Jedynie prawda jest ciekawa


„NYT”: Doradcy Trumpa wykorzystani przez Rosję?

25.05.2017

Informacje zebrane latem 2016 roku wywiad USA uznał za dość wiarygodne, by przekazać je FBI, które w tamtym czasie wszczęło trwające do dziś śledztwo kontrwywiadowcze w sprawie ewentualnych powiązań między sztabem Trumpa a Rosją - podkreśla "New York Times"

Na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi w USA wywiad amerykański zdobył informacje wskazujące, że wysocy rangą przedstawiciele wywiadu i władz Rosji omawiali sposoby wpływania na Donalda Trumpa za pośrednictwem jego doradców - pisze "NYT". 

Rozmowy dotyczyły głównie ówczesnego szefa kampanii wyborczej Trumpa, Paula Manaforta, oraz Michaela Flynna, emerytowanego generała, który doradzał Trumpowi w sprawach bezpieczeństwa narodowego - informuje dziennik w czwartek, powołując się na trzech obecnych i byłych przedstawicieli władz USA zbliżonych do amerykańskich służb wywiadowczych. 

Jak pisze "NYT", niektórzy rozmówcy chwalili się, że dobrze znają Flynna, podczas gdy inni dyskutowali o możliwościach wykorzystania swoich kontaktów z obalonym i zbiegłym do Rosji prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, z którym w przeszłości współpracował Manafort. Osoby na nagraniach wydają się przekonane, że zarówno Flynna, jak i Manaforta można wykorzystać do kształtowania opinii Trumpa o Rosji. 

Informacje zebrane latem 2016 roku wywiad USA uznał za dość wiarygodne, by przekazać je FBI, które w tamtym czasie wszczęło trwające do dziś śledztwo kontrwywiadowcze w sprawie ewentualnych powiązań między sztabem Trumpa a Rosją - podkreśla "NYT". Zastrzega, że nie jest jasne, czy Rosjanie próbowali wpływać na Manaforta i Flynna, czy tylko o tym dyskutowali. Zarówno Manafort, jak i Flynn twierdzą, że nie spiskowali z Moskwą. 

Były dyrektor CIA John Brennan mówił we wtorek na przesłuchaniu w Kongresie, że w zeszłym roku, gdy pojawiły się podejrzenia, że prezydent Rosji Władimir Putin próbuje wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich w USA, w środowisku wywiadowczym pojawiły się sugestie, iż Rosja może w tym celu wykorzystać członków sztabu wyborczego Trumpa, przy ich świadomym lub nieświadomym udziale. 

Jak pisze "NYT", już na początku lata zeszłego roku amerykański wywiad był przekonany, że to rosyjscy hakerzy wykradli dziesiątki tysięcy maili Partii Demokratycznej i jej kandydatce na prezydenta, Hillary Clinton. Obawy zaczęły narastać, gdy pojawiły się sygnały, że strona rosyjska rozważa opublikowanie wykradzionej korespondencji i innych informacji, by wpłynąć na opinię publiczną w USA. 

Zanim w maju 2016 roku Manafort został szefem kampanii prezydenckiej Trumpa, przez ponad 10 lat pracował dla prorosyjskich organizacji i osób na Ukrainie, m.in. dla Janukowycza, "bliskiego sojusznika Putina" - przypomina "NYT". W sierpniu tego samego roku Manafort został zwolniony ze stanowiska, gdy jego nazwisko pojawiło się w tajnych rejestrach dokumentujących nielegalne milionowe płatności z konta Partii Regionów Janukowycza. 

W przypadku Flynna powiązania z Rosją sięgają lat 2012-2014, gdy jako szef agencji wywiadu wojskowego DIA forsował strategię, w ramach której USA miały dbać o dobre relacje z Rosją, by pozyskać ją jako sojusznika w walce z islamistami. W 2013 roku spędził jeden dzień w siedzibie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU w Moskwie. 

Za sojuszem z Rosją Flynn opowiadał się nawet po dokonaniu przez nią w 2014 roku nielegalnej aneksji należącego do Ukrainy Krymu; według "NYT", który powołuje się na przedstawicieli administracji Baracka Obamy, był to jeden z powodów usunięcia go z DIA. 

Flynn został w lutym zwolniony przez prezydenta Donalda Trumpa ze stanowiska doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, gdy okazało się, że ten zataił przed wiceprezydentem Mike'iem Pence'em szczegóły swoich rozmów z ambasadorem Rosji w Waszyngtonie Siergiejem Kislakiem. Po jego dymisji media ujawniły, że w 2015 roku Flynn otrzymał od powiązanych z Rosją przedsiębiorstw ok. 70 tys. dolarów, a w okresie kampanii wyborczej Trumpa był także płatnym lobbystą rządu Turcji. 

ak/PAP 

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook