Jedynie prawda jest ciekawa


„NYT”: Demokraci odetchnęli z ulgą

24.04.2017

Obrońcy liberalnej demokracji odetchnęli z ulgą po ogłoszeniu wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, którą wygrał centrysta Emmanuel Macron; dobrą wiadomością dla Europy będzie jego zwycięstwo w drugiej turze - pisze "New York Times".

W poniedziałkowym komentarzu redakcyjnym "NYT" podkreśla, że według sondaży w planowanej na 7 maja drugiej turze głosowania Macron, który w niedzielę zdobył 23,75 proc. głosów, zdecydowanie wygra z szefową skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, która uplasowała się w pierwszej turze na drugim miejscu z wynikiem 21,53 proc. 

Dziennik zaznacza jednocześnie, że po pierwszej turze "tradycyjne partie pozostały w rozsypce,Francja pozostaje głęboko podzielona, a jej polityka niestabilna".

Oceniając, że wygrana założyciela ruchu En Marche!, Macrona, będzie dobra dla Europy, "NYT" pisze,że "zmagająca się z problemami Unia Europejska najprawdopodobniej nie przetrwałaby, gdyby Francja opuściła blok". Jak czytamy, Le Pen "obiecuje referendum dotyczące członkostwa Francji w Unii, co jest kolejnym ostrzeżeniem o rosnącym niebezpieczeństwie, jakie stanowią prawicowi populiści w Europie i na całym świecie".

"Dobre wyniki Macrona i Le Pen przewróciły do góry nogami francuską politykę - wyborcy odrzucili centrolewicową socjalistyczną partię mainstreamu oraz centroprawicowe ugrupowanie Republikanie,które od dekad dominują na scenie (politycznej)" - pisze nowojorska gazeta. Dziennik podkreśla, że zarówno kandydat Republikanów Francois Fillon, jak i Partii Socjalistycznej Benoit Hamon zadeklarowali poparcie dla Macrona w drugiej turze.

"Być może Francja wchodzi w nową erę polityczną, jednak w niedzielę wyborcy pokazali, że pomimo ostatnich ataków terrorystycznych i mrocznej kampanii Le Pen trafiło do nich pełne nadziei przesłanie Macrona, w tym jego otwartość na migrantów i różnorodność" - pisze "NYT". "A Europa pokłada nadzieję nie tylko w zwycięstwie Macrona, lecz także i w zrealizowaniu obietnic" - czytamy.

Z kolei w artykule, który "NYT" umieścił na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania, gazeta ocenia, że antyimigracyjna skrajna prawica nie była bliżej zdobycia władzy we Francji od czasów drugiej wojny światowej. Szybko napływające po pierwszej turze poparcie dla Macrona z różnych stron sceny politycznej "ukazuje dynamikę, która zawsze panuje we Francji, gdy Front Narodowy zbliża się do władzy wykonawczej - międzypartyjny wymierzony w skrajną prawicę sojusz, nazywany przez Francuzów +frontem republikańskim+ - pisze dziennik. "Pytanie tylko, czy front i tym razem zdoła powstrzymać" skrajną prawicę - czytamy.

Jednocześnie korespondentka "Los Angeles Times" we Francji zapowiada, że nadchodząca "dwutygodniowa kampania będzie walką o duszę Francji, w której zapadnie decyzja dotycząca nie tylko jej przyszłości, ale także (przyszłości) UE". W tekście zauważono również, że choć niewielu politycznych ekspertów ocenia, iż Le Pen ma wystarczające poparcie, by zwyciężyć 7 maja, również niewielu obserwatorów zapowiadało Brexit czy zwycięstwo prezydenta Donalda Trumpa w wyborach w USA.

Z kolei "Washington Post" podkreśla na pierwszej stronie, że francuscy wyborcy w niedzielnym głosowaniu "odrzucili dwa ugrupowania polityczne, które dominowały w życiu politycznym Francji po drugiej wojnie światowej, pozostawiając w walce, która może zadecydować o przyszłości Unii Europejskiej i roli Francji na świecie, antyimigrancką podżegaczkę przeciw niekonwencjonalnemu centryście".

"Chociaż większość sondaży sugeruje, że Macron zwycięży w bezpośrednim pojedynku z Le Pen zdobywając co najmniej 60 procent głosów, to nieprzewidywalne wydarzenie, jak atak terrorystyczny na wielką skalę, może przesunąć głosy w kierunku Le Pen" - ocenia "WP". Dziennik podkreśla też, że skrajnie lewicowy kandydat Jean-Luc Melenchon, który uplasował się w pierwszej turze na czwartym miejscu z 19,64 proc. głosów, "wstrzymał się w niedzielę z prośbą do swych wyborców, by głosowali na Macrona", sprawiając, że niektórzy z jego zwolenników mogą 7 maja pozostać w domu lub nawet zagłosować na Le Pen. Wyborcy, "którzy poparli pozostałych kandydatów, także mogliby przejść doobozu Le Pen" - czytamy.

Według "WP" jeśli Le Pen ostatecznie przegra z Macronem, "wciąż doprowadzi skrajną prawicę dalej niż jakikolwiek wcześniejszy kandydat w którymś z głównych europejskich państw. Jeśli jej rywal zostanie wybrany (na prezydenta), ale nie uda mu się spełnić oczekiwać, (Le Pen) może zdobyć urząd prezydenta w następnych wyborach za pięć lat" - twierdzi "Washington Post".

ak/PAP

[fot. PAP/EPA/YOAN VALAT]

Warto poczytać

 1. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 2. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 3. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 4. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 5. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 6. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 7. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 8. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook