Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemieckie drony nie dla Ukraińców?

17.10.2014

Pełnomocnik rządu Niemiec ds. dialogu z Rosją Gernot Erler, zwolennik zbliżenia z Rosją, oświadczył dziś, że względy techniczne mogą udaremnić planowane wysłanie niemieckich samolotów bezzałogowych na Ukrainę w celu prowadzenia obserwacji jej granicy z Rosją.

„Mam duże wątpliwości, czy do takiej misji rzeczywiście dojdzie” - powiedział Erler w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Według niego drony typu „Luna” zamarzają przy temperaturach poniżej minus 17 stopni Celsjusza.

Wspólna propozycja Niemiec i Francji przewiduje udostępnienie samolotów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która nadzoruje przestrzeganie rozejmu na wschodniej Ukrainie. Powołując się na źródła wojskowe dziennik "Bild" poinformował w swym dzisiejszym wydaniu, że znacznie ogranicza to możliwość ich zimowych lotów nad Ukrainą na roboczym pułapie od 3 tys. do 5 tys. metrów.

„Dlatego pochodząca z ministerstwa obrony propozycja od początku zakładała, że chodzi tu tylko o czas do końca roku” - zaznaczył Erler. Rzecznik resortu obrony Jens Flosdorff odpowiadając na pytania dziennikarzy zbagatelizował obawy Erlera. „Działanie każdego sprzętu wojskowego ograniczone jest przez warunki pogodowe” - powiedział podkreślając, że "nie jest to żadna wpadka, lecz tylko zasady fizyki.

„Drony LUNA były od 2001 roku w użyciu ponad 5 tys. razy w różnych warunkach pogodowych, także w zimie. Zima nie przeszkodzi naszej misji” - zapewnił także rzecznik MSZ Martin Schaefer. Jak wyjaśnił, problemem jest natomiast udział uzbrojonych żołnierzy Bundeswehry mających ochraniać obsługę dronów. Berlin planował wysłać na Ukrainę co najmniej 200 żołnierzy i techników.

„Ten aspekt naszej propozycji natrafił na trudności” - powiedział rzecznik. Według niego decyzja należy do OBWE - dodał Schaefer. Erler jednak nie odpuszcza. Według niego przeszkodą w ewentualnym wysłaniu samolotów bezzałogowych na Ukrainę są poza kłopotami technicznymi także "istotne problemy prawne, jak również polityczne". „Użycie tego sprzętu wymaga bowiem wojskowych gwarancji bezpieczeństwa, co jest trudne do pogodzenia z zasadami OBWE” - przekonuje.

Ryb, PAP, DW

Fot. [Wikimedia Commons/Rekke]


Słowa kluczowe:

Niemcy

,

Rosja Ukraina

,

zima

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook