Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowa Zelandia zmieni flagę na nie-brytyjską?

22.09.2014

Nowozelandczycy w referendum powinni zagłosować, czy chcą zmiany flagi – uważa ich premier. – Srebrna paproć zamiast odwołania do Wielkiej Brytanii?

John Key zapowiedział, że chce doprowadzić w przyszłym roku do rozpisania referendum w tej sprawie. Obecna flaga narodowa wywodzi się z czasów, gdy Nowa Zelandia była brytyjską kolonią.

"Chciałbym, byśmy zajęli się tą kwestią w 2015 roku. Jestem wielkim zwolennikiem takiej zmiany" - powiedział Key w radiu.

Premier w przeszłości wyrażał opinię, że nowa flaga mogłaby przedstawiać symbol kraju, srebrną paproć, na czarnym tle. Taki nieoficjalny emblemat widnieje obecnie np. na strojach sportowców, w tym kadry narodowej w rugby.

Obecna flaga w lewym górnym rogu ma Union Jacka, czyli flagę państwową Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy została użyta w 1869 roku, a jako oficjalna flaga państwowa Nowej Zelandii funkcjonuje od 1902 roku.

Key przekonuje, że wywodzi się ona z "dawno minionej" ery kolonialnej, a srebrna paproć jest symbolem powszechnie kojarzonym z Nową Zelandią, podobnie jak liść klonowy uważany jest za jeden z symboli Kanady.

Zwolennicy zachowania dotychczasowej flagi argumentują, że to pod nią pokolenia Nowozelandczyków walczyły i umierały, a zastąpienie jej byłoby obraźliwe wobec pamięci o nich. Krytycy wskazują z kolei, że łatwo ją pomylić z flagami innych byłych kolonii, np. z flagą Australii.

Mimo planów dotyczących flagi Key, którego centroprawicowa Partia Narodowa w sobotę po raz trzeci zwyciężyła w wyborach parlamentarnych, jest zwolennikiem utrzymania więzi z brytyjską monarchią.

PAP, rch

[Fot. freeimages.com]

Warto poczytać

Facebook