Jedynie prawda jest ciekawa


Niepewna przyszłość Montiego

06.12.2012

Gabinet Mario Montiego dostał wotum zaufania od dwóch izb parlamentu Włoch podczas głosowań, dotyczących rządowych rozporządzeń. Jednak partia byłego premiera Silvio Berlusconiego zagroziła mu wycofaniem poparcia.

Zarówno podczas głosowania w Senacie, powiązanym z głosowaniem nad rządowym dekretem dotyczącym rozwoju gospodarczego, jak w Izbie Deputowanych, gdzie uchwalano rozporządzenie o redukcji kosztów utrzymania władz regionalnych, parlamentarzyści Ludu Wolności, ugrupowania Berlusconiego, wyszli z sali.

Za przełom uznano to, że po raz pierwszy centroprawica nie głosowała za rządem. Nieoficjalnie media poinformowały, że Berlusconi zamierza wkrótce z parlamentarnej trybuny ogłosić, iż będzie ponownie ubiegał się o stanowisko premiera i poinformuje o wycofaniu poparcia dla rządu ekspertów, powołanego przed ponad rokiem po upadku o jego gabinetu.

Na razie sekretarz generalny partii Berlusconiego Angelino Alfano potwierdził, że 76-letni były szef rządu będzie ponownie kandydatem na premiera. To zaś oznacza, jak wyjaśnił, że zapowiadane prawybory w Ludzie Wolności "nie mają sensu". W związku ze wzrostem politycznego napięcia i obawami, że w razie wycofania poparcia przez centroprawicę rząd Montiego może być zagrożony, prezydent Giorgio Napolitano oświadczył, że nie można dopuścić do tego, by kadencja parlamentu zakończyła się w "konwulsjach" i aby zaprzepaściły one osiągnięte rezultaty.

"Siły polityczne powinny mieć świadomość granicy, której ich spór nie może przekroczyć" - powiedział prezydent cytując słowa włoskiego filozofa Benedetto Croce. Napolitano dodał, odnosząc się do rosnącej krytyki gabinetu ze strony Ludu Wolności: "Ten rząd nie może czuć się odpowiedzialny za wszystko, co się dzieje i za wszystkie problemy, które się pojawiają".

Szef państwa wyraził przekonanie, że potrzeba jest "obiektywna i jak najspokojniejsza refleksja" nad dalszą pracą parlamentu. Lud Wolności wchodzi na barykady - tak agencja ANSA podsumowała sytuację, jaka powstała, gdy partia ta zapowiedziała, że będzie od tej pory wstrzymywała się od głosu podczas głosowań nad rządowymi dekretami i wotum zaufania dla gabinetu w Izbie Deputowanych i Senacie. Wycofaniem poparcia dla apolitycznego rządu Montiego Berlusconi zagroził już w listopadzie.

Czwartkowe wydarzenia w Senacie to - zdaniem komentatorów - pierwszy element nowej polityki Ludu Wolności. Natychmiast rozbudziło to debatę, czy centroprawica medialnego i finansowego magnata chce doprowadzić do upadku gabinetu Montiego jeszcze przed zakończeniem jego kadencji na wiosnę przyszłego roku i wymusić w ten sposób przyspieszenie wyborów parlamentarnych.

Centrolewicowa Partia Demokratyczna, która deklaruje, że będzie wierna rządowi Montiego "do końca", uważa, że konieczne jest wyjaśnienie, czy dysponuje on nadal faktycznym poparciem parlamentarnej większości, czy też wynika ono wyłącznie z tego, że Lud Wolności nie bierze udziału w głosowaniu.

Przewodnicząca klubu Partii Demokratycznej w Senacie Anna Finocchiaro oświadczyła, że jeśli okaże się, iż rząd nie ma już tego poparcia, premier powinien udać się do Kwirynału na rozmowę z prezydentem. "Udanie się do Kwirynału" to w języku włoskiej polityki synonim groźby kryzysu rządowego.

Mniejsze centroprawicowe ugrupowania, popierające rząd Montiego i już zabiegające o to, by premier pozostał na stanowisku po przyszłorocznych wyborach, zarzuciły Ludowi Wolności nieodpowiedzialność. "Oto powrócił Silvio Berlusconi. Chce się przywrócić obłęd, w jakim byliśmy pogrążeni" - powiedział lider Unii Centrum, Pier Ferdinando Casini. Apeli prezydenta o ostudzenie emocji i złagodzenie debaty nie posłuchał były sojusznik Berlusconiego, założyciel prawicowej, opozycyjnej wobec rządu Ligi Północnej Umberto Bossi. W reakcji na słowa prezydenta Bossi, słynący z ciętego i napastliwego języka powiedział: "Monti powinien zniknąć z powierzchni ziemi".

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 2. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

 3. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 4. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 5. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 6. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 7. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 8. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook