Jedynie prawda jest ciekawa


„NYT”: Demokraci odetchnęli z ulgą

24.04.2017

Obrońcy liberalnej demokracji odetchnęli z ulgą po ogłoszeniu wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, którą wygrał centrysta Emmanuel Macron; dobrą wiadomością dla Europy będzie jego zwycięstwo w drugiej turze - pisze "New York Times".

W poniedziałkowym komentarzu redakcyjnym "NYT" podkreśla, że według sondaży w planowanej na 7 maja drugiej turze głosowania Macron, który w niedzielę zdobył 23,75 proc. głosów, zdecydowanie wygra z szefową skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, która uplasowała się w pierwszej turze na drugim miejscu z wynikiem 21,53 proc. 

Dziennik zaznacza jednocześnie, że po pierwszej turze "tradycyjne partie pozostały w rozsypce,Francja pozostaje głęboko podzielona, a jej polityka niestabilna".

Oceniając, że wygrana założyciela ruchu En Marche!, Macrona, będzie dobra dla Europy, "NYT" pisze,że "zmagająca się z problemami Unia Europejska najprawdopodobniej nie przetrwałaby, gdyby Francja opuściła blok". Jak czytamy, Le Pen "obiecuje referendum dotyczące członkostwa Francji w Unii, co jest kolejnym ostrzeżeniem o rosnącym niebezpieczeństwie, jakie stanowią prawicowi populiści w Europie i na całym świecie".

"Dobre wyniki Macrona i Le Pen przewróciły do góry nogami francuską politykę - wyborcy odrzucili centrolewicową socjalistyczną partię mainstreamu oraz centroprawicowe ugrupowanie Republikanie,które od dekad dominują na scenie (politycznej)" - pisze nowojorska gazeta. Dziennik podkreśla, że zarówno kandydat Republikanów Francois Fillon, jak i Partii Socjalistycznej Benoit Hamon zadeklarowali poparcie dla Macrona w drugiej turze.

"Być może Francja wchodzi w nową erę polityczną, jednak w niedzielę wyborcy pokazali, że pomimo ostatnich ataków terrorystycznych i mrocznej kampanii Le Pen trafiło do nich pełne nadziei przesłanie Macrona, w tym jego otwartość na migrantów i różnorodność" - pisze "NYT". "A Europa pokłada nadzieję nie tylko w zwycięstwie Macrona, lecz także i w zrealizowaniu obietnic" - czytamy.

Z kolei w artykule, który "NYT" umieścił na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania, gazeta ocenia, że antyimigracyjna skrajna prawica nie była bliżej zdobycia władzy we Francji od czasów drugiej wojny światowej. Szybko napływające po pierwszej turze poparcie dla Macrona z różnych stron sceny politycznej "ukazuje dynamikę, która zawsze panuje we Francji, gdy Front Narodowy zbliża się do władzy wykonawczej - międzypartyjny wymierzony w skrajną prawicę sojusz, nazywany przez Francuzów +frontem republikańskim+ - pisze dziennik. "Pytanie tylko, czy front i tym razem zdoła powstrzymać" skrajną prawicę - czytamy.

Jednocześnie korespondentka "Los Angeles Times" we Francji zapowiada, że nadchodząca "dwutygodniowa kampania będzie walką o duszę Francji, w której zapadnie decyzja dotycząca nie tylko jej przyszłości, ale także (przyszłości) UE". W tekście zauważono również, że choć niewielu politycznych ekspertów ocenia, iż Le Pen ma wystarczające poparcie, by zwyciężyć 7 maja, również niewielu obserwatorów zapowiadało Brexit czy zwycięstwo prezydenta Donalda Trumpa w wyborach w USA.

Z kolei "Washington Post" podkreśla na pierwszej stronie, że francuscy wyborcy w niedzielnym głosowaniu "odrzucili dwa ugrupowania polityczne, które dominowały w życiu politycznym Francji po drugiej wojnie światowej, pozostawiając w walce, która może zadecydować o przyszłości Unii Europejskiej i roli Francji na świecie, antyimigrancką podżegaczkę przeciw niekonwencjonalnemu centryście".

"Chociaż większość sondaży sugeruje, że Macron zwycięży w bezpośrednim pojedynku z Le Pen zdobywając co najmniej 60 procent głosów, to nieprzewidywalne wydarzenie, jak atak terrorystyczny na wielką skalę, może przesunąć głosy w kierunku Le Pen" - ocenia "WP". Dziennik podkreśla też, że skrajnie lewicowy kandydat Jean-Luc Melenchon, który uplasował się w pierwszej turze na czwartym miejscu z 19,64 proc. głosów, "wstrzymał się w niedzielę z prośbą do swych wyborców, by głosowali na Macrona", sprawiając, że niektórzy z jego zwolenników mogą 7 maja pozostać w domu lub nawet zagłosować na Le Pen. Wyborcy, "którzy poparli pozostałych kandydatów, także mogliby przejść doobozu Le Pen" - czytamy.

Według "WP" jeśli Le Pen ostatecznie przegra z Macronem, "wciąż doprowadzi skrajną prawicę dalej niż jakikolwiek wcześniejszy kandydat w którymś z głównych europejskich państw. Jeśli jej rywal zostanie wybrany (na prezydenta), ale nie uda mu się spełnić oczekiwać, (Le Pen) może zdobyć urząd prezydenta w następnych wyborach za pięć lat" - twierdzi "Washington Post".

ak/PAP

[fot. PAP/EPA/YOAN VALAT]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook