Jedynie prawda jest ciekawa

Niemieckie drony nie dla Ukraińców?

17.10.2014

Pełnomocnik rządu Niemiec ds. dialogu z Rosją Gernot Erler, zwolennik zbliżenia z Rosją, oświadczył dziś, że względy techniczne mogą udaremnić planowane wysłanie niemieckich samolotów bezzałogowych na Ukrainę w celu prowadzenia obserwacji jej granicy z Rosją.

„Mam duże wątpliwości, czy do takiej misji rzeczywiście dojdzie” - powiedział Erler w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Według niego drony typu „Luna” zamarzają przy temperaturach poniżej minus 17 stopni Celsjusza.

Wspólna propozycja Niemiec i Francji przewiduje udostępnienie samolotów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która nadzoruje przestrzeganie rozejmu na wschodniej Ukrainie. Powołując się na źródła wojskowe dziennik "Bild" poinformował w swym dzisiejszym wydaniu, że znacznie ogranicza to możliwość ich zimowych lotów nad Ukrainą na roboczym pułapie od 3 tys. do 5 tys. metrów.

„Dlatego pochodząca z ministerstwa obrony propozycja od początku zakładała, że chodzi tu tylko o czas do końca roku” - zaznaczył Erler. Rzecznik resortu obrony Jens Flosdorff odpowiadając na pytania dziennikarzy zbagatelizował obawy Erlera. „Działanie każdego sprzętu wojskowego ograniczone jest przez warunki pogodowe” - powiedział podkreślając, że "nie jest to żadna wpadka, lecz tylko zasady fizyki.

„Drony LUNA były od 2001 roku w użyciu ponad 5 tys. razy w różnych warunkach pogodowych, także w zimie. Zima nie przeszkodzi naszej misji” - zapewnił także rzecznik MSZ Martin Schaefer. Jak wyjaśnił, problemem jest natomiast udział uzbrojonych żołnierzy Bundeswehry mających ochraniać obsługę dronów. Berlin planował wysłać na Ukrainę co najmniej 200 żołnierzy i techników.

„Ten aspekt naszej propozycji natrafił na trudności” - powiedział rzecznik. Według niego decyzja należy do OBWE - dodał Schaefer. Erler jednak nie odpuszcza. Według niego przeszkodą w ewentualnym wysłaniu samolotów bezzałogowych na Ukrainę są poza kłopotami technicznymi także "istotne problemy prawne, jak również polityczne". „Użycie tego sprzętu wymaga bowiem wojskowych gwarancji bezpieczeństwa, co jest trudne do pogodzenia z zasadami OBWE” - przekonuje.

Ryb, PAP, DW

Fot. [Wikimedia Commons/Rekke]


Warto poczytać

 1. 1270berlindemo 22.10.2017

  Demonstracja w Berlinie przeciw nienawiści i rasizmowi

  12 tys. osób protestowało w niedzielę pod Bramą Brandenburską w Berlinie przeciwko nienawiści i rasizmowi, które zdaniem organizatorów demonstracji propaguje Alternatywa dla Niemiec (AfD). Antymigrancka partia weszła po raz pierwszy do Bundestagu.

 2. Papiez20102017 22.10.2017

  Papież: nie można przeciwstawiać Boga i Cezara

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że "postawą fundamentalistyczną" byłoby "przeciwstawianie Boga i cezara". Przypomniał też o obchodzonej tego dnia uroczystości wspomnienia liturgicznego świętego Jana Pawła II w rocznicę inauguracji pontyfikatu.

 3. Hollywood 22.10.2017

  Popularny producent filmowy ma coraz większe kłopoty. Ujawniają się kolejne pokrzywdzone kobiety

  Skandal Harveya Weinsteina, producenta filmowego oskarżonego o molestowanie seksualne kobiet, zatacza coraz szersze kręgi. Prawie każdego dnia ujawniają się kolejne jego ofiary i wzrasta liczba osobistości Hollywood, które wiedziały o jego występkach.

 4. Babis 22.10.2017

  Sukces "Czeskiego Trumpa". Zmiażdżył przeciwników w wyborach

  Centroprawicowy ruch ANO wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Po przeliczeniu głosów z 99,82 proc. lokali wyborczych partia Andreja Babisza prowadzi z rezultatem 29,67 proc. Do niższej izby czeskiego parlamentu dostanie się dziewięć partii.

 5. boy21102017 21.10.2017

  Mąż bił Polkę na oczach dzieci. Po interwencji policji trafiły do Jugendamtu

  Mam nadzieję, że to takie światełko w tunelu i że w takich sprawach będziemy dobrze współpracować z niemieckim rządem

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook