Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nigdy nie zostawiamy swoich ludzi za linią wroga

18.10.2011

- Izraelczycy, w tym także armia, mają mocno zakodowaną zasadę, iż „nigdy nie zostawiamy swoich ludzi za linią wroga” – zaznacza Piotr Zychowicz. – Dlatego są bardzo zdeterminowani, aby za pomocą wszelkich możliwych środków uwolnić swoich pojmanych żołnierzy.

Czy Izrael okazuje tym samym swoją słabość? Zychowicz stwierdza, że pojawiają się takie głosy, jednak podkreśla zarazem, że 79 proc. Izraelczyków popierało uwolnienie Gilada Szalita. – Również spadające notowania premiera Netanjahu sprawiły, że poparł on to rozwiązanie – zaznacza Zychowicz.

W zamian za uwolnienie Szalita Palestyńczycy opuścili izraelskie więzienia. Wolność odzyskało niemal 500 osób, wrogów Izraela. – Oczywiście, może to zachęcić Hamas i inne organizacje do kolejnych prób porwań, skoro można za pomocą tego typu kroków dużo ugrać. Dziś m.in. izraelski dziennik „Haaretz” przynosi takie sugestie i ostrzega przed intensyfikacją takich prób – mówi nasz rozmówca.

Zychowicz przypomina, do tej pory w podobnych wymianach izraelsko-palestyńskich Izrael wypuścił z więzień 13 500 Palestyńczyków. Była to cena za uwolnienie 16 swoich żołnierzy. – Daje to zatem liczbę przeciętnie 800 uwolnionych za jednego żołnierza. W izraelskich więzieniach przebywa jeszcze ok. 6000 Palestyńczyków, więc wystarczy porwać 6-7 izraelskich żołnierzy, aby spodziewać się, że wszyscy ci ludzie zostaną wypuszczeni.

Jak podkreśla publicysta, w przypadku uwolnienia Szalita dochodziło do bardzo dramatycznych scen. – Protestujący, których bliscy zginęli w zamachach z rąk terrorystów, rzucali w twarz ojcu uwolnionego Szalita oskarżenia: „wypuszczając tych ludzi spowodujemy, że z ich ręki zginą kolejni nasi bliscy”. Rozmawiałem wczoraj na ten temat z ojcem Gilada Szalita. I trzeba powiedzieć, że wczuwając się w położenie tej rodziny zaczynamy rozumieć jej dramat. Trudno jest tu wybrać najlepsze rozwiązanie – mówi Zychowicz.

Not. RoJ
[fot. PAP/EPA/Family Handout]

Słowa kluczowe:

Izrael

,

Palestyna

,

wolność

Warto poczytać

Facebook