Jedynie prawda jest ciekawa

Obama ostrzega Asada przed użyciem broni chemicznej

04.12.2012

Barack Obama ostrzegł w poniedziałek syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, że jeśli użyje broni chemicznej przeciwko siłom opozycji to narazi się na "konsekwencje".

Amerykański prezydent powiedział, że "użycie broni chemicznej jest i byłoby całkowicie niedopuszczalne". Dodał, że jeśli Asad popełniłby "ten tragiczny błąd, to będą konsekwencje" za które będzie on odpowiedzialny.

Obama nie sprecyzował jaka mogłaby być reakcja Stanów Zjednoczonych. Wcześniej rzecznik Białego Domu Jay Carney zapytany czy opcja militarna wchodzi w grę, odparł, że istnieje "planowanie wariantowe".

Reuter podkreśla, że nie jest jasne co skłoniło rząd USA do podejrzeń, że Asad może użyć broni chemicznej. Według agencji, jedna z amerykańskich osobistości oficjalnych ujawniła, że Waszyngton niepokoi się, iż władze syryjskie przygotowują się do produkcji gazu bojowego sarin.

Ostatnie sukcesy rebeliantów powodują, że - jak podkreślają analitycy - sytuacja Asada i jego rządu w Damaszku staje się coraz trudniejsza.

Carney oświadczył, że użycie broni chemicznej byłoby dla USA "przekroczeniem czerwonej linii"          

Część Republikanów krytykuje postępowanie administracji Obamy wobec wojny domowej w Syrii, która pochłonęła już tysiące ofiar śmiertelnych, jako zbyt powściągliwe.

Niedawny republikański rywal Obamy do prezydentury Mitt Romney mówił, że Stany Zjednoczone powinny ułatwić dostarczanie broni rebeliantom syryjskim. Obama nie zdecydował się jednak na takie posunięcie.

sv, PAP

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270berlindemo 22.10.2017

  Demonstracja w Berlinie przeciw nienawiści i rasizmowi

  12 tys. osób protestowało w niedzielę pod Bramą Brandenburską w Berlinie przeciwko nienawiści i rasizmowi, które zdaniem organizatorów demonstracji propaguje Alternatywa dla Niemiec (AfD). Antymigrancka partia weszła po raz pierwszy do Bundestagu.

 2. Papiez20102017 22.10.2017

  Papież: nie można przeciwstawiać Boga i Cezara

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że "postawą fundamentalistyczną" byłoby "przeciwstawianie Boga i cezara". Przypomniał też o obchodzonej tego dnia uroczystości wspomnienia liturgicznego świętego Jana Pawła II w rocznicę inauguracji pontyfikatu.

 3. Hollywood 22.10.2017

  Popularny producent filmowy ma coraz większe kłopoty. Ujawniają się kolejne pokrzywdzone kobiety

  Skandal Harveya Weinsteina, producenta filmowego oskarżonego o molestowanie seksualne kobiet, zatacza coraz szersze kręgi. Prawie każdego dnia ujawniają się kolejne jego ofiary i wzrasta liczba osobistości Hollywood, które wiedziały o jego występkach.

 4. Babis 22.10.2017

  Sukces "Czeskiego Trumpa". Zmiażdżył przeciwników w wyborach

  Centroprawicowy ruch ANO wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Po przeliczeniu głosów z 99,82 proc. lokali wyborczych partia Andreja Babisza prowadzi z rezultatem 29,67 proc. Do niższej izby czeskiego parlamentu dostanie się dziewięć partii.

 5. boy21102017 21.10.2017

  Mąż bił Polkę na oczach dzieci. Po interwencji policji trafiły do Jugendamtu

  Mam nadzieję, że to takie światełko w tunelu i że w takich sprawach będziemy dobrze współpracować z niemieckim rządem

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook