Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowy człowiek od Afganistanu i Pakistanu

03.05.2013

„Jeden z najlepszych dyplomatów” James Dobbins będzie się zajmował stosunkami USA z Afganistanem i Pakistanem.

Nowym specjalnym wysłannikiem administracji prezydenta Baracka Obamy ds. Afganistanu i Pakistanu będzie James Dobbins – poinformował sekretarz stanu USA John Kerry.

Szef amerykańskiej dyplomacji określił Dobbinsa jako jednego z "najlepszych dyplomatów", który ma "głębokie i długotrwałe relacje w tym regionie" świata.

Według ekspertów Pakistan i Afganistan są traktowane w Waszyngtonie łącznie. Od sytuacji w Pakistanie w znacznej mierze zależy bowiem rozwój wydarzeń w Afganistanie, szczególnie po planowanym na koniec przyszłego roku wycofaniu z tego kraju sił międzynarodowej koalicji.

Dobbins wciągał na maszt amerykańską flagę w ambasadzie USA w Kabulu po jej ponownym otwarciu w 2001 roku. W tym samym roku brał udział w negocjacjach w Bonn, których celem było stworzenie warunków do powołania nowego rządu w Kabulu po odsunięciu od władzy talibów w rezultacie amerykańskiej interwencji zbrojnej.

W ostatnich latach Dobbins pracował w znanym think tanku RAND Corporation. Na stanowisku specjalnego wysłannika ds. Afganistanu i Pakistanu zastąpi Marca Grossmana, który objął tę funkcję po zmarłym w grudniu 2010 roku Richardzie Holbrooke'u.

PAP,TK
[Fot. Youtube.pl]
Słowa kluczowe:

USA

,

Afganistan

,

Pakistan

Facebook