Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecki "FAS": Zachód powinien dać Ukrainie broń

29.05.2016

W związku z ewentualnym brakiem zgody UE na przedłużenie sankcji wobec Rosji, Zachód powinien wzmocnić Ukrainę, także militarnie, przekazując władzom w Kijowie broń defensywną - uważa niemiecki "FAS", niedzielne wydanie "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Korespondent opiniotwórczej gazety w Warszawie i Kijowie, Konrad Schuller, uważa, że ze względu na chwiejną postawę Włoch, Grecji, Węgier i wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela system sankcji wobec Rosji może już wkrótce upaść.

"Ponieważ Władimir Putin będzie zapewne prowadził swoją wojnę przeciwko Ukrainie dłużej niż będą trwały europejskie sankcje, należy zastanowić się nad strategią po (zakończeniu sankcji) – pisze Schuller i proponuje: "Zamiast osłabiać Rosję, Zachód powinien wzmocnić Ukrainę - nie tylko politycznie i ekonomicznie, lecz także militarnie, dostarczając jej broń defensywną w rodzaju rakiet przeciwpancernych czy systemów radarowych przeciwko ostrzałowi artyleryjskiemu".

Zdaniem dziennikarza, wiele przemawia za przyjęciem takiej strategii. Wymienia na pierwszym miejscu siłę wojsk w Donbasie. Z informacji przekazywanych przez NATO wynika, że na ukraińskim terytorium stacjonują dwa rosyjskie korpusy w sile 34,6 tys. żołnierzy. W Donbasie przebywa ponadto 60 tys. rosyjskich ochotników.

Rosja formuje obecnie po swojej stronie granicy trzeci korpus. Zdaniem "FAS" układ sił daje Rosji możliwość przekształcenia w każdej chwili "tlącego się konfliktu w otwartą wojnę", jeżeli władze w Moskwie uznają, że jest to w ich interesie.

Stały konflikt "odstrasza inwestorów, prowadzi do zubożenia kraju i podsyca populizm" – ostrzega Schuller. "Pewnego dnia Rosja będzie mogła bez większego ryzyka wciągnąć upadającą Ukrainę za pomocą nowej wojny hybrydowej ponownie w swoją orbitę" - pisze niemiecki dziennikarz.

Schuller zwraca uwagę, że powtarzane przez władze w Berlinie i Waszyngtonie jak zaklęcie zdanie "nie istnieje militarne rozwiązanie konfliktu" zostało odebrane przez Putina jak "zaproszenie" do agresji. Autor przyznaje, że w rzeczywistości nie ma broni wyłącznie defensywnej, jednak ewentualność, że Ukraina zaatakuje "rosyjskiego kolosa" jest "czystą teorią".

Zdaniem "FAS" Ukraina musi zreformować swoją armię. Musi też dostać od Zachodu broń – systemy przeciwpancerne, drony, systemy komunikacyjne i radarowe. Cztery amerykańskie systemy przeciwartyleryjskie to za mało, by chronić liczącą 500 km granicę - ocenia Schuller.

Ryb, PAP

Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 8. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook