Jedynie prawda jest ciekawa


Nieoczywiste konsekwencje arabskiej wiosny

08.11.2011

Libia, Tunezja, Egipt stoją przed znacznie bogatszym wyborem niż islamizm i demokracja na modłę zachodnią. Arabskie kraje, w których obalone zostały dyktatury, będą decydować o swojej przyszłości. Jeden ze stereotypów na ten temat zakłada, że mają one do wyboru tylko dwie drogi: islamistyczną teokrację oraz liberalną demokrację na wzór zachodni. Tymczasem sprawa jest znacznie bardziej złożona.

Trudno przewidzieć co będzie dalej z Libią. Rewolucja zachwiała zarówno gospodarką tego kraju, jak i jego strukturą społeczną. Z libijskiego arsenału wojskowego zniknęło mnóstwo broni, która prawdopodobnie już trafiła na rynek, co może doprowadzić do politycznej i przestępczej przemocy w regionie. Do tego trzeba dodać podziały wśród powstańców, które mogą owocować kolejnymi konfliktami w tym kraju.

W porównaniu z Libią sytuacja w Tunezji czy nawet Egipcie, wydaje się bardziej stabilna i przewidywalna. Umiarkowany charakter tunezyjskiego islamizmu oraz konieczność stworzenia rządu koalicyjnego w Tunisie to czynniki obecnie determinujące proces kształtowania tamtejszej oryginalnej demokracji.

Natomiast nie wiadomo do końca, co się stało w Egipcie: czy miała miejsce rewolucja czy jedynie nastąpił oportunistyczny przewrót klasy politycznej?

Tak czy inaczej islamizm to na razie tylko atrakcyjnie podana nowinka. Ale propozycja ta nie rozwiąże kłopotów gospodarczych tych trzech krajów. Prawdziwym problemem natomiast może być sytuacja, w której „zwesternizowana” klasa średnia (a nie tylko bezrobotna młodzież) zacznie emigrować, żeby przestać być częścią społeczeństwa, do którego nie będzie już chciała należeć.

Le Monde/FM

[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 7. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 8. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook