Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemiecki prezydent zaniepokojony inwigilacją USA

26.07.2013

Prezydent Niemiec Joachim Gauck wyraził w wywiadzie dla dziennika "Passauer Neue Presse" głębokie zaniepokojenie inwigilacją Niemiec przez amerykańskie służby wywiadowcze. Media krytykowały go za milczenie w tej bulwersującą opinię publiczną sprawie.

"Obawa, że nasze rozmowy telefoniczne lub e-maile są rejestrowane i zapisywane przez służby zagraniczne, ogranicza nasze poczucie wolności i grozi naruszeniem samej wolności" – powiedział Gauck w wywiadzie dla "PNP". "Niemcy są demokratycznym państwem prawa, w którym obowiązują prawa podstawowe. Do tych praw należy wolność" - dodał prezydent RFN.

Jak zaznaczył, państwo bywa czasami zmuszone do ograniczenia wolności, by móc zagwarantować bezpieczeństwo i bronić obywateli przed terroryzmem. "Należy jednak zachować odpowiednie proporcje" - zastrzegł Gauck.

Prezydent Niemiec podkreślił, że jego kraj jest szczególnie uczulony na sprawy dotyczące ochrony danych. "Dwa razy w naszej historii byliśmy świadkami nadużycia przez państwo władzy za pomocą służb specjalnych" - przypomniał Gauck, odnosząc się do prześladowania obywateli przez policję polityczną w czasach III Rzeszy oraz NRD. Pochodzący z NRD pastor należał do zdecydowanych krytyków komunistycznego reżimu.

Szef niemieckiego państwa zaapelował do USA o zrozumienie zastrzeżeń niemieckich. Gauck powiedział, że Niemcy muszą zatroszczyć się o to, by także służby zaprzyjaźnionych krajów "przestrzegały granic, które uważamy za konieczne".

Były współpracownik amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowden ujawnił w ubiegłym miesiącu, że Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi za pomocą systemu PRISM inwigilację elektroniczną na wielką skalę obejmującą m.in. sojuszników Stanów Zjednoczonych. Jak twierdzi Snowden, NSA rejestrowała miesięcznie w Niemczech średnio ok. 500 mln rozmów telefonicznych, e-maili i SMS-ów.

Tygodnik "Der Spiegel" poinformował, że niemieckie służby specjalne od dawna blisko współpracują z NSA, wymieniając się ze stroną amerykańską informacjami i posługując się amerykańskimi programami komputerowymi.

Kanclerz Angela Merkel i jej ministrowie utrzymują, że wcześniej nic nie wiedzieli o działalności NSA, a o skandalu dowiedzieli się z prasy. Szef urzędu kanclerskiego Ronald Pofalla powiedział w czwartek komisji parlamentarnej ds. kontroli służb specjalnych, że niemiecki wywiad współpracując z Amerykanami działał zgodnie z przepisami i nie naruszył prawa.

W wywiadzie dla "PNP" prezydent Gauck wyraził szacunek dla Snowdena. Jak zaznaczył, ludzie, którzy pracują dla instytucji państwowych, też mają prawo do podejmowania decyzji zgodnych z własnym sumieniem. Powinni co prawda przestrzegać tajemnicy, jeśli się do tego zobowiązali, lecz nie można wykluczyć, że instytucja, dla której pracują, "oddala się od prawa". "Z takim nadużyciem można walczyć upubliczniając informację o nim. Kto informuje o takich przypadkach opinię publiczną, działając zgodnie z własnym sumieniem, ten zasługuje na szacunek" - powiedział prezydent.

Media niemieckie krytykowały Gaucka, że chociaż wolność stała się głównym mottem jego rozpoczętej ponad rok temu kadencji, to ogranicza swoją krytykę do sytuacji w Rosji, milcząc o nadużyciach w USA. W wywiadzie dla "PNP" prezydent po raz pierwszy ustosunkował się do skandalu związanego z działalnością amerykańskiej NSA.

PAP, lz

[fot: PAP-EPA]

Słowa kluczowe:

USA

,

Niemcy

,

Snowden Edward

Warto poczytać

 1. modkwazamieszkiSI 27.03.2017

  USA i UE wzywają Rosję do wypuszczenia demonstrantów

  - Stany Zjednoczone potępiły aresztowania setek demonstrantów w Rosji. "Wzywamy rosyjski rząd do natychmiastowego zwolnienia wszystkich pokojowo protestujących" - oświadczył w niedzielę rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner. Do wypuszczenia zatrzymanych wezwała też Unia Europejska.

 2. mid-epa05867783 26.03.2017

  Egipt: Kary wieloletniego więzienia dla 56 osób

  Egipski sąd skazał w niedzielę na kary wieloletniego więzienia 56 osób w związku z zatonięciem w ubiegłym roku łodzi z migrantami; w następstwie katastrofy śmierć poniosło ponad 200 osób.

 3. biers 26.03.2017

  Dalsze zatrzymania na Białorusi

  Po sobotnich masowych zatrzymaniach w związku z protestem z okazji Dnia Wolności, w niedzielę odbyła się akcja solidarności z poszkodowanymi osobami.

 4. 3323125139100078016c6o 26.03.2017

  Papież: Uprzedzenia i osobiste interesy to fałszywe światła

  "Kiedy obmawia się innych, nie idzie się w światłości, ale w mrokach" - ostrzegł.

 5. 15455312464ed4d631c4bo 26.03.2017

  Nawalny zatrzymany w Moskwie

  Główny lider rosyjskiej opozycji, Aleksiej Nawalny, został aresztowany podczas protestu antykorupcyjnego zorganizowanego w Moskwie.

 6. kodddt 26.03.2017

  Atak hakerów z Korei Płn. w Polsce pokazem siły

  Analitycy badający to wydarzenie zwracają uwagę, że polskie instytucje nie były jednymi celami hakerów działających dla rządu Korei Północnej.

 7. wy77s 26.03.2017

  Rozpoczęły się wybory w Bułgarii

  W niedzielę rano w ponad 12 tys. lokali wyborczych w kraju i za granicą rozpoczęły się wybory do bułgarskiego parlamentu.

 8. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook