Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecka gazeta: To koniec V Republiki

25.04.2017

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" napisał we wtorek, że w niedzielnych wyborach prezydenckich Francuzi faktycznie zlikwidowali istniejącą od 1958 r. Piątą Republikę. Francja rozpoczyna długi marsz w nieznane - ocenia niemiecki komentator.

"Francuzi nie tylko wybrali dwoje kandydatów na prezydenta, lecz zlikwidowali także za pomocą kartki wyborczej Piątą Republikę" - pisze autor komentarza Stefan Ulrich. 

"Od jej powstania w 1958 roku władzę sprawowały na przemian mieszczańska prawica i socjalistyczna lewica. Obecnie ich kandydaci otrzymali zaledwie co czwarty głos" - podkreśla dziennikarz "SZ". 

"Antagonizm między prawicą a lewicą, który dzielił, ale także porządkował kraj, odszedł w przeszłość. Po Piątej Republice pozostała tylko nazwa. Francja rozpoczyna długi marsz w nieznane - z dużym ryzykiem i wieloma niewiadomymi" - czytamy w "SZ". 

Radykalne zerwanie z tradycją ma zdaniem komentatora trzy przyczyny. Jako pierwszą wymienia niezadowolenie Francuzów z rządów prezydenta Francois Hollande'a i jego poprzednika Nicolasa Sarkozy'ego. Obaj mieli wystarczająco dużo władzy, by zmienić kraj i dopasować go do zmieniającego się w zapierającym dech tempie świata, i obaj zawiedli - "Sarkozy przez swoją nadpobudliwość, Hollande przez flegmatyczne usposobienie". 

Zarówno socjaliści jak i republikanie wystawili ponadto nieodpowiednich kandydatów. Socjalista Benoit Hamon jest zdaniem Ulricha bezbarwny i za lewicowy, Francois Fillon popełnił natomiast błąd próbując przypodobać się skrajnie prawicowym wyborcom. 

Trzecim powodem jest oczywiście "młody człowiek o nazwisku Emmanuel Macron", którego wyborcy nagrodzili za proeuropejskość i odwagę - zauważa komentator. 

Wyniki wyborów we Francji rozpoczynają nową turę "epickich zapasów" mających miejsce w wielu krajach. Po jednej stronie stoją reformatorzy w rodzaju Macrona, którzy akceptują to, że "życie jest sztuką dopasowywania się do zmian" i chcą utrzymać system otwartej pluralistycznej demokracji. "Po drugiej stronie walczą reakcjoniści w rodzaju Marine Le Pen, dla których wzorem jest Władimir Putin i którzy dążą do powrotu do świata zamkniętych i autorytarnie rządzonych państw narodowych" - pisze Ulrich. 

Europa powinna się radować, że za dwa tygodnie Macron prawdopodobnie zwycięży i zostanie prezydentem. Jednak problemy Macrona nie skończą się na tym - do wyborów w czerwcu musi on przekształcić swój ruch En Marche w skuteczną partię lub w koalicję centrową. Potrzebuje do tego poparcia nie tylko liberałów, lecz także umiarkowanych socjalistów i konserwatystów - czytamy w "SZ". 

Niemiecki komentator zauważa na zakończenie, że Macronowi będzie potrzebny "mądry partner w Berlinie". Niemiecki rząd będzie musiał "zrezygnować z samotnej dominacji w Europie i wyjść Francji na przeciw w polityce gospodarczej i finansowej". W przeciwnym razie w 2022 roku Marine Le Pen może rzeczywiście zostać prezydentem - ostrzega Stefan Ulrich w "Sueddeutsche Zeitung". 

ak/PAP

[fot. Pixaby]

Warto poczytać

 1. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 2. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 8. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook