Jedynie prawda jest ciekawa


Nigdy nie zostawiamy swoich ludzi za linią wroga

18.10.2011

- Izraelczycy, w tym także armia, mają mocno zakodowaną zasadę, iż „nigdy nie zostawiamy swoich ludzi za linią wroga” – zaznacza Piotr Zychowicz. – Dlatego są bardzo zdeterminowani, aby za pomocą wszelkich możliwych środków uwolnić swoich pojmanych żołnierzy.

Czy Izrael okazuje tym samym swoją słabość? Zychowicz stwierdza, że pojawiają się takie głosy, jednak podkreśla zarazem, że 79 proc. Izraelczyków popierało uwolnienie Gilada Szalita. – Również spadające notowania premiera Netanjahu sprawiły, że poparł on to rozwiązanie – zaznacza Zychowicz.

W zamian za uwolnienie Szalita Palestyńczycy opuścili izraelskie więzienia. Wolność odzyskało niemal 500 osób, wrogów Izraela. – Oczywiście, może to zachęcić Hamas i inne organizacje do kolejnych prób porwań, skoro można za pomocą tego typu kroków dużo ugrać. Dziś m.in. izraelski dziennik „Haaretz” przynosi takie sugestie i ostrzega przed intensyfikacją takich prób – mówi nasz rozmówca.

Zychowicz przypomina, do tej pory w podobnych wymianach izraelsko-palestyńskich Izrael wypuścił z więzień 13 500 Palestyńczyków. Była to cena za uwolnienie 16 swoich żołnierzy. – Daje to zatem liczbę przeciętnie 800 uwolnionych za jednego żołnierza. W izraelskich więzieniach przebywa jeszcze ok. 6000 Palestyńczyków, więc wystarczy porwać 6-7 izraelskich żołnierzy, aby spodziewać się, że wszyscy ci ludzie zostaną wypuszczeni.

Jak podkreśla publicysta, w przypadku uwolnienia Szalita dochodziło do bardzo dramatycznych scen. – Protestujący, których bliscy zginęli w zamachach z rąk terrorystów, rzucali w twarz ojcu uwolnionego Szalita oskarżenia: „wypuszczając tych ludzi spowodujemy, że z ich ręki zginą kolejni nasi bliscy”. Rozmawiałem wczoraj na ten temat z ojcem Gilada Szalita. I trzeba powiedzieć, że wczuwając się w położenie tej rodziny zaczynamy rozumieć jej dramat. Trudno jest tu wybrać najlepsze rozwiązanie – mówi Zychowicz.

Not. RoJ
[fot. PAP/EPA/Family Handout]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook