Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecka gazeta wzywa Polskę i Węgry do opuszczenia UE. "Nie mają prawa do niszczenia Unii od środka"

05.01.2018
MorawieckiOrban030120181
Niemiecka gazeta wzywa Polskę i Węgry do opuszczenia UE. "Nie mają prawa do niszczenia Unii od środka"

Pomiędzy pojęciem narodowej suwerenności w rozumieniu Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana a ideą "suwerennej Europy" Emmanuela Macrona istnieje ogromna przepaść; kto nie chce takiej Europy, ten może opuścić UE - pisze w piątek "Sueddeutsche Zeitung".

Autor komentarza, brukselski korespondent gazety Daniel Broessler, zwraca uwagę, że Morawiecki wybrał na cel swojej pierwszej dwustronnej wizyty Węgry premiera Orbana, co było "przesłaniem skierowanym do całej Europy", podczas gdy prezydent Francji Macron z pierwszą wizytą pojechał do Berlina, do kanclerz Angeli Merkel.

- Macron i Merkel po jednej stronie, Morawiecki z Orbanem po drugiej? Za pomocą tego przeciwieństwa nie da się, co prawda, opisać całości różnorodnych konfliktów, które wstrząsają Unią Europejską na początku decydującego 2018 roku. Wskazuje ono jednak na głębokie pęknięcie, które grozi Europie - pisze Broessler.

Zdaniem autora najważniejszym problemem trapiącym Europę nie jest ani brak rządu w Niemczech, ani reforma strefy euro czy spór o politykę migracyjną. - Unii Europejskiej grozi utrata świadomości tego, czym jest i czym ma być - podkreśla Broessler.

- Bezprecedensowa decyzja o uruchomieniu wobec Polski art. 7 traktatu unijnego wynika z tej właśnie refleksji - uważa niemiecki dziennikarz. Jego zdaniem Polska nie musi się obawiać utraty prawa głosu, gdyż należy się liczyć z wetem ze strony Węgier.

- Konflikt dotyczy jednak nie tylko Polski i likwidacji niezależnego sądownictwa w tym kraju. Chodzi o to, czy UE pożegna się ze swoimi zasadami. Mówiąc jasno: chodzi o to, czy Unia sama siebie zlikwiduje - pisze Broessler.

- Podczas kryzysu uchodźczego nacjonaliści rządzący w Polsce i na Węgrzech podnieśli kwestię migracji do rangi problemu egzystencjalnego i odwrócili w ten sposób uwagę od swojego rzeczywistego zamiaru: przebudowy państwa i społeczeństwa w taki sposób, by utrudnić czy wręcz uniemożliwić demokratyczną zmianę władzy - twierdzi dziennikarz "SZ".

Ponad 10 lat po wstąpieniu do UE wielu czołowych polityków z krajów Europy Środkowej i Wschodniej stawia narodową suwerenność na pierwszym miejscu - czytamy w "SZ". Z drugiej strony Macron rzucił inspirujące dla wielu obywateli hasło "suwerennej Europy". - W tym punkcie Macron i Orban się spotykają: obaj chcą zmusić Europę do decyzji - pisze Broessler.

Plan Macrona wynika z refleksji, że dotychczasowa skala integracji nie wystarczy, by zachować zdolność do działania w zglobalizowanym i w wielu miejscach wrogim świecie. - "Orbanowie" też to dostrzegają, udzielają jednak innej odpowiedzi - kontynuuje Broessler. Jak dodaje, charakterystyczne dla tej postawy są słowa czeskiej piosenkarki Lucie Bili, która śpiewa o konieczności obrony "gniazda".

- Chociaż zwolennicy Brexitu, katalońscy separatyści i środkowoeuropejscy nacjonaliści wprowadzają ludzi w błąd, droga do sukcesu w zglobalizowanym świecie nie prowadzi przez małe państwo - uważa "SZ". Zdaniem Broesslera Polska i Węgry są tego najlepszym przykładem. Pewna siebie postawa rządów w Budapeszcie i Warszawie opiera się na pozytywnym rozwoju gospodarczym, który byłby niemożliwy bez przynależności Węgier i Polski do UE. - Unia uczestniczyła w budowie "gniazda" i wspólnie z NATO je chroni - podkreśla korespondent.

Aby zachować zdolność do działania, UE musi dokończyć unię gospodarczą i walutową oraz przejść na wyższy stopień integracji w polityce zagranicznej, obronnej i migracyjnej - uważa autor komentarza.

Jak zaznacza, "konieczne są mądre, ale nie połowiczne kompromisy". - Państwo w połowie praworządne nie może być pełnym członkiem UE. Wszyscy członkowie Unii korzystają z prawa do wyjścia. Nie mają, jako kraje nieliberalne, prawa do niszczenia Unii od środka - konkluduje Broessler w "Sueddeutsche Zeitung".

PAP
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook