Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Obama chce współpracować z nowym Kongresem

06.11.2014

"Chcę jak najlepiej wykorzystać te dwa lata, jakie pozostały do końca mego urzędowania" - powiedział prezydent Barack Obama w środę w Białym Domu.Zapowiedział, że będzie współpracował z Republikanami, którzy wygrali wtorkowe wybory do Kongresu.

Na pierwszej konferencji prasowej po wyborach Obama przyznał, że jego Partia Demokratyczna poniosła porażkę i pogratulował opozycji zwycięstwa.

"Republikanie mieli udany wieczór" - stwierdził prezydent. Obiecał, że bardzo poważnie potraktuje decyzję wyborców. Zapowiedział, że będzie współpracował z nowym Kongresem, gdyż chce, by jego ostatnie dwa lata urzędowania były najbardziej jak to jest możliwe owocne.

Barack Obama zapowiedział, że będzie bardzo poważnie traktował każdą inicjatywę Kongresu, która będzie służyła Amerykanom, bez względu która z partii ją wysunie. Podkreślił, że w niektórych obszarach prezydent i Republikanie mają te same cele, na przykład w tworzeniu miejsc pracy, rozbudowie infrastruktury czy rozwoju amerykańskiego eksportu.

"Pozwólcie nam zacząć od spraw, które nas łączą" - powiedział prezydent.

Tymczasem jeden z liderów Republikanów, Mitch McConnell, powiedział w środę po rozmowie z prezydentem Barackiem Obamą, że w takich kwestiach jak polityka budżetowa, podatki i polityka energetyczna mają podobne poglądy. Zasugerował jednak, że Republikanie będą chcieli obalić przynajmniej część reformy ochrony zdrowia, tzw. Obamacare. Reforma ta jest jednym z najważniejszych projektów Baracka Obamy.

Dzięki zwycięstwu we wtorkowych wyborach do Kongresu Republikanie umocnili swą dotychczasową większość w Izbie Reprezentantów i przejęli kontrolę nad Senatem.

ansa/PAP

fot.PAP/EPA

Słowa kluczowe:

USA

,

Republikanie

Warto poczytać

 1. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

 2. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 3. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 4. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 5. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 6. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 7. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook