Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Norweska pisarka chwali Polskę

08.10.2014

Polska najjaśniejszą gwiazdą Europy - pisze w swej nowej książce "Gdy Wschód stał się Zachodem" ("Da oest blev vest") wieloletnia korespondentka norweskiego dziennika "Aftenposten" w Berlinie Ingrid Brekke.

Publikacja, mająca podtytuł "Życie w Europie po upadku komunizmu", ukazała się w Norwegii w związku z 25. rocznicą zburzenia muru berlińskiego. Autorka porównuje w niej przemiany, jakie dokonały się w Polsce, z sytuacją w Niemczech (wschodnie landy, czyli dawna NRD), Rumunii oraz na Węgrzech.

Poświęcony Polsce rozdział został zatytułowany "Najjaśniejsza gwiazda Europy", a polski sukces ukazany jest poprzez losy ludzi. Jedną z bohaterek jest mieszkająca z rodziną w Szczecinie Katarzyna Mikucka Zamaro. W przeszłości granice podzieliły jej krewnych - część została na terenie dzisiejszej Białorusi, inni wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. 30-letnia dziś kobieta "w szkole jako pierwszy rocznik zamiast języka rosyjskiego uczyła się angielskiego". Teraz ma dobrą pracę, bywa służbowo w Ystad i Kopenhadze, ma także szczęśliwą rodzinę.

Ingrid Brekke przypomina, że Polska jako jedyny kraj w UE podczas kryzysu finansowego odnotował wzrost gospodarczy. "W Polsce jest mniejsza korupcja niż w innych krajach postkomunistycznych, a demokracja jest stabilna" - zaznacza autorka. Stwierdza jednak, że gdy podróżowała po Polsce, to zamiast o sukcesach od ludzi dowiadywała się o porażkach, bezrobociu oraz problemach służby zdrowia. Kontrast ten norweska dziennikarka tłumaczy stwierdzeniem, jakiego nauczyła się w kraju nad Wisłą, że "Polacy lubią narzekać".

"Układ sił w Unii Europejskiej zmienił się. Polska wyrasta na jeden z 5-6 najważniejszych ośrodków władzy na kontynencie" - oświadczyła Brekke, poproszona przez norweskie media o skomentowanie nominacji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Według autorki książki "Gdy Wschód stał się Zachodem" najnowsza historia Polski jest mało znana Norwegom, a "Polacy kojarzą się im głównie z robotnikami przyjeżdżającymi do nas do pracy oraz z przemytem". Brekke zwraca uwagę, że ci, którzy oprócz dobrze już znanego wśród norweskich turystów Krakowa odwiedzą choćby jeszcze Warszawę i Gdańsk, są bardzo pozytywnie zaskoczeni.

W rozmowie z PAP norweska dziennikarka przyznała, że chciałaby, aby jej książka została wydana także w Polsce.

Urodzona w 1969 roku Brekke jest autorką wielu artykułów o krajach Europy Środkowo Wschodniej publikowanych w "Aftenposten". Polską interesuje się od dziecka. Jako nastolatka korespondowała z kolegą z Poznania, z którym wymieniała płyty. Rodzice dziennikarki w latach 80. wspierali polską Solidarność.

PAP, lz

[fot: twitter]

Słowa kluczowe:

Norwegia

,

książka

Warto poczytać

 1. mid-epa05876034 29.03.2017

  Senat USA zatwierdził przyjęcie Czarnogóry do NATO

  Senat amerykańskiego Kongresu miażdżącą przewagą głosów 97 "za" do 2 "przeciw" zaaprobował poprawki w traktacie waszyngtońskim pozwalające na przyjęcie Czarnogóry do NATO.

 2. phpThumbgeneratedthumbnailJPEG 29.03.2017

  Ostrzelano polski konsulat w Łucku

  W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy - powiedział PAP konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Według niego budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

 3. mid-epa05874018 28.03.2017

  Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

  Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

 4. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

 5. austriarefugees 28.03.2017

  Austria przeciwna kolejnej relokacji uchodźców

  "Uważamy, że (w naszym przypadku) konieczne jest wyjątkowe traktowanie, bo Austria wypełniła już swoje zobowiązania" - podkreślił kanclerz Christian Kern.

 6. the-flag-of-the-1557899960720 28.03.2017

  Na Węgrzech wchodzi w życie nowe prawo azylowe

  Na Węgrzech weszła we wtorek w życie krytykowana przez ONZ i organizacje obrony praw człowieka ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl będą musiały w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy.

 7. bielsat-aeldgsa 28.03.2017

  Protest głodowy dziennikarza Biełsatu

  Alaksandr Barazienka, skazany w poniedziałek na 15 dni aresztu w związku z protestem w Dniu Wolności, ogłosił głodówkę - poinformowało we wtorek niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook