Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemiecka partia AFD nad progiem

15.09.2015

Wzrosło poparcie dla eurosceptycznej Alternatywy dla Niemiec (Alternative für Deutschland). Niedawno przewagę zdobyło skrzydło domagające się zaostrzenia polityki wobec cudzoziemców.

Badanie INSA dla dziennika "Bild" wskazuje, że poparcie dla AfD sięga 5,5 proc., co jest najwyższym wynikiem tej partii od maja br.

Agencja Reutera zauważa, że wzrost poparcia dla partii, pogrążonej w pierwszej połowie roku w walkach wewnętrznych, zbiega się z kryzysem migracyjnym.

Ten sam sondaż wskazuje, że poparcie dla CDU/CSU - wciąż najsilniejszej partii - spadło o 1,5 pkt. proc. do 40 procent.

- Kryzys związany z uchodźcami sprawia, że konserwatyści tracą, a AfD przekracza 5-procentowy próg wyborczy - wskazał szef INSA Hermann Binkert.

Narodowo-konserwatywni działacze AfD, którzy latem br. opanowali władze partii, domagają się zaostrzenia przepisów dotyczących przyznawania azylu oraz zaostrzenia kontroli na granicach Niemiec. Obarczają Polaków i Czechów odpowiedzialnością za wzrost przestępczości na terenach przygranicznych. Są też przeciwni sankcjom wobec Rosji.

Pomimo krótkiego stażu politycznego AFD, domagająca się m. in. wykluczenia Grecji i innych krajów południowoeuropejskich z eurolandu, odniosła szereg sukcesów od powstania w 2013 roku.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego eurosceptycy zdobyli siedem mandatów, a następnie kontynuowali dobrą passę w wyborach do parlamentów lokalnych w Saksonii, Brandenburgii i Turyngii.

W każdym z tych trzech landów na AfD głosował co dziesiąty wyborca. W tym roku AfD weszła do parlamentów w Hamburgu i Bremie. Później ze względu na wewnętrzne konflikty poparcie dla AfD spadło i w sondażach partia osiągała wyniki poniżej progu wyborczego.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Słowa kluczowe:

Niemcy

,

uchodźcy

,

sondaż

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook