Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemieckie media: Putin sam sobie zaprzecza

17.04.2015

Prasa niemiecka skomentowała telekonferencję Putina z obywatelami.


Telekonferencja prezydenta Władimira Putina z obywatelami stała się dla niemieckich komentatorów okazją do krytyki Rosji i refleksji nad relacjami Zachodu z Kremlem. Rosja czuje się bezpieczna, gdy po obu stronach granicy stoi jej wojsko - pisze "Die Welt".

"Czego można się spodziewać po człowieku, który dziś mówi jedno, a jutro sam sobie zaprzecza? Który tak często nagina prawdę, że już dawno straciło się rachubę, która wersja prawdy jest aktualna" - pyta "Suedeutsche Zeitung".

Komentator gazety zwraca uwagę, że w imprezach tego rodzaju w Rosji nie chodzi o prawdę czy nieprawdę, lecz "o poczucie, o złudzenie jedności między narodem a prezydentem, łączących się raz do roku za pomocą telewizji, telefonu i internetu". "Po tym spotkaniu uczestnicy pytają się wzajemnie: jak sądzisz, w jakim humorze był nasz patron?" - czytamy w "SZ".

Zdaniem komentatora po "rodzinnym spotkaniu" w czwartek można odpowiedzieć, że "patron" był nastawiony pojednawczo. Na przygotowane pytanie, kim są wrogowie Rosji, odpowiedział: Rosja nie ma prawdziwych wrogów. "To inny ton niż podczas spotkania rok temu i być może pierwszy sygnał, że przygotowywana jest normalizacja relacji (z Zachodem)" - spekuluje "SZ", zastrzegając jednak, że mógł to być u Putina "jedynie nastrój chwili".

Władimir Putin nie ukrywa, że jego Rosja ma rachunki do uregulowania nie tylko z Ukrainą - pisze Michael Stuermer w "Die Welt". Rosja jest znów, jak 75 lat temu określał ją Winston Churchill, sekretem w zagadce otoczonej tajemnicą.

"Kreml jest światem samym w sobie" - czytamy w "Die Welt". Aktualne do dziś pozostały cele carów - tak dawnych, jak i nowych - aby Zachód nie zbliżał się zbyt blisko do rosyjskich granic - ani terytorialnie, ani wojskowo, ani kulturowo, ani też politycznie. "Rosja czuje się bezpiecznie tylko wtedy, gdy po obu stronach granicy stoją rosyjscy żołnierze" - pisze Stuermer.

"Upłynie dużo czasu, zanim Rosja stanie się ponownie uczestnikiem liberalnego ładu światowego. Do tego czasu potrzebujemy dużo zimnej krwi, równowagi i mądrej podwójnej strategii, która w czasach zimnej wojny łączyła odstraszanie z odprężeniem" - konkluduje Stuermer.

"Berliner Zeitung" pisze, że Putin zmienił gruntownie europejski świat jak żaden inny polityk doby współczesnej. Autor komentarza wskazuje na dyskusję w krajach skandynawskich o ewentualnym wejściu do NATO i stwierdza: "Tak, mamy do czynienia z nową zimną wojną".

Jego zdaniem rozwiązanie problemów bezpieczeństwa za pomocą środków militarnych jest niemożliwe. Armie Litwy, Łotwy i Estonii razem nie dorównują siłą policji w Petersburgu. Nic nie pomoże wymachiwanie przez NATO "szpicą" - ostrzega "Berliner Zeitung". Przypomina, że prowokacje podejmowane przez Putina jak dotąd zatrzymywały się na granicy Sojuszu. "Nie jest to powód, by rozszerzać obszar NATO. Przyjęcie nowych członków byłoby prowokacją ze strony Zachodu. Status quo oznacza przynajmniej stabilizację, nawet jeśli na Ukrainie inaczej patrzy się na ten problem" - pisze "Berliner Zeitung".

mly/PAP

[Fot. PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

Putin

,

Niemcy

,

media

,

prasa

Warto poczytać

 1. koptowieSISISI 27.05.2017

  ISIS przyznaje się do ataków na Koptów

  Dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) przyznało się w sobotę do przeprowadzenia piątkowego ataku na grupę Koptów w Egipcie, w którym zginęło 29 osób, w tym dzieci. Jednocześnie egipskie lotnictwo kontynuuje odwetowe uderzenia na cele dżihadystów.

 2. airbriti 27.05.2017

  Paraliż brytyjskich lotnisk

  'Linie lotnicze British Airways oświadczyły w sobotę, że nie ma dowodów na to, iż globalna awaria ich systemów informatycznych to skutek cyberataku. Z powodu awarii brytyjski przewoźnik odwołał wszystkie loty do godz. 18 (g. 19 w Polsce) z Heathrow i Gatwick."

 3. PetrPavel2012 27.05.2017

  Gen. NATO: Będziemy bronić terytorium Polski

  "NATO to sojusz obronny, NATO nie dąży do konfrontacji z Rosją".

 4. mid-epa05992920 27.05.2017

  Trump: Do NATO napływają pieniądze

  "Wiele państw NATO wyraziło zgodę na znaczące zwiększenie wydatków".

 5. mid-epa05992467 27.05.2017

  Franciszek: Gdy nie ma pracy, zagrożona demokracja

  Ojciec Święty odwiedził Genuę - miejsce, z którego jego ojciec rozpoczął podróż do Argentyny.

 6. ramadan-dsjksjjsd 27.05.2017

  Muzułmanie rozpoczęli Ramadan

  30-dniowy post wyznawców islamu, to dziewiąty miesiąc opartego na fazach księżyca roku muzułmańskiego.

 7. Zbigniew-Brzezinski-gfdgdg 27.05.2017

  Zmarł prof. Zbigniew Brzeziński

  Informację o śmierci Zbigniewa Brzezińskiego przekazały w sobotę amerykańskie media.

 8. puy75 26.05.2017

  Putin złoży wizytę Macronowi

  Prezydenci Rosji i Francji, Władimir Putin i Emmanuel Macron, na spotkaniu 29 maja omówią sytuację na Ukrainie, w Syrii i Libii, a także problemy walki z terroryzmem; poruszą też temat relacji Rosja-UE.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook