Jedynie prawda jest ciekawa


Nieudana akcja niemieckich wolontariuszy

17.04.2017

Niemieckie statki pozarządowe miały ratować migrantów na Morzu Śródziemnym. Pod ich ciężarem same nieomal nie zatonęły. Musiały ratować je włoskie okręty.

W świąteczny weekend na Morzu Śródziemnym padł kolejny rekord napływu uciekinierów, a włoska straż uratowała kilka tysięcy osób płynących do Włoch. Do działań włączyły się także dwie jednostki ratunkowe z Niemiec. Szybko okazało się, że wolontariusze z organizacji pozarządowej, sami potrzebowali pomocy, gdyż groziło im zatonięcie. Sytuacja została już opanowana. Nikomu nic się nie stało.

Dwa statki należące do organizacji pozarządowej Jugend rettet wyruszyły z pomocą uciekinierom, płynącym łodziami z Bliskiego Wschodu po Morzu Śródziemnym. Okrętowce Iuventa z Berlina oraz Sea-Eye z Ratyzbony wyruszyły do akcji ratunkowej. Niemieccy wolontariusze chcieli pomóc. Szybko jednak okazało się, że sami potrzebują pomocy, ponieważ zabrali na pokład zbyt wielu pasażerów. Oba statki nadały sygnał Mayday do jednostki ratownictwa w Rzymie.

Rzecznik organizacji Pauline Schmidt poinformowała, że na pokładzie obu statków znalazły się setki migrantów. Statki są przeładowane, żaden z nich nie jest w stanie manewrować, a ponadto Sea-Eye ma zepsuty silnik. Sytuację pogarsza fakt, iż na Morzu Śródziemnym panują bardzo trudne warunki pogodow

Na pomoc jednostkom wyruszyły włoskie okręty, jednak po drodze zabrały na pokład tak dużą liczbę uchodźców, że musiały zawrócić. Niemiecka organizacja Jugend rettet zaapelowała do Włoch o zorganizowanie jak najszybszej pomocy dla Sea-eye oraz Iuventy, które lada chwila mogą zatonąć.

Według najnowszych informacji, sytuacja jest już opanowana. Stetek Iuventa jest chroniony przed wiatrem przez tankowiec, a w najbliższym czasie na Morze Śródziemne ma również wypłynąć jednostka Vos Hestia. Rzecznik organizacji podkreśliła, że stan wszystkich pasażerów oraz załogi jest dobry i nikomu nie zagraża niebezpieczeństwo.

W sobotę przeprowadzono 33 operacje ratowania migrantów na dryfujących łodziach. Na pokłady jednostek Straży Przybrzeżnej i innych statków, między innymi organizacji pozarządowych, zabranych zostało około 4,5 tys. ludzi.

dw.com, wPolityce.pl / frost
[Fot. Twitter]

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 5. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 6. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 7. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook