Jedynie prawda jest ciekawa


Niemieckie media: Putin sam sobie zaprzecza

17.04.2015

Prasa niemiecka skomentowała telekonferencję Putina z obywatelami.


Telekonferencja prezydenta Władimira Putina z obywatelami stała się dla niemieckich komentatorów okazją do krytyki Rosji i refleksji nad relacjami Zachodu z Kremlem. Rosja czuje się bezpieczna, gdy po obu stronach granicy stoi jej wojsko - pisze "Die Welt".

"Czego można się spodziewać po człowieku, który dziś mówi jedno, a jutro sam sobie zaprzecza? Który tak często nagina prawdę, że już dawno straciło się rachubę, która wersja prawdy jest aktualna" - pyta "Suedeutsche Zeitung".

Komentator gazety zwraca uwagę, że w imprezach tego rodzaju w Rosji nie chodzi o prawdę czy nieprawdę, lecz "o poczucie, o złudzenie jedności między narodem a prezydentem, łączących się raz do roku za pomocą telewizji, telefonu i internetu". "Po tym spotkaniu uczestnicy pytają się wzajemnie: jak sądzisz, w jakim humorze był nasz patron?" - czytamy w "SZ".

Zdaniem komentatora po "rodzinnym spotkaniu" w czwartek można odpowiedzieć, że "patron" był nastawiony pojednawczo. Na przygotowane pytanie, kim są wrogowie Rosji, odpowiedział: Rosja nie ma prawdziwych wrogów. "To inny ton niż podczas spotkania rok temu i być może pierwszy sygnał, że przygotowywana jest normalizacja relacji (z Zachodem)" - spekuluje "SZ", zastrzegając jednak, że mógł to być u Putina "jedynie nastrój chwili".

Władimir Putin nie ukrywa, że jego Rosja ma rachunki do uregulowania nie tylko z Ukrainą - pisze Michael Stuermer w "Die Welt". Rosja jest znów, jak 75 lat temu określał ją Winston Churchill, sekretem w zagadce otoczonej tajemnicą.

"Kreml jest światem samym w sobie" - czytamy w "Die Welt". Aktualne do dziś pozostały cele carów - tak dawnych, jak i nowych - aby Zachód nie zbliżał się zbyt blisko do rosyjskich granic - ani terytorialnie, ani wojskowo, ani kulturowo, ani też politycznie. "Rosja czuje się bezpiecznie tylko wtedy, gdy po obu stronach granicy stoją rosyjscy żołnierze" - pisze Stuermer.

"Upłynie dużo czasu, zanim Rosja stanie się ponownie uczestnikiem liberalnego ładu światowego. Do tego czasu potrzebujemy dużo zimnej krwi, równowagi i mądrej podwójnej strategii, która w czasach zimnej wojny łączyła odstraszanie z odprężeniem" - konkluduje Stuermer.

"Berliner Zeitung" pisze, że Putin zmienił gruntownie europejski świat jak żaden inny polityk doby współczesnej. Autor komentarza wskazuje na dyskusję w krajach skandynawskich o ewentualnym wejściu do NATO i stwierdza: "Tak, mamy do czynienia z nową zimną wojną".

Jego zdaniem rozwiązanie problemów bezpieczeństwa za pomocą środków militarnych jest niemożliwe. Armie Litwy, Łotwy i Estonii razem nie dorównują siłą policji w Petersburgu. Nic nie pomoże wymachiwanie przez NATO "szpicą" - ostrzega "Berliner Zeitung". Przypomina, że prowokacje podejmowane przez Putina jak dotąd zatrzymywały się na granicy Sojuszu. "Nie jest to powód, by rozszerzać obszar NATO. Przyjęcie nowych członków byłoby prowokacją ze strony Zachodu. Status quo oznacza przynajmniej stabilizację, nawet jeśli na Ukrainie inaczej patrzy się na ten problem" - pisze "Berliner Zeitung".

mly/PAP

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook