Jedynie prawda jest ciekawa


Nieprawdopodobne! Brytyjski dziennikarz uwięziony za relacjonowanie procesu islamskiego gangu handlującego dziećmi

27.05.2018
TommyRobinsonYT
Nieprawdopodobne! Brytyjski dziennikarz uwięziony za relacjonowanie procesu islamskiego gangu handlującego dziećmi

W nie mającym precedensu ataku na wolność mediów królewski sąd w Leeds wydał zakaz podejmowania przez dziennikarzy tematu aresztowania prawicowego aktywisty. Wiele brytyjskich mediów usunęło z tego powodu dostępne w internecie materiały dotyczące tej sprawy.

Chodzi tutaj o niedawne aresztowanie Stephana Lennona, znanego lepiej pod pseudonimem Tommy Robinson, założyciela English Defence League i współpracownika kanadyjskiego serwisu Rebel Media. Robinson został aresztowany w piątek przed sądem królewskim w Leeds. Właśnie toczył się w nim proces muzułmańskiego gangu oskarżonego o handel żywym towarem. Robinson stał na zewnątrz i filmował ludzi wchodzących do budynku sądu oraz przekazywał obraz z kamery podczas transmisji na żywo na FB. Po około godzinie został aresztowany przez policję pod pretekstem zakłócania spokoju.

To bardzo zła wiadomość dla niego, ponieważ już ciążył na nim wyrok w zawieszeniu. W maju zeszłego roku został skazany na trzy miesiące więzienia po tym, gdy sędzia uznał, że jego relacja z procesu innego muzułmańskiego gangu oskarżonego o gwałt zbiorowy mogła wpłynąć na jego bezstronność. Tamten wyrok zawieszono na osiemnaście miesięcy więc jeżeli teraz zostanie skazany – a mało kto ma wątpliwości, że tak się stanie – to oprócz nowego wyroku będzie musiał odsiedzieć stary.

Więzień także polityczny

Więzienie nie jest dla Robinsona żadną nowością. Był już kilkukrotnie aresztowany, nie zawsze w związku ze swoją polityczną i dziennikarską aktywnością. Siedział między innymi – przez trzy dni – za zorganizowanie protestu w Zurychu po decyzji FIFA, że brytyjska drużyna nie będzie mogła wystąpić z kwiatami maku na strojach, które symbolizują brytyjskie ofiary wojen. Został również skazany za pobicie członka EDL – on sam twierdził potem, że ten członek był neonazistą i nie mógł ścierpieć, że ktoś o takich poglądach wstąpił do jego organizacji. Najdłużej – niemal sześć miesięcy – spędził za kratkami za oszustwo bankowe kiedy skłamał próbując uzyskać kredyt.

Dla Robinsona kolejny pobyt w więzieniu może skończyć się źle. Z powodu swojej walki z islamizacją jest znienawidzony przez część społeczności muzułmańskiej w UK. A pomimo tego, że muzułmanie stanowią zaledwie 5% społeczności UK, są nadreprezentowani w brytyjskich więzieniach, gdzie stanowią 15% więźniów. Już podczas poprzedniego pobytu Robinson został przez nich brutalnie pobity.


Znikające artykuły

O aresztowaniu Robinsona zrobiło się głośno i wiele brytyjskich mediów podjęło ten temat. Jego współpracownicy i przyjaciele zauważyli jednak ze zdziwieniem, że kolejne artykuły o tej sprawie znikają jeden po drugim z sieci. Usunęły je między innymi the Mirror, Daily Record, Birmingham Mail, a nawet kremlowska telewizja RT, dawna Russia Today. Dzisiaj portal Breitbart London – który również usunął swój artykuł o sprawie Robinsona – ujawnił powody takiego zachowania. Sąd w Leeds wydał bowiem zakaz podejmowania tej sprawy przez dziennikarzy.

Sędzia, którego nazwisko zostało przez portal utajnione, powołał się na ustawę o obrazie sądu z 1981 roku. Jego zdaniem podejmowanie przez dziennikarzy tematu aresztowania Robinsona może bowiem spowodować uprzedzenia wobec sądu. Zakaz obowiązuje do zakończenia innej sprawy – portal Breitbart również ocenzurował o jaką sprawę chodzi, ale z kontekstu można się domyśleć, że chodzi tutaj o proces muzułmańskiego gangu handlującego kobietami.

Zakaz publikacji wydany przez sąd w Leeds stanowi dość duże naciągnięcie istniejącego prawa. Zgodnie z tą ustawą sąd faktycznie ma prawo wydać taki zakaz, ale dotychczas używano go tylko w wyjątkowych okolicznościach, kiedy praca dziennikarzy mogłaby np. wpłynąć na zeznania świadków. Artykuł piąty tej ustawy stwierdza natomiast jasno, że publikacja stanowiąca część dyskusji, która jest ważna dla opinii publicznej, nie może stanowić obrazy sądu. Jednak błyskawiczna reakcja brytyjskich mediów pokazuje, że nie mają zamiaru podpadać wymiarowi sprawiedliwości w ojczyźnie Orwella.

Pokłosie skandalu z Telford

Z drugiej strony strach sędziów jest zrozumiały. Wiosną tego roku wyszło na jaw, że w mieście Telford gangi handlujące żywym towarem działały przez co najmniej cztery dekady, a ich ofiarą padło nawet tysiąc kobiet i dzieci – najmłodsza znana ofiara miała 11 lat. Kobiety były bite, gwałcone, a trzy z nich przypłaciły to życiem. Pracownicy socjalni zgłaszali władzom problem już na początku lat dziewięćdziesiątych, jednak te zignorowały go. Problem polegał bowiem na tym, że większość mężczyzn, która prześladowała kobiety z Telford, była muzułmanami i policja i sądy bały się oskarżeń o rasizm. A Telford nie jest jedynym podobnym przypadkiem w ostatnich latach w UK. Siłą rzeczy procesy muzułmańskich gangów budzą więc zrozumiałą ostrą reakcję opinii publicznej – i ewentualne uniewinnienie oskarżonych w tej sprawie nie zostałoby przyjęte zbyt ciepło.

Pomimo tego sądowy nakaz cenzurujący media w kraju Europy Zachodniej to rażące naruszenie jakichkolwiek standardów cywilizacyjnych. Artykuł jedenasty Karty Praw Podstawowych UE zapewnia obywatelom Unii wolność słowa i mediów, podobnie jak wiele innych europejskich deklaracji. Wielka Brytania wynegocjowała wprawdzie, że wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE nie obowiązują na ich terytorium – ale czy doczekamy się chociaż symbolicznego potępienia cenzury w UK?

Wiktor Młynarz
Fot: YouTube

Warto poczytać

 1. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 2. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 3. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 4. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 5. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 6. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 7. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

 8. time23062018 23.06.2018

  Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

  Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook