Jedynie prawda jest ciekawa


Nowe władze w Chinach

15.11.2012

Przywództwo nad Komunistyczną Partią Chin i armią objął Xi Jinping. W marcu przyszłego roku zostanie on również prezydentem.

Na konferencji prasowej ogłoszono listę nowych członków Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego - najwyższego organu kierowniczego Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Sekretarzem generalnym partii został wiceprezydent Xi Jinping.

Spotkanie nowych przywódców partii z dziennikarzami w pekińskiej Wielkiej Hali Ludowej miało się rozpocząć o godzinie 11 czasu lokalnego (godzina 4 czasu polskiego), ale zaczęło się z godzinnym opóźnieniem.

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów liczebność Stałego Komitetu zmniejszono z dziewięciu do siedmiu osób. Na czele tego potężnego organu, już jako przywódca KPCh, stanął Xi Jinping (Si Dzinping), który w marcu przyszłego roku zastąpi Hu Jintao (Hu Dzintao) również na stanowisku prezydenta.

Xi objął również zwierzchnictwo nad armią, zajmując stanowisko szefa partyjnej Centralnej Komisji Wojskowej. Zachodnie agencje uznają za dużą niespodziankę tak szybkie przejęcie tego stanowiska przez Xi. Wcześniej z tej funkcji ustąpił prezydent Hu. W Chinach armia nie podlega kontroli rządu, lecz partii komunistycznej.

Na spotkaniu z mediami Xi wygłosił przemówienie, w którym zapowiedział kontynuację polityki reform i otwierania Chin na świat. Wspomniał o głównych stojących przed partią wyzwaniach: korupcji wśród urzędników państwowych i konieczności pozostawania "w kontakcie ze społeczeństwem". Przywódca partii oficjalnie przedstawił światu nowy skład całego Stałego Komitetu.

Potwierdziły się prognozy analityków dotyczące wicepremiera Li Keqianga (Li Kecianga), który oficjalnie został człowiekiem numer dwa w najpotężniejszym organie partii, a w marcu 2013 roku prawdopodobnie przejmie od Wena Jiabao (Łena Dziabao) funkcje premiera kraju. Jest on jedynym oprócz Xi członkiem Stałego Komitetu, który zasiadał w nim już przed tegorocznym, 18. zjazdem KPCh.

Nie ma również niespodzianek w obsadzie pozostałych miejsc Stałego Komitetu. Większość jego członków to partyjne "książątka" - dzieci niegdysiejszych dygnitarzy.

Numerem trzy w Stałym Komitecie został Zhang Dejiang (Dżang Dedziang), którego wcześniej w tym roku kierownictwo umieściło w trudnej roli następcy skompromitowanego skandalami i odsuniętego od władzy Bo Xilaia (Bo Silaja) na stanowisku szefa partii w okręgu Chongqing. Jako syn wysokiego oficera Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Zhang może być uznany za "książątko"; uważa się go za jednego z najbardziej konserwatywnych polityków na szczycie piramidy władzy. W przeciwieństwie do większości nowych chińskich liderów nie posiada on doświadczenia w kontaktach z Zachodem, jest natomiast ekspertem w sprawach najstarszego sojusznika Chin - Korei Północnej. Według agencji Xinhua Zhang obejmie również szefostwo nad chińskim parlamentem.

Czwartym rangą członkiem Stałego Komitetu został kolejny przedstawiciel grupy "książątek", dotychczasowy szef partii w Szanghaju Yu Zhengsheng (Ju Dżengszeng). Przez najbliższe pięć lat będzie on rządził także organem doradczym parlamentu - podała Xinhua.

Kolejne miejsce zajął Liu Yunshan (Lioł Junszan), który dotąd kierował partyjnym wydziałem propagandy, gdzie zarządzał kontrolą państwowych mediów i cenzurą internetu. Liu nie jest "książątkiem", a karierę polityczną zaczynał - podobnie jak przyszły premier Li i obecny prezydent Hu - jako działacz Ligi Młodzieży Komunistycznej (LMK). Uważany jest za konserwatystę w zakresie wolności słowa, zdecydowanie przeciwnego zezwalaniu na krytykę rządu w internecie.

Numerem sześć na szczycie chińskiej piramidy władzy został uważany za specjalistę od sytuacji kryzysowych Wang Qishan (Łang Ciszan). Wang obejmie też kierownictwo nad naczelnym organem antykorupcyjnym KPCh - podały państwowe media. Według części ekspertów jest on jedynym zwolennikiem reform wśród członków nowego Stałego Komitetu.

Ostatnie miejsce przypadło dotychczasowemu szefowi partii w bogatym mieście Tianjin na wschód od Pekinu Zhangowi Gaoli (Dżangowi Gaoli). Uważany jest on za jednego z najbliższych stronników byłego prezydenta Jianga Zemina (Dzianga Dzemina), który oficjalnie przeszedł na emeryturę 10 lat temu, ale do dziś posiada istotny wpływ na politykę kraju. Według agencji Xinhua Zhang prawdopodobnie obejmie stanowisko wicepremiera kraju.

Zabrakło w składzie Komitetu Centralnego uznawanego za partyjnego liberała szefa bogatej południowochińskiej prowincji Guangdong Wanga Yanga (Łanga Janga), z którym niektórzy obserwatorzy wiązali nadzieje na głębokie reformy gospodarcze i polityczne, a nawet demokratyzację kraju. Nie ma na liście również Liu Yandong (Lioł Jandong), o której mówiło się, że może zostać pierwszą w historii kobietą w Stałym Komitecie KPCh.

Ogłoszono również listę 25 członków nowego Biura Politycznego Komitetu Centralnego partii.

Zarówno Biuro Polityczne, jak i jego Stały Komitet zostały wybrane na pierwszej sesji nowego Komitetu Centralnego, którego skład ustalono w środę w głosowaniu 2,3 tys. delegatów z całego kraju zebranych na 18. zjeździe KPCh w Pekinie.

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. brexit23062018 23.06.2018

  Kilkadziesiąt tysięcy osób na ulicach Londynu. Walczą, aby pozostać w UE

  Będzie drugie referendum w sprawie Brexitu. Tego domaga się co najmniej kilkadziesiąt tysięcy Brytyjczyków.

 2. kangur-23062018 23.06.2018

  Kangur w Alpach? Szokujące znalezisko austriackiej policji

  Austriaccy policjanci i strażacy w alpejskiej miejscowości Mattsee, na północy kraju, złapali kangura, którego niespodziewana obecność niemal doprowadziła do wypadku drogowego - podaje w sobotę hiszpańska agencja EFE. Na razie nie wiadomo, kto jest właścicielem zwierzaka

 3. etiopia-23062018 23.06.2018

  Eksplozja na wiecu nowego premiera Etiopii. Są ofiary śmiertelne

  Kilka osób zginęło w wyniku eksplozji, do której doszło w sobotę w stolicy Etiopii Addis Abebie podczas wiecu poparcia dla nowego premiera Abiya Ahmeda Alego. W wydarzeniu, na którym obecny był szef rządu, brało udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi

 4. euro-23062018 23.06.2018

  Od euro nie ma odwrotu?

  Nie ma odwrotu od euro - powiedział niemiecki wicekanclerz i minister finansów Olaf Scholz w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post", ktory ma być opublikowany w sobotę.

 5. czechy-sluby-osob-tej-samej-plci-22062018 22.06.2018

  Szok! Śluby homoseksualistów już wkrótce w Czechach

  Czeski rząd premiera Andreja Babisza zadecydował w piątek o udzieleniu poparcia projektowi grupy deputowanych do Izby Poselskiej, według którego małżeństwo mogłyby zawierać także osoby tej samej płci - poinformowało biuro prasowe rządu

 6. UchodzcyGrecja07052018 22.06.2018

  Imigranci demolują centrum niemieckiego miasta. Porażąjące sceny utrwalone na filmach

  Mistrzostwa Świata to impreza, która potrafi łączyć ludzi na świecie wywołując wielkie emocje. Jednak nie zawsze są one pozytywne, o czym dobitnie przekonali się mieszkańcy niemieckiego miasta Wuppertal, doświadczając ataku ze strony imigrantów

 7. melaniatrump22062018 22.06.2018

  Co chciała powiedzieć Melania Trump? Jej ubiór wywołał burzę w sieci

  Pierwsza dama USA Melania Trump odwiedziła w czwartek dzieci imigrantów w ośrodku odosobnienia w Teksasie. Jednak największe poruszenie wywołała… kurtka, którą ubrała żona prezydenta USA.

 8. lifeline22062018 22.06.2018

  Ostra wypowiedź szefa włoskiego MSW: „Jeśli statek z imigrantami wpłynie do nas, osądzimy załogę”

  "Załodze zostanie wytoczony proces, a jednostkę skonfiskujemy".

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook