Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nobel zasłużony ale kontrowersje są znowu

07.10.2011

Przewodniczący norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland odpiera zarzuty, jakoby Pokojowa Nagroda Nobla dla prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf miał związek z wyborami, które odbędą się w tym kraju 11 października.

W wyborach prezydenckich w Liberii Johnson-Sirleaf ubiega się o reelekcję.

- Nie angażujemy się w wewnętrzne sprawy kraju, a Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest za dokonania w przeszłości - powiedział Jagland, pytany przez dziennikarzy, czy Nobel dla prezydent Liberii ma pomóc jej w wygraniu wyborów. - Jesteśmy niezależni, a sytuacja polityczna w krajach, z których pochodzą laureaci, nie może mieć wpływu na decyzje komitetu noblowskiego.

Przewodniczący Komitetu Noblowskiego powiedział, że Johnson-Sirleaf przyznano Nobla za to, że od czasu, kiedy została wybrana pierwszą kobietą-prezydentem w Afryce, nieustannie działa na rzecz pokoju w Liberii.

Według norweskich komentatorów niewykluczone, że werdykt Komitetu Noblowskiego zostanie wykorzystany w kampanii wyborczej w Liberii.

Oprócz prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała w piątek również jej rodaczka Leymah Gbowee, a także Jemenka Tawakkul Karman.

PAP
[fot. PAP/Michaele Reynolds]
Słowa kluczowe:

Nobel

,

Liberia

,

pokój

Warto poczytać

Facebook