Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecki ekonomista krytykuje swoje państwo

15.10.2014

"Potęga gospodarki Niemiec jest mitem opierającym się na złudzeniach"

Potęga gospodarki Niemiec jest mitem opierającym się na złudzeniach – uważa szef renomowanego instytutu ekonomicznego DIW Marcel Fratzscher. Ekonomista skrytykował rząd Angeli Merkel za politykę zaciskania pasa i zażądał zwiększenia inwestycji.

W swojej najnowszej książce "Niemieckie złudzenie" Fratzscher przyznaje, że w minionej dekadzie Niemcy odniosły gospodarczy sukces, stając się z "chorego człowieka Europy", jakim były jeszcze kilkanaście lat temu, krajem powszechnie uznawanym za ekonomicznego prymusa.  

Wśród niepodważalnych sukcesów wymienia spadek liczby bezrobotnych o blisko połowę (z 5 mln do 2,7 mln), imponujące wyniki eksportu oraz doprowadzenie do zrównoważenia budżetu, który po raz pierwszy od 1969 roku nie wykazuje deficytu.

"Każdy sukces ma jednak drugie dno, a szereg poważnych problemów stanowi poważne zagrożenie dla niemieckiej gospodarki" - powiedział Fratzscher we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami zagranicznymi w Berlinie.

Jego zdaniem panująca wśród Niemców euforia z powodu rzekomej siły niemieckiej gospodarki jest nieuzasadniona. Złudzeniem jest przekonanie, że gospodarcza przyszłość kraju jest bezpieczna. "Nasza euforia jest niebezpieczna, ponieważ sprawia, że stajemy się zarozumiali, ślepi i ociężali" - ostrzega. Jesteśmy lepsi od Francji czy Hiszpanii, ale nie jesteśmy wystarczająco dobrzy – mówi ekonomista.   

Wśród największych problemów trapiących niemiecką gospodarkę Fratzscher wymienia powolny wzrost gospodarczy, wysoki odsetek pracowników wykonujących prace nisko opłacane i zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, rosnącą strefę ubóstwa i spadek płac realnych.

Fratzscher zwrócił uwagę, że indywidualny majątek Niemców jest niewielki, a ich strategie oszczędzania na starość całkowicie błędne, polegające na trzymaniu pieniędzy na nisko oprocentowanych kontach bankowych. Wzrasta też przepaść między warstwą najbogatszych Niemców a przeciętnymi obywatelami RFN. Jak twierdzi, rozwarstwienie pod względem zamożności jest w Niemczech największe w całej UE. Niemiecki ekonomista za błąd uznaje traktowanie przez rząd jako "fetyszu" celu zrównoważonego budżetu państwa, niezależnie od fazy koniunkturalnej, w jakiej znajduje się kraj.

Innym brzemiennym w skutki złudzeniem jest - zdaniem Fratschera - szeroko rozpowszechniona w RFN opinia, że Niemcy nie potrzebują Europy i powinni raczej rozwijać kontakty ekonomiczne z Azją i Ameryką Południową.

Za "kompletną bzdurę" szef DIW uznał przekonanie, iż partnerzy Niemiec z UE interesują się tylko i wyłącznie niemieckimi pieniędzmi i chcą "wydoić Niemców". Tak popularne od wybuchu kryzysu w strefie euro zdanie: "Niemcy płacą za wszystkich" jest nieprawdziwe - podkreśla Fratscher. "Niemcy uważają się za ofiary UE i ignorują liczne korzyści, jakie daje im Europa, pomimo kosztów i ryzyka  związanych z kryzysem" - uważa ekonomista. Jak zaznacza, na akcji pomocowej dla krajów pogrążonych w kryzysie zyskują też niemieckie banki i niemieccy podatnicy.

Niemcy - kluczowy kraj europejski, od którego zależy w dużej mierze powodzenie całej UE – muszą wzmocnić swoją gospodarkę - postuluje Fratzscher. Konieczne są też jego zdaniem dalsze reformy unijnych instytucji, włącznie z powołaniem europejskiego ministra finansów.                

Ekonomista opowiada się za pobudzeniem wzrostu poprzez inwestycje publiczne. "Polityka +zerowego deficytu+ jest obecnie, w okresie słabej koniunktury, błędem" - ocenia. Jak przyznaje, rząd Merkel nastawiony jest negatywnie do tej propozycji, gdyż uznaje za priorytet budżet bez deficytu. Dopóki tempo wzrostu będzie takie jak obecnie, czyli 1,2 proc., rząd nie zdecyduje się na radykalną zmianę polityki. "Doświadczenie uczy nas, że rządzący decydują się na reformy dopiero wtedy, gdy nie mają innego wyjścia" - powiedział szef DIW.

 

Fratzscher ostro krytykuje rząd za rozdawanie prezentów wyborczych, w tym obniżenia do 63 lat wieku emerytalnego dla wybranych grup pracowników. "To całkowicie błędna decyzja" - uważa, pochłaniająca środki finansowe, które mogły zostać przeznaczone na inwestycje. Bagatelizuje natomiast negatywny wpływ sankcji wobec Rosji na niemiecką gospodarkę. Ich wpływ nie jest duży, ważniejsze są reformy wewnętrzne - podkreśla Fratzscher.

43-letni ekonomista został niedawno powołany przez ministra gospodarki Sigmara Gabriela na szefa grupy niezależnych ekspertów, którzy mają doradzać rządowi w sprawach polityki gospodarczej.

tk/PAP


Warto poczytać

 1. Morawiecki20032018 20.03.2018

  Morawiecki broni dobrego imienia Polski za granicą! Premier przypomniał do czego ma służyć ustawa o IPN

  Nie tylko Izrael, ale też Polska jest moralnie zobowiązana chronić pamięć o Holokauście; wkrótce nie będzie już naocznych świadków zbrodni nazistowskich Niemiec - pisze premier Mateusz Morawiecki na łamach amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy"

 2. may14030218 19.03.2018

  Premier May jednoznacznie: "Za zamachem na Skripala stała Rosja"

  Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w poniedziałek, że to Rosja ponosi winę za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Szefowa rządu odrzuciła zaprzeczenia strony rosyjskiej.

 3. texas13032018 19.03.2018

  Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

  W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do kolejnej eksplozji.

 4. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 5. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 6. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 7. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook