Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecka prasa: „propozycja KE marzeniem biurokratów”

06.05.2016

Największe niemieckie gazety oceniają sceptycznie szanse na rozwiązanie za pomocą najnowszych propozycji Komisji Europejskiej problemu podziału uchodźców. Zdaniem "Sueddeutsche Zeitung" jest to biurokratyczna próba wprowadzenie kwot tylnymi drzwiami.

"Sueddeutsche Zeitung" przypomina o słowach wypowiedzianych przez papieża Franciszka podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim w 2014 roku. Papież skrytykował wówczas instytucje Unii Europejskiej, które jego zdaniem zastąpiły biurokracją "wielkie idee, dawniej inspirujące Europę", i zredukowały polityczną debatę do technicznych i ekonomicznych aspektów "kosztem prawdziwej troski o człowieka".

Zdaniem autora komentarza Thomasa Kirchnera słowa papieża stają się znów aktualne, gdy analizujemy nowe propozycje Komisji Europejskiej dotyczące reformy unijnej polityki azylowej. "Nikt nie kwestionuje tego, że reforma jest potrzebna; system dubliński jest martwy" - ocenia "SZ". Kraje, które przez przypadek są położone na granicach zewnętrznych UE lub należą do ekonomicznie najsilniejszych, "mają po prostu pecha, a wszyscy inni mogą się dekować" - krytykuje Kirchner.

Propozycja przedstawiona przez KE jest jednak "klasycznym marzeniem biurokratów" - pisze autor komentarza. "Rozdzielać uchodźców ma nieprzekupny system, komputer, który napełnia się od przodu faktami i który wypluwa z tyłu uczciwy wynik, maszyna, która rozwiązuje +automatycznie+ najtrudniejsze polityczne problemy. Sprzeciw jest bezcelowy" - czytamy w komentarzu.

Zdaniem Kirchnera propozycja jest "właściwie wspaniałym pomysłem". "Stosunkowo łatwo jednak można poznać, że w rzeczywistości zmierza ona do tego, by przez tylne drzwi wprowadzić system kwot, który część krajów UE zaciekle odrzuca" - stwierdza komentator. "A ponieważ nie są one (kraje) głupie, będą nadal protestować. Spór będzie więc kontynuowany. W Europie nic nowego" – konkluduje komentator "Sueddeutsche Zeitung".

Zdaniem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" propozycja KE, by kraje, które nie chcą przyjmować uchodźców, ponosiły finansowe konsekwencje tej decyzji, nie ma nic wspólnego z szantażem, o co oskarża Brukselę rząd węgierski.

"Nieeuropejską" można raczej nazwać postawę tych krajów, które odrzucają europejskie rozwiązanie - pisze Reinhard Mueller.

Autor komentarza przyznaje, że kanclerz Angela Merkel popełniła błąd, gdyż podejmując decyzję o przyjęciu imigrantów, nie konsultowała się z innymi krajami, sprawiając wrażenie, że "nowa niemiecka kultura otwartości ma uczynić bardziej kolorowymi i lepszymi także inne kraje UE". Ta "obietnica szczęścia dzięki likwidacji granicy" została źle odebrana przez Europę Środkową i Wschodnią, która "dopiero co odzyskała suwerenność".

"Ten, kto nie chce przyjąć żadnych uchodźców, powinien zastanowić się nad swoim rozumieniem państwa konstytucyjnego i członkostwa w UE; kto chce przyjąć niewielu, będzie musiał w jakiś sposób zapłacić, chociażby za skuteczną ochronę granic zewnętrznych Unii" - uważa "FAZ".

Komisja Europejska zaproponowała w środę reformę unijnej polityki azylowej. Zakłada ona wprowadzenie stałego systemu dystrybucji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej.

Propozycja KE przewiduje, że zasady dublińskie nadal będą obowiązywać, ale zostaną uzupełnione o "mechanizm korekcyjny". Jeśli do jakiegoś kraju napłynie nieproporcjonalnie duża liczba uchodźców, o połowę większa niż ustalony z góry próg, to automatycznie nowi uchodźcy będą rozsyłani do innych państw unijnych według nowego systemu relokacji.

Komisja zostawia jednak furtkę dla krajów niechętnych przyjmowaniu uchodźców. Będą one mogły odstąpić od udziału w relokacji na rok, ale w zamian muszą zapłacić 250 tys. euro za każdego uchodźcę, którego nie przyjmą. Pieniądze trafią do kraju, który przejmie odpowiedzialność za danego migranta.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 2. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 3. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 4. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

 5. Lwow 21.03.2018

  Persona non grata dla prezydenckiego ministra? Chce tego Rada Lwowa

  Rada Obwodu Lwowskiego przyjęła uchwałę o "ksenofobicznych wypowiedziach" polskich urzędników na uroczystościach w Hucie Pieniackiej i zwróciła się do władz Ukrainy o ogłoszenie persona non grata sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego

 6. Miedwiediew 21.03.2018

  Bez niespodzianki w Rosji. Wiemy, co dalej z Miedwiediewem

  Po wyborach prezydenckich obecny premier i lider rządzącej partii Jedna Rosja Dmitrij Miedwiediew zachowa oba stanowiska - prognozuje w środę rosyjski dziennik "Wiedomosti"

 7. refugeeswelcome 21.03.2018

  Niemcy kapitulują w sprawie przyjęcia przez Polskę uchodźców? FAZ: jest zarys porozumienia

  Po wizycie Angeli Merkel w Polsce zaczyna zarysowywać się porozumienie między obu krajami w sprawie uchodźców. Osamotniona w UE Polska nie chce zostać odstawiona na boczny tor, Niemcom zależy zaś na jedności Europy w obliczu zagrożeń - pisze w środę "FAZ"

 8. GDCtir 21.03.2018

  Polacy walczą z kłamstwem o "polskich obozach". Po USA będzie jeździł specjalny TIR

  Powstają kolejne oddolne inicjatywy, przypominające za granicą o tym, kto podczas II Wojny Światowej dokonywał zbrodni, a kto był ich ofiarą. Na ulice USA wyjedzie niedługo TIR z naczepą "German Death Camps"

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook