Jedynie prawda jest ciekawa

„NYT”: Trump unikał płacenia podatków

02.10.2016

Donald Trump mógł unikać płacenia podatków federalnych nawet przez 18 lat. Tak twierdzi amerykański dziennik "New York Times", który opublikował fragmenty zeznań podatkowych miliardera z lat 90.

"New York Times" wszedł w posiadanie dokumentów podatkowych Donalda Trumpa z 1996 roku. Wynika z nich, że miliarder zgłosił wówczas stratę w wysokości 916 milionów dolarów. Pochodziła ona z działalności kasyn w Atlantic City, linii lotniczych i nowojorskiego hotelu The Plaza. 

Eksperci ocenili, że zgłaszając tak dużą stratę biznesman mógł przez 18 lat unikać płacenia jakichkolwiek podatków nawet przy rocznych dochodach na poziomie 50 milionów dolarów. New York Times przyznaje, że postępowanie Donalda Trumpa było legalne. 

Gazeta zwraca jednak uwagę, że Hillary Clinton krytykowała miliardera za to, że wykorzystywał system podatkowy, podczas gdy zwykli Amerykanie płacili swoje zobowiązania. 

Sztab Donalda Trumpa nie potwierdził ani nie zaprzeczył informacji "New York Timesa". Doradcy miliardera oświadczyli nawet, że ponieważ dobrze zna on system podatkowy, to będzie wiedział, jak go naprawić. 

"New York Times" pisze, że kopie zeznań podatkowych Donalda Trumpa otrzymał w liście od anonimowej osoby. Autentyczność dokumentu potwierdził były doradca podatkowy miliardera. 

ak/PAP

[fot. YouTube/ABC15 Arizona]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook