Jedynie prawda jest ciekawa


Obama i Putin o Syrii, Iranie i tarczy

18.06.2012

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w poniedziałek po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą w Los Cabos w Meksyku na szczycie G20, że znaleźli "wiele wspólnych punktów" w sprawie metody rozwiązania kryzysu syryjskiego i zakończenia przelewu krwi.

Było to pierwsze spotkanie obu przywódców od powrotu Putina na Kreml.

Prezydenci zaapelowali o "natychmiastowe wstrzymanie" przemocy w Syrii i pokojowe uregulowanie konfliktu, aby nie dopuścić do wojny domowej.

"Jesteśmy przekonani, że syryjski naród musi mieć możliwość samodzielnego, demokratycznego wyboru swojej przyszłości" - czytamy we wspólnym oświadczeniu obu prezydentów, którzy wyrazili też poparcie dla starań wysłannika ONZ do Syrii Kofiego Annana.

Na obecne kontakty rosyjsko-amerykańskie cieniem kładzie się wsparcie Moskwy dla reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Obydwaj przywódcy zaapelowali też do Iranu o pełną współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej i wypełnianie zobowiązań wynikających z rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Putin i Obama postanowili też kontynuować wspólne wysiłki na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

"Liczymy, że ze strony Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej nie będzie działań prowadzących do eskalacji napięć na Półwyspie Koreańskim" - podkreślono w oświadczeniu.

Liderzy Rosji i USA potwierdzili też gotowość współpracy w walce z terroryzmem i przemytem narkotyków w Afganistanie.

Przyznali, że obecnie jest "kluczowy moment dla międzynarodowych wysiłków na rzecz umocnienia bezpieczeństwa i wsparcia ekonomicznego rozwoju tego kraju a także walki z narkotykami".

Postanowiono też kontynuować dialog w sprawie tarczy antyrakietowej, nie bacząc na różnice zdań w tej kwestii - wskazano w komunikacie.

Prezydent Putin zaprosił Baracka Obamę do złożenia wizyty w Rosji, przypominając, że był on juz w Moskwie przed trzema laty. Amerykański prezydent zrewanżował się zaproszeniem rosyjskiego prezydenta do USA.

PAP
[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook