Jedynie prawda jest ciekawa


„NYT”: Doradcy Trumpa wykorzystani przez Rosję?

25.05.2017

Informacje zebrane latem 2016 roku wywiad USA uznał za dość wiarygodne, by przekazać je FBI, które w tamtym czasie wszczęło trwające do dziś śledztwo kontrwywiadowcze w sprawie ewentualnych powiązań między sztabem Trumpa a Rosją - podkreśla "New York Times"

Na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi w USA wywiad amerykański zdobył informacje wskazujące, że wysocy rangą przedstawiciele wywiadu i władz Rosji omawiali sposoby wpływania na Donalda Trumpa za pośrednictwem jego doradców - pisze "NYT". 

Rozmowy dotyczyły głównie ówczesnego szefa kampanii wyborczej Trumpa, Paula Manaforta, oraz Michaela Flynna, emerytowanego generała, który doradzał Trumpowi w sprawach bezpieczeństwa narodowego - informuje dziennik w czwartek, powołując się na trzech obecnych i byłych przedstawicieli władz USA zbliżonych do amerykańskich służb wywiadowczych. 

Jak pisze "NYT", niektórzy rozmówcy chwalili się, że dobrze znają Flynna, podczas gdy inni dyskutowali o możliwościach wykorzystania swoich kontaktów z obalonym i zbiegłym do Rosji prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem, z którym w przeszłości współpracował Manafort. Osoby na nagraniach wydają się przekonane, że zarówno Flynna, jak i Manaforta można wykorzystać do kształtowania opinii Trumpa o Rosji. 

Informacje zebrane latem 2016 roku wywiad USA uznał za dość wiarygodne, by przekazać je FBI, które w tamtym czasie wszczęło trwające do dziś śledztwo kontrwywiadowcze w sprawie ewentualnych powiązań między sztabem Trumpa a Rosją - podkreśla "NYT". Zastrzega, że nie jest jasne, czy Rosjanie próbowali wpływać na Manaforta i Flynna, czy tylko o tym dyskutowali. Zarówno Manafort, jak i Flynn twierdzą, że nie spiskowali z Moskwą. 

Były dyrektor CIA John Brennan mówił we wtorek na przesłuchaniu w Kongresie, że w zeszłym roku, gdy pojawiły się podejrzenia, że prezydent Rosji Władimir Putin próbuje wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich w USA, w środowisku wywiadowczym pojawiły się sugestie, iż Rosja może w tym celu wykorzystać członków sztabu wyborczego Trumpa, przy ich świadomym lub nieświadomym udziale. 

Jak pisze "NYT", już na początku lata zeszłego roku amerykański wywiad był przekonany, że to rosyjscy hakerzy wykradli dziesiątki tysięcy maili Partii Demokratycznej i jej kandydatce na prezydenta, Hillary Clinton. Obawy zaczęły narastać, gdy pojawiły się sygnały, że strona rosyjska rozważa opublikowanie wykradzionej korespondencji i innych informacji, by wpłynąć na opinię publiczną w USA. 

Zanim w maju 2016 roku Manafort został szefem kampanii prezydenckiej Trumpa, przez ponad 10 lat pracował dla prorosyjskich organizacji i osób na Ukrainie, m.in. dla Janukowycza, "bliskiego sojusznika Putina" - przypomina "NYT". W sierpniu tego samego roku Manafort został zwolniony ze stanowiska, gdy jego nazwisko pojawiło się w tajnych rejestrach dokumentujących nielegalne milionowe płatności z konta Partii Regionów Janukowycza. 

W przypadku Flynna powiązania z Rosją sięgają lat 2012-2014, gdy jako szef agencji wywiadu wojskowego DIA forsował strategię, w ramach której USA miały dbać o dobre relacje z Rosją, by pozyskać ją jako sojusznika w walce z islamistami. W 2013 roku spędził jeden dzień w siedzibie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU w Moskwie. 

Za sojuszem z Rosją Flynn opowiadał się nawet po dokonaniu przez nią w 2014 roku nielegalnej aneksji należącego do Ukrainy Krymu; według "NYT", który powołuje się na przedstawicieli administracji Baracka Obamy, był to jeden z powodów usunięcia go z DIA. 

Flynn został w lutym zwolniony przez prezydenta Donalda Trumpa ze stanowiska doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, gdy okazało się, że ten zataił przed wiceprezydentem Mike'iem Pence'em szczegóły swoich rozmów z ambasadorem Rosji w Waszyngtonie Siergiejem Kislakiem. Po jego dymisji media ujawniły, że w 2015 roku Flynn otrzymał od powiązanych z Rosją przedsiębiorstw ok. 70 tys. dolarów, a w okresie kampanii wyborczej Trumpa był także płatnym lobbystą rządu Turcji. 

ak/PAP 

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 2. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 3. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 4. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 5. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 6. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 7. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 8. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook