Jedynie prawda jest ciekawa


Niemieckie drony nie dla Ukraińców?

17.10.2014

Pełnomocnik rządu Niemiec ds. dialogu z Rosją Gernot Erler, zwolennik zbliżenia z Rosją, oświadczył dziś, że względy techniczne mogą udaremnić planowane wysłanie niemieckich samolotów bezzałogowych na Ukrainę w celu prowadzenia obserwacji jej granicy z Rosją.

„Mam duże wątpliwości, czy do takiej misji rzeczywiście dojdzie” - powiedział Erler w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Według niego drony typu „Luna” zamarzają przy temperaturach poniżej minus 17 stopni Celsjusza.

Wspólna propozycja Niemiec i Francji przewiduje udostępnienie samolotów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która nadzoruje przestrzeganie rozejmu na wschodniej Ukrainie. Powołując się na źródła wojskowe dziennik "Bild" poinformował w swym dzisiejszym wydaniu, że znacznie ogranicza to możliwość ich zimowych lotów nad Ukrainą na roboczym pułapie od 3 tys. do 5 tys. metrów.

„Dlatego pochodząca z ministerstwa obrony propozycja od początku zakładała, że chodzi tu tylko o czas do końca roku” - zaznaczył Erler. Rzecznik resortu obrony Jens Flosdorff odpowiadając na pytania dziennikarzy zbagatelizował obawy Erlera. „Działanie każdego sprzętu wojskowego ograniczone jest przez warunki pogodowe” - powiedział podkreślając, że "nie jest to żadna wpadka, lecz tylko zasady fizyki.

„Drony LUNA były od 2001 roku w użyciu ponad 5 tys. razy w różnych warunkach pogodowych, także w zimie. Zima nie przeszkodzi naszej misji” - zapewnił także rzecznik MSZ Martin Schaefer. Jak wyjaśnił, problemem jest natomiast udział uzbrojonych żołnierzy Bundeswehry mających ochraniać obsługę dronów. Berlin planował wysłać na Ukrainę co najmniej 200 żołnierzy i techników.

„Ten aspekt naszej propozycji natrafił na trudności” - powiedział rzecznik. Według niego decyzja należy do OBWE - dodał Schaefer. Erler jednak nie odpuszcza. Według niego przeszkodą w ewentualnym wysłaniu samolotów bezzałogowych na Ukrainę są poza kłopotami technicznymi także "istotne problemy prawne, jak również polityczne". „Użycie tego sprzętu wymaga bowiem wojskowych gwarancji bezpieczeństwa, co jest trudne do pogodzenia z zasadami OBWE” - przekonuje.

Ryb, PAP, DW

Fot. [Wikimedia Commons/Rekke]


Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook