Jedynie prawda jest ciekawa


Niepojęty upadek Zachodu. We Włoszech odsłonięto pomnik... terrorystów z Barcelony!

12.10.2017

To niestety nie żart. Włoski artysta na jednym pomniku umieścił nazwiska ofiar i zamachowców. O sprawie poinformowało wczoraj "iL Giornale".

W położonym 50 kilometrów od Mediolanu Pagazzano na wystawie sztuki pokazano dwa obeliski. Na pierwszym znajdują się nazwiska 14 osób, które zginęły w ataku terrorystycznym w Barcelonie (w rzeczywistości zginęło 16 osób), w tym dwóch Włochów. Na drugim z kolei wymieniono ośmiu zabitych zamachowców, z których 5 policjanci zastrzelili w Cambrils, udaremniając zamach w tej miejscowości. 

Nazwiska ofiar, podobnie jak napisy "Ku pamięci" na pomniku są zapisane w dwóch językach - łacińskim i arabskim. Napisy pokryto dodatkowo fluorescencyjną farbą.

Pomnik został ustawiony podczas festiwalu "Otwarty dialog" na zamku Pagazzano i szybko wzbudził kontrowersję we Włoszech. Trzy dni po odsłonięciu obeliski zostały ukryte przed publicznością, co wywołało gwałtowny protest organizatora wystawy. - Nie jest dopuszczalne, by na równać ofiary i zabójców, ale jeszcze gorsze jest uciekanie się do cenzury - powiedział Fulvio Pagani. 

Innego zdania jest burmistrz miejscowości, Raffaele Moriggi, który twierdzi że gdyby wiedział co zostało napisane na obeliskach, nigdy nie przeciąłby wstęgi. - Nie ma takiej artystycznej prowokacji, która może uzasadniać wywyższenie tych, którzy zabili niewinnych ludzi - powiedział Moriggi, po czym nakazał usunięcie pomnika z wystawy do soboty.


KH/iL Giornale/bergamo.corriere.it

Warto poczytać

 1. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 2. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 3. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 4. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 5. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 6. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 7. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook