Jedynie prawda jest ciekawa


Niepojęty upadek Zachodu. We Włoszech odsłonięto pomnik... terrorystów z Barcelony!

12.10.2017

To niestety nie żart. Włoski artysta na jednym pomniku umieścił nazwiska ofiar i zamachowców. O sprawie poinformowało wczoraj "iL Giornale".

W położonym 50 kilometrów od Mediolanu Pagazzano na wystawie sztuki pokazano dwa obeliski. Na pierwszym znajdują się nazwiska 14 osób, które zginęły w ataku terrorystycznym w Barcelonie (w rzeczywistości zginęło 16 osób), w tym dwóch Włochów. Na drugim z kolei wymieniono ośmiu zabitych zamachowców, z których 5 policjanci zastrzelili w Cambrils, udaremniając zamach w tej miejscowości. 

Nazwiska ofiar, podobnie jak napisy "Ku pamięci" na pomniku są zapisane w dwóch językach - łacińskim i arabskim. Napisy pokryto dodatkowo fluorescencyjną farbą.

Pomnik został ustawiony podczas festiwalu "Otwarty dialog" na zamku Pagazzano i szybko wzbudził kontrowersję we Włoszech. Trzy dni po odsłonięciu obeliski zostały ukryte przed publicznością, co wywołało gwałtowny protest organizatora wystawy. - Nie jest dopuszczalne, by na równać ofiary i zabójców, ale jeszcze gorsze jest uciekanie się do cenzury - powiedział Fulvio Pagani. 

Innego zdania jest burmistrz miejscowości, Raffaele Moriggi, który twierdzi że gdyby wiedział co zostało napisane na obeliskach, nigdy nie przeciąłby wstęgi. - Nie ma takiej artystycznej prowokacji, która może uzasadniać wywyższenie tych, którzy zabili niewinnych ludzi - powiedział Moriggi, po czym nakazał usunięcie pomnika z wystawy do soboty.


KH/iL Giornale/bergamo.corriere.it

Warto poczytać

 1. 1270iransamolot 18.02.2018

  66 osób zginęło w katastrofie samolotu pasażerskiego

  66 osób zginęło w katastrofie pasażerskiego samolotu turbośmigłowego ATR 72 irańskich linii Aseman Airlines, który rozbił się w niedzielę rano w górzystym rejonie k. miasta Semirom

 2. 1270paparimskij 18.02.2018

  Papież: Wielki Post czasem duchowych zmagań i walki ze złem

  Papież Franciszek powiedział w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, że jest to czas duchowych zmagań i walki ze złem

 3. Uchodzcywegrywiki 17.02.2018

  Węgry wciąż walczą z nielegalną imigracją. Orban coraz bliżej sukcesu

  Rząd Węgier zdecydował o przedłużeniu do 6 września 2018 roku stanu kryzysowego spowodowanego masową imigracją - poinformowano w piątkowym "Monitorze Węgierskim"

 4. Ukraina1 17.02.2018

  To "nagroda" za wsparcie Majdanu? Ukraina nie chce znieść zakazu ekshumacji polskich żołnierzy!

  Kancelaria Prezydenta wyraża głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów wicepremierów Polski i Ukrainy Piotra Glińskiego i Pawło Rozenki. Brak decyzji strony ukraińskiej dot. zniesienia zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy oznacza poważny regres zaufania - powiedział Krzysztof Szczerski

 5. 1270misssile 16.02.2018

  Szef NATO ostrzega: wszystkie kraje Sojuszu w zasięgu rakiet Korei Płn.

  Korea Północna kontynuuje prace nad swoim programem zbrojeń rakietowych i atomowych, a wszystkie kraje członkowskie NATO znajdują się w zasięgu jej pocisków balistycznych - oświadczył w piątek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

 6. 1270morberl 16.02.2018

  Morawiecki złożył kwiaty pod Pomnikiem Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie

  Na zakończenie piątkowej wizyty w Berlinie premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod Pomnikiem Pomordowanych Żydów Europy. Został on poświęcony pamięci sześciu milionów Żydów, którzy padli ofiarą ludobójczej polityki władz hitlerowskiej Trzeciej Rzeszy.

 7. Syriawojnawiki 16.02.2018

  Nowe fakty w sprawie rosyjskich najemników w Syrii

  W walce w prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii, podczas której w wyniku nalotu sił pod wodzą USA zginęli Rosjanie, brało udział kilka oddziałów szturmowych tzw. grupy Wagnera - podaje dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło

 8. ISISwiki 16.02.2018

  Szokujące wieści z Niemiec. 17-latek planował zamach bombowy

  17-letni Irakijczyk został aresztowany w Niemczech po tym, jak kontaktował się z wysokiej rangi członkami dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) - podaje w piątek dziennik "Bild"

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook