Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nieustanny czas letni

29.10.2011

W Rosji od marca tego roku obowiązuje przez całe 12 miesięcy czas letni. Kiedy w krajach europejskich z soboty na niedzielę wskazówki zegara będą przesuwane o godzinę wcześniej, w Moskwie pozostaną w tym samym miejscu.

Od najbliższej niedzieli do końca marca przyszłego roku różnica czasu między Warszawą a Moskwą będzie wynosić trzy godziny. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew postanowił dokonać reformy w tym zakresie i ustanowił jednolite odmierzanie czasu przez cały rok. W konsekwencji dzień w europejskiej części tego kraju będzie przez najbliższe pół roku znacznie krótszy niż w innych krajach Starego Kontynentu.

Zmiana ta wydaje się kuriozalna w kontekście danych psychologicznych, z których wynika, że Petersburg i Ural Polarny są liderami w statystykach depresji i samobójstw, czemu sprzyja właśnie krótszy dzień w półroczu zimowym. Tymczasem władze rosyjskie posiłkują się ekonomią – krótszy dzień to chociażby mniejsze zużycie prądu.

Reforma Miedwiediewa jest elementem większego projektu dotyczącego czasu. Chodzi o zredukowanie jedenastu stref czasowych do dziewięciu, a w dalszej perspektywie nawet do czterech. Rosyjski prezydent uważa, że mnogość stref czasowych dezintegruje państwo. Tyle że redukcja stref czasowych jest również ryzykownym eksperymentem. Naturalna strefa czasowa obejmuje bowiem maksymalnie 15 stopni długości geograficznej.

Warto przywołać opinię rosyjskiego pisarza i antykomunistycznego dysydenta Władimira Bukowskiego. Jego zdaniem, mnogość stref czasowych w Rosji jest przede wszystkim argumentem za rozbiciem tego kraju na mniejsze organizmy państwowe.

Der Tagesspiegel/FM

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. roman76 28.04.2017

  Szef MON: Polska ma taką samą opinię jak Rumunia

  Sytuacja na wschodniej i południowej flance NATO oraz kwestie dotyczące bilateralnej współpracy Polski i Rumunii - to niektóre tematy poruszane w piątek w Bukareszcie przez ministrów obrony obu państw.

 2. mid-epa05930237thaad-stef 28.04.2017

  Trump chce, aby Korea Płd. zapłaciła mld dolarów za THAAD

  Prezydent USA zażądał od Seulu mld dolarów za korzystanie z amerykańskiego systemu THAAD

 3. erfff 28.04.2017

  Erdogan: Naród turecki wyraził w referendum swą wolę

  Turcja nie może pozwalać niektórym państwom i instytucjom, a zwłaszcza Unii Europejskiej, pozwalać na kwestionowanie wyników tureckiego referendum w sprawie zmiany systemu rządów z parlamentarnego na prezydencki - oświadczył prezydent Recep Tayyip Erdogan.

 4. mid-epa05929085 28.04.2017

  Papież udaje się z wizytą do Egiptu

  Papież Franciszek odleciał w piątek do Egiptu, gdzie spędzi 27 godzin. Papież wygłosi przemówienie na muzułmańskim uniwersytecie w Kairze, gdzie trwa konferencja na temat pokoju. Spotka się też z patriarchą Koptów i odda hołd zabitym w zamachach chrześcijanom.

 5. gabriel-stef 28.04.2017

  Prezydent Izraela: szef niemieckiego MSZ nie ma politycznego instynktu

  Netanjahu obarczył Gabriela odpowiedzialnością za odwołanie spotkania w Jerozolimie

 6. 33517332425e4cf3e9845o 28.04.2017

  Zadziwiające słowa Macrona o Polsce

  Centrysta Emmanuel Macron powiedział, że jeśli zwycięży w wyborach prezydenckich we Francji, doprowadzi do objęcia Polski sankcjami

 7. mid-epa05930464-—-kopia 27.04.2017

  Protest licealistów we Francji

  Nastolatkowie zorganizowali protesty pod hasłem: „Ani Marine, ani Macron - chcemy czegoś więcej".

 8. uesd 27.04.2017

  Białoruś chce normalizacji stosunków z UE

  -Kluczowe zadanie na przyszłość to pełna normalizacja stosunków z UE i doprowadzenie do podpisania bazowego porozumienia z Unią, a także dalsza aktywizacja dialogu z USA- pisze Uładzimir Makiej.

CS142fotMINI

Czas Stefczyka 142/2017

PDF (5,15 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook