Jedynie prawda jest ciekawa


Obama korespondował z Rowhanim

17.09.2013

Irańskie MSZ poinformowało, że prezydent USA Barack Obama wymienił listy z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim, potwierdzając bezpośrednią komunikację między przywódcami obu państw.

Rzeczniczka irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych Marzija Afgham poinformowała, że Obama przesłał Rowhaniemu depeszę gratulacyjną z okazji zwycięstwa w czerwcowych wyborach prezydenckich.

- Jak wiemy z doniesień medialnych, doszło do wymiany listów (...) kanałami dyplomatycznymi - dodała rzeczniczka, cytowana przez agencję ISNA.

Amerykański prezydent w niedzielnym wywiadzie dla sieci ABC, w którym tłumaczył decyzję o postawieniu na dyplomację w rozwiązywaniu problemu z arsenałem chemicznym Syrii, poinformował też, że na temat sytuacji w Syrii korespondował z nowym prezydentem Iranu. Nie ujawnił treści listów, jakie wymienili szefowie państw, ale przyznał, że dla Waszyngtonu znacznie większym problemem od Syrii byłby Teheran uzbrojony w broń nuklearną.

Nie należy oczekiwać, że Rowhani "nagle ułatwi negocjacje" w sprawie programu nuklearnego jego kraju - powiedział prezydent. Zachód uważa, że jest to program militarny, Teheran zaś utrzymuje, że ma on charakter pokojowy.

- Uważam, że będziemy mogli dojść do porozumienia (z Teheranem), jeśli połączymy realną groźbę użycia siły z intensywnymi zabiegami dyplomatycznymi - dodał prezydent.

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel", powołując się na źródła wywiadowcze, poinformował w poniedziałek, że Rowhani może chcieć zamknąć podziemny ośrodek wzbogacania uranu Fordo w środkowym Iranie (gdzie wykryto ślady uranu wzbogaconego do 27 proc.), jeśli Zachód zgodzi się zdjąć z Iranu wszystkie sankcje.

Według tych źródeł prezydent Iranu byłby również skłonny zezwolić międzynarodowym inspektorom na monitorowanie rozbiórki reaktora w Fordo.

Również w poniedziałek - jak podaje portal Al-Arabija - najwyższy przywódca duchowo-polityczny ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei "dał Rowhaniemu zielone światło" na rozpoczęcie bezpośrednich rozmów z USA. Informację tę przekazał na łamach "Jordan Times" były irański negocjator ds. atomowych Hosejn Musawian, oskarżony w 2007 r. o szpiegostwo, a później oczyszczony z tego zarzutu.

Musawian naraził się ekipie b. ultrakonserwatywnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada krytyką jej nieprzejednanego stanowiska w kwestiach atomowych, a także surową oceną działań swego następcy na stanowisku głównego negocjatora Alego Laridżaniego. Musawian był związany z obozem b. Prezydenta Alego Akbara Haszemiego Rafsandżaniego.

Tymczasem w poniedziałek Biały Dom poinformował, że nie ma na razie planów, aby prezydent Obama spotkał się z Rowhanim w przyszłym tygodniu w czasie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, ale definitywnie tego nie wykluczył - pisze AFP.

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton mają rozmawiać w Nowym Jorku na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat irańskiego programu nuklearnego. Następnie ma dojść do rozmów Iranu z grupą 5+1, czyli piątką stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią i Francją – oraz Niemcami.

Ostatnia runda negocjacji nuklearnych Iranu z sześcioma mocarstwami odbyła się w maju, ale tak jak w przypadku wcześniejszych rozmów nie doszło do przełomu. Niektórzy eksperci uważają jednak, że prezydent Rowhani, względnie umiarkowany w porównaniu ze swym poprzednikiem Ahmadineżadem, obiecując m.in. bardziej pojednawczą politykę zagraniczną, może przyczynić się do pewnego postępu w rokowaniach.

Sześć mocarstw zażądało od Iranu, by zaprzestał wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. Zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 i w ten sposób osłabił podejrzenia, że dąży do uzyskania broni jądrowej, czemu Teheran konsekwentnie zaprzecza. Jednak sam Rowhani broni prawa Iranu do wzbogacania uranu, co było dotąd wysuwane jako jeden ze wstępnych warunków rokowań i faktycznie przyczyniało się do zablokowania jakiegokolwiek porozumienia.

PAP

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook