Jedynie prawda jest ciekawa


Obama rozczarowany rosyjską "mentalnością zimnej wojny"

07.08.2013

W wywiadzie dla NBC prezydent Barack Obama wyraził rozczarowanie przyznaniem przez Rosję azylu sprawcy przecieku dokumentów wywiadu USA Edwardowi Snowdenowi. Ocenił też, że zagrożenie terrorem jest "wystarczająco znaczące", by zamknąć ambasady USA.

W wywiadzie dla programu "Tonight Show" telewizji NBC Obama powiedział, że decyzja Rosji odzwierciedla niektóre "ukryte wyzwania" jakim USA muszą sprostać w relacjach z Rosją. Jak tłumaczył, wynika to po części z tendencji Moskwy, by powracać do - jak to ujął - "mentalności zimnej wojny".

Choć USA i Rosją nie mają umowy o ekstradycji, Waszyngton domagał się od Moskwy odesłania byłego współpracownika wywiadu USA Edwarda Snowdena, by stanął przed sądem za przekazanie do prasy  tajnych dokumentów o prowadzonej na masową skalę przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) inwigilacji elektronicznej. 

Snowden miał dostęp do tajnych dokumentów, choć nie pracował bezpośrednio w NSA, ale dla firmy zewnętrznej Booz Allen Hamilton, podwykonawcy rządowego. Zdaniem Obamy, to skłania go do rozważenia, czy USA powinny tak dużo pracy wywiadowczej zlecać zewnętrznym firmom.

Zjawisko zlecania zadań wywiadowczych prywatnym usługodawcom bezprecedensowo wzrosło w USA w ciągu ostatnich kilkunastu lat, po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r. Oprócz Booz Allen Hamilton także takie firmy jak Lockheed Martin czy Computer Science Corporation zajmują się bezpośrednim zbieraniem i analizowaniem danych. Wielu z zatrudnionych tam ludzi ma dostęp do informacji o najwyższym stopniu tajności. 

Biały Dom wciąż nie poinformował, czy w związku z decyzją Moskwy w sprawie azylu dla Snowdena prezydent Obama anuluje swą wrześniową wizytę w Moskwie, planowaną wcześniej tuż przed szczytem G20 w Petersburgu 5-6 września. Tuż po decyzji Rosji w sprawie Snowdena, rzecznik Białego Domu Jay Carney mówił w ub. tygodniu, że USA "rozważają sens" dwustronnego spotkania prezydentów USA i Rosji. 

We wtorek źródła rządowe w Waszyngtonie przyznały natomiast, że USA nie odwołają piątkowych rozmów ministrów spraw zagranicznych i obrony Rosji i USA, które też stały pod znakiem zapytania.

W wywiadzie dla NBC prezydent Obama po raz pierwszy odniósł się też do decyzji USA, by z powodu zagrożenia terrorystycznego zamknąć placówki dyplomatyczne. Obama tłumaczył, że zagrożenie terrorem jest "wystarczająco znaczące, byśmy podjęli te środki ostrożności". Dodał jednak, że pomimo ostrzeżenia dla podróżnych, Amerykanie nie powinni anulować swych zagranicznych planów, ale powinni wykazać się "zdrowym rozsądkiem".

W sumie USA zleciły zamknięcie aż do soboty 19 ambasad w 16 krajach, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Decyzję podjęto po przechwyceniu przez NSA komunikatów wymienianych przez przywódcę Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego oraz Nasira al-Wahajsziego, szefa Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) z centralą w Jemenie, z których wynikało, że Al-Kaida planowała duży zamach terrorystyczny.

We wtorek Departament Stanu USA nakazał też, by w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym Jemen opuścili wszyscy pracownicy amerykańskiej ambasady, których obecność nie jest niezbędna. Natomiast w oświadczeniu dla podróżnych zarekomendowano, by z Jemenu natychmiast wyjechali wszyscy przebywający tam amerykańscy obywatele; odradzane są również podróże Amerykanów do tego kraju. Zagrożenie określono jako "ekstremalnie wysokie".

Z Waszyngtonu Inga Czerny - PAP/run

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 7. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook