Jedynie prawda jest ciekawa


Nowa baza Rosji na Morzu Śródziemnym

21.12.2017
rosja-flota
Nowa baza Rosji na Morzu Śródziemnym

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, ratyfikowała w czwartek umowę z Syrią o rozszerzeniu rosyjskiej wojskowej bazy morskiej w syryjskim porcie Tartus. Umowa, podpisana w styczniu br., zawarta została na 49 lat z możliwością dalszego przedłużania.

Dokument głosi, że istnienie na terenie Syrii "rosyjskiego punktu zabezpieczenia materiałowo-technicznego" ma "charakter obronny i nie jest skierowane przeciwko innym państwom".

Na mocy porozumienia Rosja będzie mogła utrzymywać w bazie do 11 okrętów jednocześnie, a infrastrukturę użytkować będzie bezpłatnie. Wśród 11 okrętów będą mogły znajdować się jednostki z napędem nuklearnym. Baza wyłączona będzie spod jurysdykcji syryjskiej. Jak wyjaśnił wiceminister obrony Rosji Nikołaj Pankow, baza może teraz zostać rozszerzona do 24 hektarów.

Jak zauważa portal RBK, rozszerzenie bazy oznacza zwiększenie zakresu jej funkcjonowania. Ekspert wojskowy płk Andriej Pajusow podkreślił, że jest to potrzebne po to, aby port w Tartusie mógł przyjmować okręty wszystkich klas bojowych i umożliwić zapewnienie im gotowości technicznej i bojowej na wszystkich etapach. Obecny punkt zabezpieczenia materiałowo-technicznego nie może przyjmować takich jednostek jak krążownik rakietowy Piotr Wielki, jak również okrętów podwodnych i lotniskowców.

Punkt zabezpieczenia materiałowo-technicznego służy do zawijania okrętów na krótkie pobyty i naprawy. W odróżnieniu od niego baza zapewni rosyjskim jednostkom wszelkie zaopatrzenie w amunicję, paliwo i sprzęt. Możliwe będzie również stworzenie odpowiednich warunków dla personelu.

Rosja od jesieni 2015 roku prowadziła w Syrii operację wojskową wspierając w tamtejszym konflikcie wewnętrznym prezydenta Baszara el-Asada. 11 grudnia prezydent Władimir Putin nakazał wycofanie z Syrii głównej części sił rosyjskich i sprzętu. Umowa dotycząca rozszerzenia bazy w Tartusie, jak zauważa RBK, oceniana jest w tym kontekście jako porozumienie na wypadek zaostrzenia konfliktu.

Punkt zabezpieczenia materiałowo-technicznego rosyjskich okrętów działał na mocy porozumienia zawartego między ZSRR i Syrią w 1971 roku. Zaczął funkcjonować w 1977 roku. Tartus jest obecnie jedyną bazą rosyjskiej marynarki wojennej poza obszarem byłego ZSRR.

Ratyfikowana przez Dumę umowa będzie automatycznie przedłużana na kolejne 25 lat, jeśli żadna ze stron nie poinformuje o chęci zrezygnowania z niej.

PAP, fot. wikipedia 

Warto poczytać

 1. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 2. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 3. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 4. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 5. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 6. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

 7. tesla19062018 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

  Tesla Inc., najsłynniejszy producent samochodów elektrycznych na świecie, przeżywa ostatnio ciężkie czasy.

 8. paryz15nov19062018 19.06.2018

  Był podejrzany o pomaganie terrorystom. Prokuratura zdecydowala o jego zwolneniu

  Ali Oulkadi, mieszkający w Belgii Francuz, któremu zarzucono, że pomagał podejrzanemu o udział w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salahowi Abdeslamowi, został we Francji zwolniony z aresztu i oddany pod nadzór sądowy w Belgii.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook