Jedynie prawda jest ciekawa

Obama ostrzega Assada

24.07.2012

Przywódca USA Barack Obama oświadczył w poniedziałek, że jeśli syryjski prezydent Baszar el-Asad w toczącym się w Syrii konflikcie wykorzysta broń chemiczną, zostanie za to obarczony winą.

- Dziś pracujemy też nad tym, by Syryjczycy mieli lepszą przyszłość, wolną od reżimu Asada - podkreślił Obama, który wygłosił przemówienie przed weteranami wojennymi w Reno, w stanie Nevada.

- Biorąc pod uwagę reżimowe zasoby broni chemicznej, będziemy wyraźnie dawać do zrozumienia Asadowi i ludziom wokół niego, że świat patrzy, a oni zostaną obarczeni winą przez społeczność międzynarodową i USA, jeśli popełnią ten tragiczny błąd, by ją wykorzystać – podkreślił amerykański prezydent.

Jak podaje AFP, w poniedziałek reżim syryjski po raz pierwszy potwierdził, że posiada broń chemiczną i zagroził jej użyciem w przypadki interwencji wojskowej z zewnątrz, lecz nie przeciw swym obywatelom.

Już wcześniej pojawiały się doniesienia o przemieszczaniu przez Damaszek części tego arsenału.

Rzecznik Pentagonu George Little odpowiedział na to, że Syria "nawet przez sekundę nie powinna myśleć o wykorzystaniu broni chemicznej" i uznał taką ewentualność za "nie do przyjęcia".

- Jeśli broń chemiczna jest przywoływana przez prasę i syryjskich urzędników, to wzbudza niepokój - zauważył Little.

rch, PAP

[Fot. PAP / EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook