Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Norweska pisarka chwali Polskę

08.10.2014

Polska najjaśniejszą gwiazdą Europy - pisze w swej nowej książce "Gdy Wschód stał się Zachodem" ("Da oest blev vest") wieloletnia korespondentka norweskiego dziennika "Aftenposten" w Berlinie Ingrid Brekke.

Publikacja, mająca podtytuł "Życie w Europie po upadku komunizmu", ukazała się w Norwegii w związku z 25. rocznicą zburzenia muru berlińskiego. Autorka porównuje w niej przemiany, jakie dokonały się w Polsce, z sytuacją w Niemczech (wschodnie landy, czyli dawna NRD), Rumunii oraz na Węgrzech.

Poświęcony Polsce rozdział został zatytułowany "Najjaśniejsza gwiazda Europy", a polski sukces ukazany jest poprzez losy ludzi. Jedną z bohaterek jest mieszkająca z rodziną w Szczecinie Katarzyna Mikucka Zamaro. W przeszłości granice podzieliły jej krewnych - część została na terenie dzisiejszej Białorusi, inni wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. 30-letnia dziś kobieta "w szkole jako pierwszy rocznik zamiast języka rosyjskiego uczyła się angielskiego". Teraz ma dobrą pracę, bywa służbowo w Ystad i Kopenhadze, ma także szczęśliwą rodzinę.

Ingrid Brekke przypomina, że Polska jako jedyny kraj w UE podczas kryzysu finansowego odnotował wzrost gospodarczy. "W Polsce jest mniejsza korupcja niż w innych krajach postkomunistycznych, a demokracja jest stabilna" - zaznacza autorka. Stwierdza jednak, że gdy podróżowała po Polsce, to zamiast o sukcesach od ludzi dowiadywała się o porażkach, bezrobociu oraz problemach służby zdrowia. Kontrast ten norweska dziennikarka tłumaczy stwierdzeniem, jakiego nauczyła się w kraju nad Wisłą, że "Polacy lubią narzekać".

"Układ sił w Unii Europejskiej zmienił się. Polska wyrasta na jeden z 5-6 najważniejszych ośrodków władzy na kontynencie" - oświadczyła Brekke, poproszona przez norweskie media o skomentowanie nominacji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Według autorki książki "Gdy Wschód stał się Zachodem" najnowsza historia Polski jest mało znana Norwegom, a "Polacy kojarzą się im głównie z robotnikami przyjeżdżającymi do nas do pracy oraz z przemytem". Brekke zwraca uwagę, że ci, którzy oprócz dobrze już znanego wśród norweskich turystów Krakowa odwiedzą choćby jeszcze Warszawę i Gdańsk, są bardzo pozytywnie zaskoczeni.

W rozmowie z PAP norweska dziennikarka przyznała, że chciałaby, aby jej książka została wydana także w Polsce.

Urodzona w 1969 roku Brekke jest autorką wielu artykułów o krajach Europy Środkowo Wschodniej publikowanych w "Aftenposten". Polską interesuje się od dziecka. Jako nastolatka korespondowała z kolegą z Poznania, z którym wymieniała płyty. Rodzice dziennikarki w latach 80. wspierali polską Solidarność.

PAP, lz

[fot: twitter]

Słowa kluczowe:

Norwegia

,

książka

Warto poczytać

 1. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 2. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 3. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 4. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 5. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 6. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 7. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 8. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook