Jedynie prawda jest ciekawa


Nieustanny czas letni

29.10.2011

W Rosji od marca tego roku obowiązuje przez całe 12 miesięcy czas letni. Kiedy w krajach europejskich z soboty na niedzielę wskazówki zegara będą przesuwane o godzinę wcześniej, w Moskwie pozostaną w tym samym miejscu.

Od najbliższej niedzieli do końca marca przyszłego roku różnica czasu między Warszawą a Moskwą będzie wynosić trzy godziny. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew postanowił dokonać reformy w tym zakresie i ustanowił jednolite odmierzanie czasu przez cały rok. W konsekwencji dzień w europejskiej części tego kraju będzie przez najbliższe pół roku znacznie krótszy niż w innych krajach Starego Kontynentu.

Zmiana ta wydaje się kuriozalna w kontekście danych psychologicznych, z których wynika, że Petersburg i Ural Polarny są liderami w statystykach depresji i samobójstw, czemu sprzyja właśnie krótszy dzień w półroczu zimowym. Tymczasem władze rosyjskie posiłkują się ekonomią – krótszy dzień to chociażby mniejsze zużycie prądu.

Reforma Miedwiediewa jest elementem większego projektu dotyczącego czasu. Chodzi o zredukowanie jedenastu stref czasowych do dziewięciu, a w dalszej perspektywie nawet do czterech. Rosyjski prezydent uważa, że mnogość stref czasowych dezintegruje państwo. Tyle że redukcja stref czasowych jest również ryzykownym eksperymentem. Naturalna strefa czasowa obejmuje bowiem maksymalnie 15 stopni długości geograficznej.

Warto przywołać opinię rosyjskiego pisarza i antykomunistycznego dysydenta Władimira Bukowskiego. Jego zdaniem, mnogość stref czasowych w Rosji jest przede wszystkim argumentem za rozbiciem tego kraju na mniejsze organizmy państwowe.

Der Tagesspiegel/FM

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 6. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 7. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 8. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook