Jedynie prawda jest ciekawa


Niemieckie "nie" dla rumuńskiego impeachmentu

09.07.2012

Władze w Niemczech określiły, jako procedurę "nie do zaakceptowania" rozpoczęty impeachment prezydenta Rumunii Traiana Basescu (zdj.). Zdaniem Niemców, działania w Rumunii naruszają zasady państwa prawa.

- Kroki podjęte przez rumuński rząd premiera Vitora Ponty i procedura odsunięcia od władzy prezydenta Basescu jest nie do przyjęcia - oświadczył rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Jak dodał, kanclerz Angela Merkel w rozmowie telefonicznej z Pontą wyraziła zaniepokojenie w związku z sytuacją w jego kraju. - Kanclerz zaznaczyła, że wesprze Unię Europejską w wyciągnięciu ewentualnych konsekwencji z impeachmentu Basescu - zaznaczył Seibert. Zapowiedział, że kroki w tej sprawie "powinny zostać podjęte po rozmowach z Victorem Pontą w Brukseli".

Parlament Rumunii opowiedział się kilka dni temu za wszczęciem procedury impeachmentu wobec prezydenta Basescu. Szef państwa został zawieszony w obowiązkach na 30 dni. W tym czasie przeprowadzone zostanie referendum w sprawie odsunięcia go od władzy.

- Zawieszenie Basescu i rozpisanie referendum przeprowadzono w sposób naruszający podstawowe zasady państwa prawa i instytucji państwowych - uważa rzecznik niemieckiego rządu.

Podkreślił, że zarówno Berlin jak i Bruksela oczekują, iż Bukareszt "przywróci zaufanie w swoim kraju i poszanowanie państwa prawa". Wojna polityczna centrolewicowego parlamentu Rumunii z centroprawicowym prezydentem niepokoi kraje zachodnie, zwłaszcza USA, Niemcy, Paryż, jaki i Komisję Europejską.

Prezydent Rumunii został oskarżony o przypisywanie sobie uprawnień zarezerwowanych dla premiera oraz o to, że popierał środki oszczędnościowe, które doprowadziły do "zubożenia ludności". Basescu, który u władzy jest od 2004 roku, odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że rządzący dążą do "podporządkowania sobie instytucji państwowych, głównie wymiaru sprawiedliwości".

TK,PAP
[Fot. Wkipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook