Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nigdy nie zostawiamy swoich ludzi za linią wroga

18.10.2011

- Izraelczycy, w tym także armia, mają mocno zakodowaną zasadę, iż „nigdy nie zostawiamy swoich ludzi za linią wroga” – zaznacza Piotr Zychowicz. – Dlatego są bardzo zdeterminowani, aby za pomocą wszelkich możliwych środków uwolnić swoich pojmanych żołnierzy.

Czy Izrael okazuje tym samym swoją słabość? Zychowicz stwierdza, że pojawiają się takie głosy, jednak podkreśla zarazem, że 79 proc. Izraelczyków popierało uwolnienie Gilada Szalita. – Również spadające notowania premiera Netanjahu sprawiły, że poparł on to rozwiązanie – zaznacza Zychowicz.

W zamian za uwolnienie Szalita Palestyńczycy opuścili izraelskie więzienia. Wolność odzyskało niemal 500 osób, wrogów Izraela. – Oczywiście, może to zachęcić Hamas i inne organizacje do kolejnych prób porwań, skoro można za pomocą tego typu kroków dużo ugrać. Dziś m.in. izraelski dziennik „Haaretz” przynosi takie sugestie i ostrzega przed intensyfikacją takich prób – mówi nasz rozmówca.

Zychowicz przypomina, do tej pory w podobnych wymianach izraelsko-palestyńskich Izrael wypuścił z więzień 13 500 Palestyńczyków. Była to cena za uwolnienie 16 swoich żołnierzy. – Daje to zatem liczbę przeciętnie 800 uwolnionych za jednego żołnierza. W izraelskich więzieniach przebywa jeszcze ok. 6000 Palestyńczyków, więc wystarczy porwać 6-7 izraelskich żołnierzy, aby spodziewać się, że wszyscy ci ludzie zostaną wypuszczeni.

Jak podkreśla publicysta, w przypadku uwolnienia Szalita dochodziło do bardzo dramatycznych scen. – Protestujący, których bliscy zginęli w zamachach z rąk terrorystów, rzucali w twarz ojcu uwolnionego Szalita oskarżenia: „wypuszczając tych ludzi spowodujemy, że z ich ręki zginą kolejni nasi bliscy”. Rozmawiałem wczoraj na ten temat z ojcem Gilada Szalita. I trzeba powiedzieć, że wczuwając się w położenie tej rodziny zaczynamy rozumieć jej dramat. Trudno jest tu wybrać najlepsze rozwiązanie – mówi Zychowicz.

Not. RoJ
[fot. PAP/EPA/Family Handout]

Słowa kluczowe:

Izrael

,

Palestyna

,

wolność

Warto poczytać

 1. Cvoqu8jWEAIv1gr 26.10.2016

  Rosyjskie rakiety z bronią jądrową w drodze na Bałtyk

  Bujan-M to niewielki okręt uzbrojony m.in. w system rakietowy Kalibr z wyrzutnią pionowego o zasięgu ponad 1500 km.

 2. s-st-s 26.10.2016

  Komisja Europejska w roli stróża prawa?

  Propozycję by Komisja Europejska co roku oceniała praworządność w państwach członkowskich zgłosiła Sophie in 't Veld, posłanka reprezentująca holenderskich liberałów.

 3. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 4. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 5. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 6. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 7. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 8. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook