Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecka gazeta: To koniec V Republiki

25.04.2017

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" napisał we wtorek, że w niedzielnych wyborach prezydenckich Francuzi faktycznie zlikwidowali istniejącą od 1958 r. Piątą Republikę. Francja rozpoczyna długi marsz w nieznane - ocenia niemiecki komentator.

"Francuzi nie tylko wybrali dwoje kandydatów na prezydenta, lecz zlikwidowali także za pomocą kartki wyborczej Piątą Republikę" - pisze autor komentarza Stefan Ulrich. 

"Od jej powstania w 1958 roku władzę sprawowały na przemian mieszczańska prawica i socjalistyczna lewica. Obecnie ich kandydaci otrzymali zaledwie co czwarty głos" - podkreśla dziennikarz "SZ". 

"Antagonizm między prawicą a lewicą, który dzielił, ale także porządkował kraj, odszedł w przeszłość. Po Piątej Republice pozostała tylko nazwa. Francja rozpoczyna długi marsz w nieznane - z dużym ryzykiem i wieloma niewiadomymi" - czytamy w "SZ". 

Radykalne zerwanie z tradycją ma zdaniem komentatora trzy przyczyny. Jako pierwszą wymienia niezadowolenie Francuzów z rządów prezydenta Francois Hollande'a i jego poprzednika Nicolasa Sarkozy'ego. Obaj mieli wystarczająco dużo władzy, by zmienić kraj i dopasować go do zmieniającego się w zapierającym dech tempie świata, i obaj zawiedli - "Sarkozy przez swoją nadpobudliwość, Hollande przez flegmatyczne usposobienie". 

Zarówno socjaliści jak i republikanie wystawili ponadto nieodpowiednich kandydatów. Socjalista Benoit Hamon jest zdaniem Ulricha bezbarwny i za lewicowy, Francois Fillon popełnił natomiast błąd próbując przypodobać się skrajnie prawicowym wyborcom. 

Trzecim powodem jest oczywiście "młody człowiek o nazwisku Emmanuel Macron", którego wyborcy nagrodzili za proeuropejskość i odwagę - zauważa komentator. 

Wyniki wyborów we Francji rozpoczynają nową turę "epickich zapasów" mających miejsce w wielu krajach. Po jednej stronie stoją reformatorzy w rodzaju Macrona, którzy akceptują to, że "życie jest sztuką dopasowywania się do zmian" i chcą utrzymać system otwartej pluralistycznej demokracji. "Po drugiej stronie walczą reakcjoniści w rodzaju Marine Le Pen, dla których wzorem jest Władimir Putin i którzy dążą do powrotu do świata zamkniętych i autorytarnie rządzonych państw narodowych" - pisze Ulrich. 

Europa powinna się radować, że za dwa tygodnie Macron prawdopodobnie zwycięży i zostanie prezydentem. Jednak problemy Macrona nie skończą się na tym - do wyborów w czerwcu musi on przekształcić swój ruch En Marche w skuteczną partię lub w koalicję centrową. Potrzebuje do tego poparcia nie tylko liberałów, lecz także umiarkowanych socjalistów i konserwatystów - czytamy w "SZ". 

Niemiecki komentator zauważa na zakończenie, że Macronowi będzie potrzebny "mądry partner w Berlinie". Niemiecki rząd będzie musiał "zrezygnować z samotnej dominacji w Europie i wyjść Francji na przeciw w polityce gospodarczej i finansowej". W przeciwnym razie w 2022 roku Marine Le Pen może rzeczywiście zostać prezydentem - ostrzega Stefan Ulrich w "Sueddeutsche Zeitung". 

ak/PAP

[fot. Pixaby]

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook