Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

20.04.2018
ImigranciFlickr
Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka.

Jak napisał w piątek dziennik "El Pais", zatrzymanie w kwietniu w stolicy Maroka, Rabacie dwóch osób z konsulatu Hiszpanii miało związek z rozbiciem grupy fałszerzy wiz do tego kraju. Gazeta odnotowała, że na podobny proceder natrafiono w tym mieście również w 2016 r., a wcześniej też w Casablance i Tangerze.

Tymczasem jak ustalił marokański dziennik "as-Sabah" ujęcie dwóch nieuczciwych członków personelu dyplomatycznego w Rabacie miało miejsce w następstwie kontroli wysłanej przez Madryt. Według gazety grupa handlująca nielegalnymi wizami liczyła 16 osób, w tym czterech lokalnych pracowników placówki dyplomatycznej. Jeden z nich posiada podwójne obywatelstwo: Maroka i Hiszpanii.

Schemat, na podstawie którego marokańskie gangi handlują setkami tysięcy nielegalnych wiz, opiera się zwykle o miejscowego pracownika konsulatu bądź któregoś z zatrudnionych tam obywateli Hiszpanii.

Jak ustalił "El Pais", cena za fałszywą wizę do Hiszpanii na terytorium Maroka waha się między 5200 a 8000 euro.

- Skala procederu handlu fałszywymi wizami, jak i jego wartość jest trudna do oszacowania - napisała gazeta, ujawniając, że liczba legalnych wiz wystawianych przez konsulat Hiszpanii w Rabacie wynosi około 44,5 tys. rocznie.

Madrycki dziennik przypomniał, że za handlem nielegalnymi wizami do Hiszpanii kryją się też duże grupy przestępcze, a proceder dotyczy również placówek dyplomatycznych Hiszpanii w Ameryce Południowej.

- W marcu boliwijska policja rozbiła grupę działającą wewnątrz konsulatu w Santa Cruz de la Sierra (...). Wyniki takich kontroli są praktycznie takie same: cisza, zapomnienie, odwracanie wzroku i zaczynanie od nowa - podsumował "El Pais".

W ciągu roku MSZ w Madrycie przeprowadza sześć obowiązkowych kontroli dotyczących pracy swoich 90 konsulatów na całym świecie.

PAP
Fot: Flickr


Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 5. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 6. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 7. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 8. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook