Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy szef niemieckiego MSZ spotka się z ekipą Trumpa

27.01.2017

Sigmar Gabriel, od piątku nowy minister spraw zagranicznych Niemiec, złoży w połowie przyszłego tygodnia wizytę w Stanach Zjednoczonych - poinformował niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt", powołując się na koła rządowe.

Według gazety Gabriel odwiedzi Waszyngton i Nowy Jork. W stolicy USA ma się spotkać z wiceprezydentem Mike'iem Pence'em i desygnowanym na sekretarza stanu Rexem Tillersonem. Przebywać będzie także w nowojorskiej siedzibie ONZ. 

Socjaldemokrata Gabriel, wicekanclerz i obecnie minister gospodarki, opuści w piątek ten resort, by przejąć stanowisko szefa dyplomacji z rąk swego partyjnego kolegi Franka-Waltera Steinmeiera, który ma zostać nowym prezydentem Niemiec. 

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Gabriel po wyborze Trumpa w opublikowanym na łamach tygodnika „Der Spiegel” artykule określił nowego prezydenta USA jako „ pioniera nowego autorytaryzmu i szowinizmu”.

Tymczasem niemiecka kanclerz Angela Merkel prawdopodobnie przeprowadzi w sobotę rozmowę telefoniczną z Donaldem Trumpem - poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na źródło bliskie sprawie. Przywódcy mają poruszyć m.in. temat Rosji.

Rozmówca Reutera nie poinformował, czy Trump będzie chciał rozmawiać z Merkel o ewentualnym zniesieniu sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej interwencją na Ukrainie. Wcześniej tego typu sugestie pojawiły się w amerykańskich mediach.

Źródło agencji zwraca jednak uwagę, że jeżeli Waszyngton będzie chciał podjąć takie działania, to Unia Europejska niekoniecznie podąży za Stanami Zjednoczonymi. Ewentualne zniesienie sankcji Unia może nadal uzależniać od wprowadzenia w życie porozumień z Mińska w sprawie konfliktu na Ukrainie.

Wcześniej tego dnia rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że w sobotę z Trumpem będzie rozmawiał przez telefon prezydent Rosji Władimir Putin. 

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]


Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 3. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 4. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 5. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 6. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook