Jedynie prawda jest ciekawa


Niemieckie MSW chce sprawdzać telefony imigrantów

21.02.2017

Niemcy mają nowy pomysł na walkę z terroryzmem.

MSW Niemiec chce nadać Federalnemu Urzędowi ds. Migracji i Uchodźców prawo do przeszukiwania zawartości telefonów komórkowych imigrantów, którzy nie mają paszportów, w celu identyfikacji ich tożsamości. Krytycy ostrzegają przed naruszeniem prywatności.

 

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere zapowiedział we wtorek, że już wkrótce skieruje projekt ustawy w tej sprawie pod obrady rządu.

 

Szef resortu spraw wewnętrznych zwrócił uwagę, że "zadziwiająco wielu" uchodźców, którzy ze względu na pochodzenie nie mają dużych szans na pozostanie w Niemczech, są pomimo długiej i niebezpiecznej podróży w posiadaniu telefonu komórkowego, natomiast nie mają paszportu.

 

"Nie wymagamy chyba zbyt wiele, domagając się, by osoba poszukująca schronienia powiedziała państwu zgodnie z prawdą, jak się nazywa i skąd pochodzi" - powiedział de Maiziere podczas międzynarodowego kongresu policyjnego w stolicy Niemiec. W przypadku prób zatajenia tożsamości państwo ma prawo do wykorzystania "innych źródeł" informacji - podkreślił polityk CDU.

 

SPD - koalicyjny partner chadeków - gotowa jest poprzeć projekt tylko pod warunkiem, że będzie on dotyczył wyjątkowych przypadków, gdy istnieje konkretne podejrzenie wprowadzenia władz w błąd. "Powszechne czytanie danych zapisanych w telefonach komórkowych jest wykluczone" - powiedziała posłanka SPD Eva Hoegl. Jej zdaniem byłoby to niezgodne z konstytucją.

 

Największa partia opozycyjna Lewica odrzuca projekt jako nieuzasadnioną ingerencję w prywatność. Protestują także organizacje wspierające uchodźców, w tym stowarzyszenie PRO ASYL.

 

Z Berlina Jacek Lepiarz

 

mly/PAP

 

fot. [Flickr]

 

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 5. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook