Jedynie prawda jest ciekawa

Niemiecki "FAS": Zachód powinien dać Ukrainie broń

29.05.2016

W związku z ewentualnym brakiem zgody UE na przedłużenie sankcji wobec Rosji, Zachód powinien wzmocnić Ukrainę, także militarnie, przekazując władzom w Kijowie broń defensywną - uważa niemiecki "FAS", niedzielne wydanie "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Korespondent opiniotwórczej gazety w Warszawie i Kijowie, Konrad Schuller, uważa, że ze względu na chwiejną postawę Włoch, Grecji, Węgier i wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela system sankcji wobec Rosji może już wkrótce upaść.

"Ponieważ Władimir Putin będzie zapewne prowadził swoją wojnę przeciwko Ukrainie dłużej niż będą trwały europejskie sankcje, należy zastanowić się nad strategią po (zakończeniu sankcji) – pisze Schuller i proponuje: "Zamiast osłabiać Rosję, Zachód powinien wzmocnić Ukrainę - nie tylko politycznie i ekonomicznie, lecz także militarnie, dostarczając jej broń defensywną w rodzaju rakiet przeciwpancernych czy systemów radarowych przeciwko ostrzałowi artyleryjskiemu".

Zdaniem dziennikarza, wiele przemawia za przyjęciem takiej strategii. Wymienia na pierwszym miejscu siłę wojsk w Donbasie. Z informacji przekazywanych przez NATO wynika, że na ukraińskim terytorium stacjonują dwa rosyjskie korpusy w sile 34,6 tys. żołnierzy. W Donbasie przebywa ponadto 60 tys. rosyjskich ochotników.

Rosja formuje obecnie po swojej stronie granicy trzeci korpus. Zdaniem "FAS" układ sił daje Rosji możliwość przekształcenia w każdej chwili "tlącego się konfliktu w otwartą wojnę", jeżeli władze w Moskwie uznają, że jest to w ich interesie.

Stały konflikt "odstrasza inwestorów, prowadzi do zubożenia kraju i podsyca populizm" – ostrzega Schuller. "Pewnego dnia Rosja będzie mogła bez większego ryzyka wciągnąć upadającą Ukrainę za pomocą nowej wojny hybrydowej ponownie w swoją orbitę" - pisze niemiecki dziennikarz.

Schuller zwraca uwagę, że powtarzane przez władze w Berlinie i Waszyngtonie jak zaklęcie zdanie "nie istnieje militarne rozwiązanie konfliktu" zostało odebrane przez Putina jak "zaproszenie" do agresji. Autor przyznaje, że w rzeczywistości nie ma broni wyłącznie defensywnej, jednak ewentualność, że Ukraina zaatakuje "rosyjskiego kolosa" jest "czystą teorią".

Zdaniem "FAS" Ukraina musi zreformować swoją armię. Musi też dostać od Zachodu broń – systemy przeciwpancerne, drony, systemy komunikacyjne i radarowe. Cztery amerykańskie systemy przeciwartyleryjskie to za mało, by chronić liczącą 500 km granicę - ocenia Schuller.

Ryb, PAP

Warto poczytać

 1. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 2. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 3. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 4. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

 5. LeninPutin 15.01.2018

  Komunizm nową religią? Putin porównuje szczątki Lenina do relikwii świętych

  - Prezydent Rosji Władimir Putin porównał znajdujące się w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie zabalsamowane ciało Włodzimierza Lenina do relikwii chrześcijańskich świętych. Dodał, że ideologia komunizmu kultywowana w ZSRR była "bardzo bliska chrześcijaństwu"

 6. Papiezwojna 15.01.2018

  Papież ostrzega świat przed wojną nuklearną. "Jesteśmy na skraju"

  Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze do Chile, że boi się wojny nuklearnej. Podczas rozmowy na pokładzie samolotu w poniedziałek podkreślił, że wystarczy incydent, aby taką wojnę wywołać.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook