Jedynie prawda jest ciekawa


Niemieckie "strachy na Lachy"

14.02.2016

Niemcy znowu straszą Polskę! Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" grozi nam zawarciem porozumienia Berlina z "wielką Rosją".

Gazeta, w swoim niedzielnym wydaniu "FAS", powraca do wizyty premier Beaty Szydło w Berlinie; ostrzega Polaków, że wspierając antyzachodnie tendencje w UE, "jak lunatycy zmierzają w kierunku rafy".

- Polska premier Beata Szydło powiedziała przed swoją pierwszą wizytą w Berlinie w piątek, że z powodu "błędów" w polityce wobec uchodźców sytuacja w Niemczech "wymknęła się spod kontroli" - przypomina na wstępie autor komentarza - długoletni korespondent gazety w Warszawie Konrad Schuller.

Słowa Szydło wpisują się w "chór antyzachodnich wypowiedzi, których częstotliwość rośnie od czasu dojścia do władzy prawicy w Polsce" - pisze Schuller.

Zdaniem autora takie wypowiedzi "utrudniają odrzucenie nieprawdziwego stereotypu o putinizacji Polski". - Polska Kaczyńskiego różni się zasadniczo od Rosji Putina, ponieważ fundamentem władzy tego drugiego są korupcja, wojna i mord polityczny. Żadna z tych rzeczy nie występuje w Polsce, a pomimo tego istnieją podobieństwa. Należy do nich fala antyzachodnich emocji, które oba kierownictwa rejestrują, dają im pokarm i wzmacniają: Niemcy-Europa - poza kontrolą - stwierdza publicysta.

Schuller przyznaje, że ocena sytuacji na Zachodzie nie jest pozbawiona podstaw: "cały Zachód stracił z punktu widzenia Wschodu swój dawny blask". - Europa rozdaje dziś tyle samo problemów, co pieniędzy, a Polska, Węgry, Słowacja poszukują własnych dróg - pisze  niemiecki dziennikarz dodając, że mowa jest o "regionalnej tożsamości", w nawiązaniu do dawnej polskiej koncepcji Międzymorza.

Nowa tendencja "odwracania się" od UE jest wobec europejskiego kryzysu "tak zrozumiała, co katastrofalna" - ocenia autor komentarza. - Europa przecieka i podczas gdy Polacy czy Węgrzy uciekają do szalup ratunkowych, chociaż przy pompach potrzebna jest każda para rąk, wokół Niemiec, Austrii i Holandii powstaje "Klub Chętnych", który wobec braku koordynacji w całej UE biorą sprawy w swoje ręce - czytamy w "FAS".

"Mini-Schengen" jest słowem wypowiadanym szeptem - zamknięty obszar ratunkowy - bez Wschodu - wyjaśnia Schuller. - Obie tendencje wzmacniają się wzajemnie. Im bardziej członkowie UE na Wschodzie chronią się przed kryzysem, odgradzając się, tym mocniej na Zachodzie ton będą nadawać ci, którzy ze swojej strony chcą odrzucić balast - ocenia komentator.

- Ten, kto uważa, że należy stać przy pompach, nie będzie chciał troszczyć się o tych, którzy będąc już w szalupach, odcinają linę - ostrzega Schuller.

- Jeżeli ulegnie rozbiciu solidarność, pod znakiem zapytania stanie nie tylko transfer unijnych pieniędzy na Wschód - czytamy w "FAS".

- Powróci także fundamentalne dla Zachodu pytanie: czy będziemy za siebie walczyć? Czy obowiązuje jeszcze zasada "wszyscy za jednego", gdy coraz więcej krajów przy zasadzie "jeden za wszystkich" bierze zwolnienie? - zastanawia się autor.

Schuller określa ten proces jako "lunatykowanie na powrót do XX wieku". - Czy Angela Merkel odporna na Władimira Putina będzie rządzić wiecznie? - pyta komentator. - Czy można całkowicie wykluczyć, że jej następcy mogą uznać porozumienie z wielką Rosją za racjonalne wyjście - kosztem Polski i tych wszystkich krajów, które dawniej nazywane były okropnie "Międzyeuropą?" - pyta Schuller.

- Polscy narodowi konserwatyści nazwali swoich przeciwników, którzy do dziś stawiają na "zmurszałą" Europę, "lemingami". Teraz szydzą z kontynentu, który dawał ostatnio ich krajowi bezpieczeństwo, i prowadzą Polskę w euforii śnionej suwerenności w kierunku rafy. Gdyby Putin miał tylko takich wrogów, nie potrzebowałby żadnych przyjaciół - konkluduje Konrad Schuller na łamach niedzielnego wydania "FAS".

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Trebes23032018 23.03.2018

  Francuskie władze ostro o strzelaninie w Trebes: to akt terroru

  Cztery osoby, w tym napastnik, zginęły, a trzy zostały ranne w Trebes na południu Francji, gdzie sprawca otworzył ogień do policji i wziął zakładników w supermarkecie. Władze Francji traktują incydent jako akt terroru. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie

 2. england23032018 23.03.2018

  This is England! Ten krótki film mówi więcej o Wielkiej Brytanii niż chcielibyście wiedzieć

  I znacznie więcej, niż setki poważnych książek i filmów

 3. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 4. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

 5. putin23032018 23.03.2018

  Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

  W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami

 6. xi-jinping 23.03.2018

  Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

  Chiński urząd kontroli mediów wydał w czwartek zakaz publikowania w internecie filmów parodystycznych. Jest to kolejna odsłona prowadzonej pod rządami prezydenta Xi Jinpinga kampanii przeciwko treściom uznanym za sprzeczne z wartościami socjalistycznymi.

 7. pilne20102017 23.03.2018

  Strzelanina i zamach terrorystyczny na południu Francji. Są ofiary śmiertelne

  Do zdarzenia doszło w miasteczku Trebes na południu Francji

 8. 1270orbanek 23.03.2018

  Orban o szczycie UE: zyskaliśmy czas w sprawie kwot migrantów

  Węgry zyskały czas, gdyż na szczycie UE w Brukseli odroczono kwestię przyjmowania obowiązkowych kwot migrantów - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku w piątek rano.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook