Jedynie prawda jest ciekawa

Niemieckie drony nie dla Ukraińców?

17.10.2014

Pełnomocnik rządu Niemiec ds. dialogu z Rosją Gernot Erler, zwolennik zbliżenia z Rosją, oświadczył dziś, że względy techniczne mogą udaremnić planowane wysłanie niemieckich samolotów bezzałogowych na Ukrainę w celu prowadzenia obserwacji jej granicy z Rosją.

„Mam duże wątpliwości, czy do takiej misji rzeczywiście dojdzie” - powiedział Erler w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Według niego drony typu „Luna” zamarzają przy temperaturach poniżej minus 17 stopni Celsjusza.

Wspólna propozycja Niemiec i Francji przewiduje udostępnienie samolotów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która nadzoruje przestrzeganie rozejmu na wschodniej Ukrainie. Powołując się na źródła wojskowe dziennik "Bild" poinformował w swym dzisiejszym wydaniu, że znacznie ogranicza to możliwość ich zimowych lotów nad Ukrainą na roboczym pułapie od 3 tys. do 5 tys. metrów.

„Dlatego pochodząca z ministerstwa obrony propozycja od początku zakładała, że chodzi tu tylko o czas do końca roku” - zaznaczył Erler. Rzecznik resortu obrony Jens Flosdorff odpowiadając na pytania dziennikarzy zbagatelizował obawy Erlera. „Działanie każdego sprzętu wojskowego ograniczone jest przez warunki pogodowe” - powiedział podkreślając, że "nie jest to żadna wpadka, lecz tylko zasady fizyki.

„Drony LUNA były od 2001 roku w użyciu ponad 5 tys. razy w różnych warunkach pogodowych, także w zimie. Zima nie przeszkodzi naszej misji” - zapewnił także rzecznik MSZ Martin Schaefer. Jak wyjaśnił, problemem jest natomiast udział uzbrojonych żołnierzy Bundeswehry mających ochraniać obsługę dronów. Berlin planował wysłać na Ukrainę co najmniej 200 żołnierzy i techników.

„Ten aspekt naszej propozycji natrafił na trudności” - powiedział rzecznik. Według niego decyzja należy do OBWE - dodał Schaefer. Erler jednak nie odpuszcza. Według niego przeszkodą w ewentualnym wysłaniu samolotów bezzałogowych na Ukrainę są poza kłopotami technicznymi także "istotne problemy prawne, jak również polityczne". „Użycie tego sprzętu wymaga bowiem wojskowych gwarancji bezpieczeństwa, co jest trudne do pogodzenia z zasadami OBWE” - przekonuje.

Ryb, PAP, DW

Fot. [Wikimedia Commons/Rekke]


Słowa kluczowe:

Niemcy

,

Rosja Ukraina

,

zima

Warto poczytać

 1. 05RUMUNIASTANDARDYUESI26072017 26.07.2017

  Rumunia też ma dość podwójnych standardów żywności w UE

  Tym samym Rumunia dołączyła do takich krajów, jak Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Bułgaria, których przedstawiciele krytykują branżę spożywczą za zaniżanie jakości produktów przeznaczonych na rynki Nowej Unii.

 2. 03POGLUPIELIWBRUKSELISI26072017 26.07.2017

  W Brukseli pogłupieli? Po Polsce grożą teraz USA!

  KE za Rosją, a przeciw Polsce i USA. Eurokraci najpierw pogrozili Polsce za naprawianie sądów i odmowę przyjmowania migrantów, a teraz ostrzegają administrację Donalda Trumpa ws. sankcji wobec Rosji.

 3. USALiban26072017 26.07.2017

  USA wesprze uchodźców w Libanie

  USA przekażą Libanowi dodatkowe 140 mln dolarów na pomoc dla syryjskich uchodźców - poinformował w środę Departament Stanu USA. We wtorek w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem spotkał się premier Libanu Saad Hariri.

 4. DimitrisAwramopulos26072017 26.07.2017

  KE: kolejny etap procedury m.in. przeciwko Polsce ws. relokacji

  Komisja Europejska poinformowała w środę, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązków związanych z relokacją uchodźców".

 5. Prad 26.07.2017

  Ukraina wstrzymuje dostawy prądu dla Donbasu

  Od środy wstrzymano dostawy prądu do zajętej przez separatystów części obwodu donieckiego, na wschodzie Ukrainy - poinformował Wsewołod Kowalczuk, p.o. szefa państwowego operatora Ukrenerho. Wcześniej przerwano dostawy dla separatystów w obwodzie ługańskim.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook