Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecka gazeta: Dekret Trumpa to rasizm

30.01.2017

Wprowadzony za pomocą dekretu przez prezydenta Donalda Trumpa zakaz wjazdu dla obywateli siedmiu muzułmańskich krajów narusza konstytucję USA i jest politycznie motywowanym rasizmem - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

"Jak sięgnąć pamięcią, żaden prezydent USA nie podzielił tak szybko jeszcze bardziej swego kraju, sprawiając przy tym, że duża część świata występuje nie tylko przeciwko niemu, lecz także przeciwko całej Ameryce. To duże osiągnięcie" - ironizuje Kurt Kister w komentarzu opublikowanym na łamach opiniotwórczej gazety. 

Autor podaje jako przykład zakaz wjazdu dla obywateli siedmiu krajów muzułmańskich. Jak zauważa, informacje policyjne i inne czynniki nie odgrywają żadnej roli. Każdy, kto pochodzi z Syrii, Libii, Iraku czy Somalii jest "niemile widziany, podejrzany i musi pozostać na zewnątrz" - czytamy w "SZ". 

Kister wtrąca ironicznie, że Trump ma też "dobre kraje muzułmańskie". "Należą do nich fundamentalistyczna Arabia Saudyjska i autokratyczny Egipt" - pisze. 

Zdaniem Kistera najnowsza decyzja Trumpa jest "politycznie motywowanym rasizmem". Jak podkreśla, zakaz narusza dwie centralne zasady amerykańskiej konstytucji. Pierwsza poprawka gwarantuje wolność słowa i religii oraz ochronę przed dyskryminacją z powodów religijnych, a piąta poprawka zapewnia prawo do postępowania sądowego. Obie poprawki są częścią Bill of Rights - istniejącej od 1791 roku deklaracji praw indywidualnych i ludzkich. 

Komentator przewiduje, że w USA dojdzie teraz do fali skarg, które rozpatrywać będzie Sąd Najwyższy. A ponieważ kadencja Trumpa będzie pełna takich skarg, prezydent stara się jak najszybciej powołać "swoich sędziów" - pisze Kister. 

Dyskryminacja za pomocą dekretów jest "zawstydzająca" i świadczy też o tym, że Trump "nie potrafi nawet dobrze zorganizować swojej godnej napiętnowania polityki". "Trump szybko podpisał dekret, ale najwidoczniej zapomniał o przepisach wykonawczych" - czytamy w "SZ". 

Odnosząc się do aktualnej sytuacji Kister zwraca uwagę, że na amerykańskich lotniskach panuje chaos, na jednych pasażerowie są przetrzymywani, na innych sądy nakazują ich zwolnienie. "Kto wierzy w Allaha i pochodzi z Iranu, ten nie może wjechać do kraju Trumpa, albo jednak może, ale tylko w czwartki i przy pełni Księżyca" - ironizuje Kister. 

"Po tygodniu urzędowania widać, czego Trump nie potrafi być prezydentem" - ocenia komentator. 

"W swojej firmie mógł powiedzieć: kupcie ten wieżowiec, i tak się działo. W Białym Domu podpisuje (...) dekrety, które wywołują w kraju chaos. Trump wierzy najwidoczniej, że polityka i rządzenie krajem funkcjonują jak Trump Enterprises lub jego telewizyjne show" - pisze Kister. 

Trump "realizuje szybko to, co uważa (za słuszne), lecz najwidoczniej nie wie, co czyni" - konkluduje publicysta "Sueddeutsche Zeitung". 


ak/PAP 

[fot. PAP/EPA/OLIVIER DOULIERY/POOL]

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 7. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook