Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecka partia będzie chciała "odzyskać" Szczecin i Wrocław? "Obiera kurs radykalny"

01.10.2017

Istnieje pewne zagrożenie, że jeśli AfD będzie nadal się radykalizowała, mogą się pojawić różnego rodzaju postulaty rewizjonistyczne w stosunku do Polski - powiedział PAP dr Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Jego zdaniem partia może także w Bundestagu "głosować w korzystny dla Rosji sposób".

Alternatywa dla Niemiec zdobyła w wyborach do Bundestagu 12,6 proc. głosów i po raz pierwszy od powstania w 2013 roku wejdzie do parlamentu.

- Istnieje pewne zagrożenie, że jeśli AfD będzie nadal się radykalizowała i ta partia będzie nadal kierowana przez polityków pokroju Gaulanda czy Hoeckego, mogą się pojawić różnego rodzaju postulaty rewizjonistyczne w stosunku do Polski - powiedział PAP dr Piotr Kubiak z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Jego zdaniem "takie zagrożenie istnieje, takie kwestie mogą być podnoszone na forum Bundestagu przez AfD". Kubiak dodał, że lider Alternatywy dla Niemiec Aleksander Gauland, jest postrzegany jako reprezentant swego rodzaju interesów rosyjskich w Niemczech.

- Zarzucano mu swego czasu, że jest agentem wywiadu rosyjskiego, że on z nimi współpracuje. A więc jest to polityk dosyć kontrowersyjny, a jednak on wysunął się na czoło tej partii, zwłaszcza teraz, po odejściu Frauke Petry - powiedział Kubiak.

Szefowa ugrupowania Frauke Petry zapowiedziała we wtorek w Dreźnie, że wystąpi z partii. W poniedziałek Petry wywołała burzę oświadczając nieoczekiwanie podczas konferencji prasowej kierownictwa partii po niedzielnych wyborach parlamentarnych, że wejdzie do klubu parlamentarnego AfD, ale będzie w Bundestagu niezależną posłanką.

Petry zarzuciła innym członkom kierownictwa radykalizm. Jak wyjaśniła, za swoje zadanie uważa przygotowanie przejęcia władzy w 2021 roku. Zaznaczyła, że chce zająć się "kwestiami programowymi", aby przedstawić wyborcom konkretną ofertę, a nie zaprzątać sobie głowę "absurdalnymi wypowiedziami".

Petry należała do grupy działaczy, którzy zakładali cztery lata temu AfD. W zeszłym roku straciła wpływ na politykę partii na rzecz działaczy reprezentujących poglądy nacjonalistyczne.

W ocenie Kubiaka pozycja Gaulanda może być dowodem na to, że AfD się radykalizuje, "że obiera kurs bardziej radykalny, silniejszego trwania w opozycji z jednej strony, a z drugiej strony można oczekiwać w wypadku głosowań np. w kwestii powiedzmy przykładowo częściowego zniesienia sankcji dla Rosji itd. - jeśli takie decyzje będą podejmowane w Bundestagu, AfD może zagłosować w korzystny dla Rosji sposób".

Ekspert zaznaczył także, że według niego mamy do czynienia z przesuwaniem się AfD w prawo, ale jak zaznaczył: "Jestem nadal ostrożny względem określania AfD jako partii skrajnie prawicowej".

Jego zdaniem w partii są obecne "różne nurty, w tym m. in. nurt konserwatywny, ale odejście Frauke Petry oczywiście osłabi ten nurt, taki bardziej konserwatywny, bardziej otwarty na współpracę".

W opinii Kubiaka istnieje niebezpieczeństwo, że ta partia będzie się radykalizować. - Alexander Gauland- obecny lider AfD, wiceprzewodniczący partii, a lider podczas kampanii, w kilku swoich wypowiedziach sugerował taki kurs bardziej radykalny AfD - tłumaczył.

PAP

Warto poczytać

 1. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 2. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 3. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 4. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 5. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 6. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 7. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook