Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe zadania amerykańskiej dyplomacji

21.07.2015

Po wznowieniu stosunków z Kubą dyplomaci USA powinni wykorzystać swe nowe uprawnienia do kontrolowania, czy na wyspie, skąd wciąż napływają sygnały o nękaniu dysydentów, przestrzegane są prawa człowieka - pisze we wtorek dziennik "Washington Post".

Otwarcie prezydenta Baracka Obamy na Kubę opiera się na założeniu, że po ponad 50 latach wrogości ze strony Stanów Zjednoczonych rozwój stosunków handlowych, wymiana informacji i możliwości podróżowania podkopią dyktaturę zbudowaną przez Fidela Castro.

Jednak takie założenie jest wątpliwe, gdyż otwarcie na Kubę, w tym poniedziałkowe wznowienie stosunków dyplomatycznych, może wzmocnić a nie osłabić reżim, na którego czele obecnie stoi brat Fidela, Raul - uważa waszyngtoński dziennik. Przypomina, że USA utrzymują stosunki dyplomatyczne z wieloma krajami, które lekceważą prawa człowieka, w tym z Chinami, Arabią Saudyjską czy Rosją. "Znaczenie będzie miało nie zawieszenie flag w Waszyngtonie i Hawanie, ale to, w jaki sposób USA będą wykorzystywały swoje wpływy" - podkreśla "WP".

Gazeta cytuje przedstawiciela amerykańskiej administracji, który powiedział, że podczas negocjacji przeprowadzono "solidną rozmowę" na temat katastrofalnej sytuacji z przestrzeganiem praw człowieka na Kubie. Komunistyczne władze zwolniły niektórych więźniów politycznych, ale z wyspy często napływają informacje, z których wynika, że wciąż nękani są tam dysydenci. Powszechne są krótkotrwałe zatrzymania i pobicia, zwłaszcza gdy na ulice po niedzielnych mszach wychodzą Damy w Bieli, czyli żony i krewne więzionych opozycjonistów.

Po otwarciu ambasad amerykańscy urzędnicy w Hawanie zostali pełnoprawnymi dyplomatami i mogą teraz swobodnie poruszać się po wyspie. "Może powinni zrezygnować z kilku dyplomatycznych przyjęć i wykorzystać te nowe uprawnienia do przyjrzenia się jednemu z najbardziej niepokojących rozdziałów w historii dyktatury Castro" - apeluje "WP".

Dziennik przypomina sprawę opozycjonisty Oswaldo Payi, który 22 lipca 2012 roku zginął w wypadku samochodowym wraz z innym dysydentem Haroldem Cepero. Autem kierował lider młodzieżówki hiszpańskiej Partii Ludowej, Angel Carromero; oprócz niego w samochodzie był też Szwed. Jechali na spotkanie z działaczami Chrześcijańskiego Ruchu Wyzwolenia Payi.

Według orzeczenia kubańskiego sądu sprawcą wypadku był Carromero. Po wydaniu wyroku skazującego na Kubie, Hiszpan powrócił do ojczyzny. Od tego czasu powtarza, że samochód został zepchnięty z drogi przez inny pojazd z rządową rejestracją. Jego oświadczenia sugerują, że to ludzie Castro spowodowali wypadek, zabijając Payę i Cepero - pisze "WP".

"Niestety żaden rząd ani międzynarodowa instytucja nie przeprowadziły wiarygodnego śledztwa w sprawie śmierci Payi" - pisze gazeta. Dodaje, że w środę organizacja Human Rights Foundation z Nowego Jorku opublikuje raport w tej sprawie.

"Ponad dekadę temu pod projektem autorstwa Payi, wzywającym do referendum w sprawie reform prawnych, które uwolniłyby system polityczny Kuby, podpisały się tysiące osób. Teraz, gdy Payi już nie ma, inni kontynuują walkę na Kubie i ponoszą jej koszty. To na nich, a nie na reżimie Castro, powinna koncentrować się amerykańska dyplomacja" - apeluje "WP".

AM/PAP

[fot. PAP/EPA/Ernesto Mastrascusa]

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook