Jedynie prawda jest ciekawa


Niemieckie drony nie dla Ukraińców?

17.10.2014

Pełnomocnik rządu Niemiec ds. dialogu z Rosją Gernot Erler, zwolennik zbliżenia z Rosją, oświadczył dziś, że względy techniczne mogą udaremnić planowane wysłanie niemieckich samolotów bezzałogowych na Ukrainę w celu prowadzenia obserwacji jej granicy z Rosją.

„Mam duże wątpliwości, czy do takiej misji rzeczywiście dojdzie” - powiedział Erler w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Według niego drony typu „Luna” zamarzają przy temperaturach poniżej minus 17 stopni Celsjusza.

Wspólna propozycja Niemiec i Francji przewiduje udostępnienie samolotów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która nadzoruje przestrzeganie rozejmu na wschodniej Ukrainie. Powołując się na źródła wojskowe dziennik "Bild" poinformował w swym dzisiejszym wydaniu, że znacznie ogranicza to możliwość ich zimowych lotów nad Ukrainą na roboczym pułapie od 3 tys. do 5 tys. metrów.

„Dlatego pochodząca z ministerstwa obrony propozycja od początku zakładała, że chodzi tu tylko o czas do końca roku” - zaznaczył Erler. Rzecznik resortu obrony Jens Flosdorff odpowiadając na pytania dziennikarzy zbagatelizował obawy Erlera. „Działanie każdego sprzętu wojskowego ograniczone jest przez warunki pogodowe” - powiedział podkreślając, że "nie jest to żadna wpadka, lecz tylko zasady fizyki.

„Drony LUNA były od 2001 roku w użyciu ponad 5 tys. razy w różnych warunkach pogodowych, także w zimie. Zima nie przeszkodzi naszej misji” - zapewnił także rzecznik MSZ Martin Schaefer. Jak wyjaśnił, problemem jest natomiast udział uzbrojonych żołnierzy Bundeswehry mających ochraniać obsługę dronów. Berlin planował wysłać na Ukrainę co najmniej 200 żołnierzy i techników.

„Ten aspekt naszej propozycji natrafił na trudności” - powiedział rzecznik. Według niego decyzja należy do OBWE - dodał Schaefer. Erler jednak nie odpuszcza. Według niego przeszkodą w ewentualnym wysłaniu samolotów bezzałogowych na Ukrainę są poza kłopotami technicznymi także "istotne problemy prawne, jak również polityczne". „Użycie tego sprzętu wymaga bowiem wojskowych gwarancji bezpieczeństwa, co jest trudne do pogodzenia z zasadami OBWE” - przekonuje.

Ryb, PAP, DW

Fot. [Wikimedia Commons/Rekke]


Warto poczytać

 1. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 2. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 3. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 4. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 5. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 6. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 7. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 8. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook