Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Obama: IS musi zostać zniszczone

13.01.2016

Państwo Islamskie stanowi zagrożenie i musi zostać zniszczone. Ale nie można przesadzać, że walka z dżihadystami to III wojna światowa, gdyż nie zagrażają oni narodowej egzystencji USA – mówił w w orędziu o stanie kraju prezydent Barack Obama.

W swym ostatnim orędziu o stanie państwa, jakie Obama wygłosił we wtorek wieczorem czasu lokalnego przed obiema izbami Kongresu USA, prezydent USA podkreślił, że Stany Zjednoczone wciąż są "najsilniejszym krajem na świecie". Przypomniał, że USA wydają na wojsko więcej niż osiem kolejnych państw razem wziętych, a kiedy tylko pojawia się jakiś międzynarodowy problem, "ludzie na całym świecie nie zwracają się ku Pekinowi czy Moskwie, ale do nas".

Obama przyznał, że czasy są niebezpieczne, ale największe zagrożenia pochodzą nie ze strony tzw. imperiów zła, ale "upadłych państw" w tym na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Powiedział, że zarówno Al-Kaida jak i dżihadystyczna organizacja Państwa Islamskiego (IS)stanowią zagrożenie dla ludzi, "bo zaledwie garstka terrorystów, którzy nie cenią życia, w tym własnego, może dokonać wiele szkód". Ale przestrzegł, by nie popadać w histerię i nie określać walki z IS trzecią wojna światową, bo tylko czyni się tym dżihadystom przysługę.

"Oni nie zagrażają naszej narodowej egzystencji. To narracja, jaką chcą rozpowszechniać; to narzędzie propagandy wykorzystywane w rekrutacji" - powiedział.

Prezydent USA skrytykował też tych, którzy szerzą kłamstwo, że IS reprezentuje islam. "Nazywajmy ich tym, kim są: mordercami i fanatykami, którzy muszą zostać wykorzenieni, ścigani i zniszczeni" - zaapelował. Zapewnił, że w walce z dżihadystami USA będą dalej przewodzić międzynarodowej koalicji, która od ponad roku przeprowadziła prawie 10 tys. bombardowań na cele IS w Syrii i Iraku.

Mówiąc o przywództwie USA Obama zastrzegł jednocześnie, że jest przeciwny, by USA pełniły rolę światowego policjanta. Przywództwo nie może polegać na "przejmowaniu i odbudowywaniu każdego kraju, który popada w kryzys", tłumaczył. "To lekcja, którą odebraliśmy w Wietnamie i Iraku" - dodał.
Zapewnił, że w kwestiach o znaczeniu globalnym Ameryka będzie dalej mobilizować świat do współpracy. W tym kontekście wspomniał o Ukrainie, tłumacząc, że pomoc w obronie demokracji tego kraju, jest "wzmacnianiem międzynarodowego porządku".

Powiedział też, że do końca roku, co zbiegnie się z końcem jego drugiej i ostatniej kadencji prezydenta USA, będzie starał się spełnić swą obietnice wyborczą z 2008 roku, by zamknąć więzienia w bazie wojskowej USA w Zatoce Guantanamo na Kubie, gdzie przetrzymywane są osoby podejrzewane o terroryzm. "Jest kosztowne, zbędne i służy jedynie jako narzędzie rekrutacji dla naszych wrogów" - ocenił.

Jeszcze więcej miejsca Obama poświęcił w swym ostaniem orędzie sprawom krajowym. Zapewnił, że dalej będzie zabiegać w kontrolowanym przez Republikanów Kongresie o reformę prawa imigracyjnego, reformę prawa o broni czy podniesienie pensji minimalnej, choć przyznał, że nie ma wątpliwości, że w roku wyborczym będzie to trudne.

Przestrzegł, by kampanii wyborczej nie budować na strachu i podziałach. "Musimy odrzucić każdą politykę, której celem jest namierzanie ludzi ze względu na ich rasę i religię" - powiedział, co zostało odebrane jako krytyka niektórych republikańskich kandydatów w wyborach prezydenckich, w tym miliardera Donalada Trumpa, który po atakach terrorystycznych w Paryżu wezwał do zamknięcia USA dla muzułmanów.

Obama przekonywał, że Ameryka może osiągnąć lepszą i bezpieczniejszą przyszłość, "ale to się stanie tylko wtedy, jeśli będziemy pracować razem, jeśli będziemy w stanie prowadzić konstruktywne i racjonalne debaty". Zaapelował o "naprawę" amerykańskiej polityki. "Lepsza polityka nie oznacza, że musimy zgadzać się we wszystkim. (...) Ale demokracja wymaga podstawowego poziomu zaufania między obywatelami" - tłumaczył.

W tym kontekście Obama przyznał, że żałuje, że podziały między Republikanami a Demokratami jeszcze bardziej pogłębiły się od czasu, gdy objął siedem lat temu urząd prezydenta USA. "To jedno z niewielu moich rozgoryczeń jako prezydenta - że urazy i podejrzliwość między partiami powiększyły się, zamiast zmaleć. Nie mam wątpliwość, że prezydent z talentami Lincolna czy Roosevelta byłby lepszy w budowaniu mostów. Ale gwarantuję, że tak długo jak będę prezydentem, będę dalej próbować, by być lepszym" - podkreślił Barack Obama.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

 

Warto poczytać

 1. RefugeemarchHungarystef 22.05.2017

  Szef węgierskiej dyplomacji: My rozwiązaliśmy problem nielegalnej migracji

  Tylko ogrodzenie na granicy z Serbią stanowiły rozwiązanie wobec nielegalnej migracji.

 2. mid-epa05981515-stef 22.05.2017

  Trump w Jerozolimie: Iran musi wstrzymać wspieranie terrorystów

  Iran musi bezzwłocznie wstrzymać finansowe i militarne wspieranie "terrorystów i milicji".

 3. brexit-2070857stef 22.05.2017

  KE upoważniona do negocjowania Brexitu

  Komisja Europejska została upoważniona do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu.

 4. europapepaSI3 22.05.2017

  KE dementuje przecieki o euro

  To nieporozumienie - w ten sposób wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis odniósł się do informacji dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że KE chciałaby do 2025 roku wprowadzić wspólną walutę euro we wszystkich 27 krajach UE.

 5. mid-epa05978598-stef 22.05.2017

  AI oskarża Turcję o łamanie prawa po próbie zamachu stanu

  W Turcji około 150 tys. osób zostało zawieszonych w obowiązkach lub zwolnionych z pracy.

 6. mid-epa05980132 22.05.2017

  Trump wezwał do walki z terroryzmem

  - Bliski Wschód musi mieć swój udział w walce z terroryzmem - mówił podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej prezydent Donald Trump.

 7. mid-epa05977851 21.05.2017

  Trump z wizytą w Arabii Saudyjskiej

  W sobotę Trump przyleciał do Rijadu, który jest pierwszym etapem jego pierwszej zagranicznej podróży po objęciu urzędu.

 8. epa05976488 21.05.2017

  Afganistan: 20 policjantów zginęło w atakach talibów

  Co najmniej 20 afgańskich policjantów zginęło w niedzielę, a 15 zostało rannych w równoczesnych atakach na sześć punktów kontrolnych.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook