Jedynie prawda jest ciekawa


Niepokojące wieści z Białorusi. Pobito dziennikarza Biełsatu!

19.02.2018
KozielBIelsat
Niepokojące wieści z Białorusi. Pobito dziennikarza Biełsatu!

Dziennikarz telewizji Biełsat Andrej Kozieł, który w niedzielę został zatrzymany i pobity przez milicjantów w lokalu wyborczym w Mińsku, wyszedł w poniedziałek na wolność. W czasie procesu sędzia postanowił zwrócić akta sprawy do uzupełnienia przez milicję.

Milicjanci zarzucili Koziełowi niepodporządkowanie się poleceniom funkcjonariuszy. W przypadku wznowienia procesu Kozieł będzie odpowiadał z wolnej stopy. Sprawa może także zostać umorzona.

Przebieg poniedziałkowej rozprawy sądowej relacjonowała online telewizja Biełsat.

Operator Biełsatu prowadził w niedzielę wieczorem transmisję online z procedury liczenia głosów przez komisję wyborczą. Używał do tego telefonu komórkowego. Przewodnicząca komisji zażądała, by przerwał nagrywanie i wezwała milicję.

Kozieł twierdzi, że został pobity przez czterech funkcjonariuszy, m.in. rozbito mu głowę, bito po nerkach i żebrach. Noc dziennikarz spędził w areszcie.

Według jednego z milicjantów, który w poniedziałek w sądzie wystąpił w charakterze świadka, podczas interwencji Kozieł upadł i dlatego odniósł obrażenia.

Dziennikarz i jego obrońcy argumentują, że przebywał on w lokalu legalnie i miał prawo nagrywać procedurę liczenia głosów, ponieważ był mężem zaufania jednego z opozycyjnych kandydatów, Mikałaja Kazłoua.

W czasie przerwy w rozprawie Kozieł poinformował obecnych w sądzie dziennikarzy, że nie udzielono mu pomocy medycznej, chociaż o nią prosił. Operator ma rozbitą głowę, skarży się na trudności z oddychaniem.

- Jestem oburzony brutalnym pobiciem i aresztowaniem Andreja Kozieła - napisał późnym wieczorem w niedzielę na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych RP Bartosz Cichocki. - Oczekuję, że władze zapewnią mu pomoc medyczną, kontakt z adwokatem i rodziną, a także ukarzą winnych. Miejscowe władze powinny zapewnić maksymalną przejrzystość wyborów - oświadczył.


Wcześniej w poniedziałek mińska milicja opublikowała oświadczenie, w którym przedstawia swoją wersję zdarzenia. Najpierw - według milicji - Kozieł nie zastosował się do polecenia przewodniczącego komisji wyborczej i nie przerwał transmisji online z liczenia głosów.

Miał również twierdzić, że "ma prawo do nagrywania, ponieważ jest przedstawicielem jednego z zagranicznych środków masowego przekazu, nieakredytowanego na Białorusi".

Według milicji, by "przerwać nielegalne działania", wezwani zostali funkcjonariusze. Następnie dziennikarz miał "zignorować ich wezwania, stawić aktywny opór, chwytać milicjanta za mundur", w związku z czym użyto wobec niego siły fizycznej.

Biełsat, będący częścią TVP i finansowany z polskiego budżetu, nadaje z Polski drogą satelitarną i za pośrednictwem internetu.

W 2017 roku białoruskie sądy ukarały dziennikarzy kanału grzywnami w łącznej wysokości ok. 20 tys. dolarów. Odbyło się ponad 60 rozpraw w sprawach przeciwko dziennikarzom, przede wszystkim za "łamanie przepisów o mediach".

W niedzielę na Białorusi odbywały się wybory lokalne. Według ogłoszonych w poniedziałek wstępnych wyników do rad lokalnych (poza jednym przypadkiem w obwodzie brzeskim) nie trafili przedstawiciele opozycji.

PAP
Fot: Facebook/BELSAT.TV

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook