Jedynie prawda jest ciekawa


Nieudana akcja niemieckich wolontariuszy

17.04.2017

Niemieckie statki pozarządowe miały ratować migrantów na Morzu Śródziemnym. Pod ich ciężarem same nieomal nie zatonęły. Musiały ratować je włoskie okręty.

W świąteczny weekend na Morzu Śródziemnym padł kolejny rekord napływu uciekinierów, a włoska straż uratowała kilka tysięcy osób płynących do Włoch. Do działań włączyły się także dwie jednostki ratunkowe z Niemiec. Szybko okazało się, że wolontariusze z organizacji pozarządowej, sami potrzebowali pomocy, gdyż groziło im zatonięcie. Sytuacja została już opanowana. Nikomu nic się nie stało.

Dwa statki należące do organizacji pozarządowej Jugend rettet wyruszyły z pomocą uciekinierom, płynącym łodziami z Bliskiego Wschodu po Morzu Śródziemnym. Okrętowce Iuventa z Berlina oraz Sea-Eye z Ratyzbony wyruszyły do akcji ratunkowej. Niemieccy wolontariusze chcieli pomóc. Szybko jednak okazało się, że sami potrzebują pomocy, ponieważ zabrali na pokład zbyt wielu pasażerów. Oba statki nadały sygnał Mayday do jednostki ratownictwa w Rzymie.

Rzecznik organizacji Pauline Schmidt poinformowała, że na pokładzie obu statków znalazły się setki migrantów. Statki są przeładowane, żaden z nich nie jest w stanie manewrować, a ponadto Sea-Eye ma zepsuty silnik. Sytuację pogarsza fakt, iż na Morzu Śródziemnym panują bardzo trudne warunki pogodow

Na pomoc jednostkom wyruszyły włoskie okręty, jednak po drodze zabrały na pokład tak dużą liczbę uchodźców, że musiały zawrócić. Niemiecka organizacja Jugend rettet zaapelowała do Włoch o zorganizowanie jak najszybszej pomocy dla Sea-eye oraz Iuventy, które lada chwila mogą zatonąć.

Według najnowszych informacji, sytuacja jest już opanowana. Stetek Iuventa jest chroniony przed wiatrem przez tankowiec, a w najbliższym czasie na Morze Śródziemne ma również wypłynąć jednostka Vos Hestia. Rzecznik organizacji podkreśliła, że stan wszystkich pasażerów oraz załogi jest dobry i nikomu nie zagraża niebezpieczeństwo.

W sobotę przeprowadzono 33 operacje ratowania migrantów na dryfujących łodziach. Na pokłady jednostek Straży Przybrzeżnej i innych statków, między innymi organizacji pozarządowych, zabranych zostało około 4,5 tys. ludzi.

dw.com, wPolityce.pl / frost
[Fot. Twitter]

Warto poczytać

 1. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 2. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 3. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 4. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 5. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 6. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 7. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 8. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook