PAP/run

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. 1270putinkremlin 23.01.2018

  Wściekły atak na rosyjski Memoriał. Nie mogą im darować walki o prawa człowieka. Za szykanami stoi "małpa Putina"?

  Do kolejnych incydentów wymierzonych w Stowarzyszenie Memoriał, organizację broniącą praw człowieka, doszło we wtorek na rosyjskim Kaukazie Północnym, w Dagestanie. Pracownicy Memoriału otrzymują telefoniczne pogróżki, wcześniej podpalono ich auto

 2. merkel22012018 22.01.2018

  Prezydent Niemiec wzmaga presję na kanclerz Merkel. "Niemcy oczekują nowego rządu"

  - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że po czterech miesiącach od wyborów parlamentarnych mieszkańcy kraju oczekują powstania nowego rządu, wzmagając w ten sposób - w ocenie dpa - presję na CDU/CSU i SPD ws. utworzenia koalicji.

 3. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 4. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 5. Cottbustt 22.01.2018

  Gorąca atmosfera tuż obok polskiej granicy! Niemieckie miasto ma dość uchodźców

  W Chociebużu (Cottbus) we wschodnich Niemczech po sobotniej kilkusetosobowej demonstracji przeciw obecności uchodźców doszło do utarczek między obywatelami Niemiec a cudzoziemcami. Interweniowała policja - donoszą w poniedziałek lokalne media

 6. Marszdlazyciaparyz 22.01.2018

  Francuzi po raz kolejny przeszli w obronie życia. Antifa zaatakowała uczestników gazem!

  Niedzielny marsz dla życia w Paryżu został zakłócony między innymi przez Femen i Antifę. Obecnie we Francji przeprowadza się około 200 tysięcy zabiegów aborcji rocznie

 7. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 8. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook