Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecki dziennik: Polska szkodzi samej sobie

07.02.2018
DieWelt07022018
Niemiecki dziennik: Polska szkodzi samej sobie

Uchwalając znowelizowaną ustawę o IPN, rząd Polski po raz kolejny udowadnia, że "od dyplomacji woli młot"; wyrządzone szkody nie mogłyby być większe - pisze w środę dziennik "Die Welt", komentując podpisanie ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę.

"(...) przez brak umiaru można osiągnąć skutek odwrotny do zamierzonego" - podkreśla niemiecki dziennik.

Odnotowuje, że ustawa jest wymierzona przede wszystkim w błędne wyrażenie "polskie obozy", które pojawia się w kontekście Holokaustu w "ułamku publikacji w zagranicznych mediach", oraz w przypisywanie państwu polskiemu udziału w Zagładzie.

- Tymczasem to właśnie (polski rząd na uchodźstwie i Armia Krajowa) jako pierwsze apelowały do aliantów o powstrzymanie mordów. Armia Krajowa atakami wsparła powstanie w warszawskim getcie. W Polsce w najmniejszym stopniu nie było mowy o państwie kolaborantów w sensie francuskiego państwa Vichy - podkreśla publicysta "Die Welt" Gerhard Gnauck.

- Mimo to z powodu tej ustawy Polska popadła w kryzys w polityce zagranicznej. Bo jak prokuratorzy mają decydować, czy opis zbrodni polskich antysemitów obciąża „naród” (jak to określono w ustawie - PAP)? Jak będą wytyczane granice wolności sztuki i badań? Jak orzekać będą sądy, w których przecież za prawo uznaje się ostatnio w Polsce „wolę narodu”, ducha czasów (...)? I czy działania poprzednich rządów, polegające na żądaniu od mediów korygowania błędnych sformułowań, nie przyniosły dobrych rezultatów? - pyta komentator.

W jego ocenie obecny polski rząd "uważa tego typu prymitywne metody i zakazy za lepsze od dyplomacji i udzielania wyjaśnień". Gnauck przypomina, że w styczniu poddany rekonstrukcji rząd rozpoczął za granicą "ofensywę wdzięku", tymczasem - ocenia - obecnie robi on "jeden krok naprzód i trzy kroki do tyłu". - Wyrządzone szkody nie mogłyby być większe - podsumowuje "Die Welt".

Do podpisania ustawy o IPN przez prezydenta Dudę odniósł się również w środowym komentarzu "Ustawa jako obciążenie" szef redakcji zagranicznej "Sueddeutsche Zeitung" Stefan Kornelius.

- Jarosław Kaczyński przemówił i wszystko jest jasne. Prezes rządzącej partii PiS życzył sobie podpisania ustawy (o IPN) i prezydent Andrzej Duda się do tego życzenia zastosował - pisze. „Być może Trybunał Konstytucyjny doda jeszcze jakieś zabezpieczenia, ale rzeczywiste oddziaływanie tej ustawy Duda mógł już zaobserwować przed własną siedzibą, gdzie tłum (przedstawicieli skrajnej) prawicy skandował, by (szef państwa) ściągnął z głowy jarmułkę i sięgnął wreszcie po długopis".

Publicysta "SZ" podkreśla, że znowelizowana ustawa "działa z zapierającą dech szybkością - zarówno wśród prawicowych radykałów na ulicy, jak i w konflikcie z rządem Izraela", a USA ostrzegają przed obciążeniem relacji. - Czy Kaczyński naprawdę może tego chcieć? - pyta komentator "Sueddeutsche Zeitung". 

PAP

Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 7. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 8. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook