Jedynie prawda jest ciekawa


Obama ostrzega Asada przed użyciem broni chemicznej

04.12.2012

Barack Obama ostrzegł w poniedziałek syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, że jeśli użyje broni chemicznej przeciwko siłom opozycji to narazi się na "konsekwencje".

Amerykański prezydent powiedział, że "użycie broni chemicznej jest i byłoby całkowicie niedopuszczalne". Dodał, że jeśli Asad popełniłby "ten tragiczny błąd, to będą konsekwencje" za które będzie on odpowiedzialny.

Obama nie sprecyzował jaka mogłaby być reakcja Stanów Zjednoczonych. Wcześniej rzecznik Białego Domu Jay Carney zapytany czy opcja militarna wchodzi w grę, odparł, że istnieje "planowanie wariantowe".

Reuter podkreśla, że nie jest jasne co skłoniło rząd USA do podejrzeń, że Asad może użyć broni chemicznej. Według agencji, jedna z amerykańskich osobistości oficjalnych ujawniła, że Waszyngton niepokoi się, iż władze syryjskie przygotowują się do produkcji gazu bojowego sarin.

Ostatnie sukcesy rebeliantów powodują, że - jak podkreślają analitycy - sytuacja Asada i jego rządu w Damaszku staje się coraz trudniejsza.

Carney oświadczył, że użycie broni chemicznej byłoby dla USA "przekroczeniem czerwonej linii"          

Część Republikanów krytykuje postępowanie administracji Obamy wobec wojny domowej w Syrii, która pochłonęła już tysiące ofiar śmiertelnych, jako zbyt powściągliwe.

Niedawny republikański rywal Obamy do prezydentury Mitt Romney mówił, że Stany Zjednoczone powinny ułatwić dostarczanie broni rebeliantom syryjskim. Obama nie zdecydował się jednak na takie posunięcie.

sv, PAP

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 2. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 3. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 4. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 5. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook