Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecka gazeta: Dekret Trumpa to rasizm

30.01.2017

Wprowadzony za pomocą dekretu przez prezydenta Donalda Trumpa zakaz wjazdu dla obywateli siedmiu muzułmańskich krajów narusza konstytucję USA i jest politycznie motywowanym rasizmem - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

"Jak sięgnąć pamięcią, żaden prezydent USA nie podzielił tak szybko jeszcze bardziej swego kraju, sprawiając przy tym, że duża część świata występuje nie tylko przeciwko niemu, lecz także przeciwko całej Ameryce. To duże osiągnięcie" - ironizuje Kurt Kister w komentarzu opublikowanym na łamach opiniotwórczej gazety. 

Autor podaje jako przykład zakaz wjazdu dla obywateli siedmiu krajów muzułmańskich. Jak zauważa, informacje policyjne i inne czynniki nie odgrywają żadnej roli. Każdy, kto pochodzi z Syrii, Libii, Iraku czy Somalii jest "niemile widziany, podejrzany i musi pozostać na zewnątrz" - czytamy w "SZ". 

Kister wtrąca ironicznie, że Trump ma też "dobre kraje muzułmańskie". "Należą do nich fundamentalistyczna Arabia Saudyjska i autokratyczny Egipt" - pisze. 

Zdaniem Kistera najnowsza decyzja Trumpa jest "politycznie motywowanym rasizmem". Jak podkreśla, zakaz narusza dwie centralne zasady amerykańskiej konstytucji. Pierwsza poprawka gwarantuje wolność słowa i religii oraz ochronę przed dyskryminacją z powodów religijnych, a piąta poprawka zapewnia prawo do postępowania sądowego. Obie poprawki są częścią Bill of Rights - istniejącej od 1791 roku deklaracji praw indywidualnych i ludzkich. 

Komentator przewiduje, że w USA dojdzie teraz do fali skarg, które rozpatrywać będzie Sąd Najwyższy. A ponieważ kadencja Trumpa będzie pełna takich skarg, prezydent stara się jak najszybciej powołać "swoich sędziów" - pisze Kister. 

Dyskryminacja za pomocą dekretów jest "zawstydzająca" i świadczy też o tym, że Trump "nie potrafi nawet dobrze zorganizować swojej godnej napiętnowania polityki". "Trump szybko podpisał dekret, ale najwidoczniej zapomniał o przepisach wykonawczych" - czytamy w "SZ". 

Odnosząc się do aktualnej sytuacji Kister zwraca uwagę, że na amerykańskich lotniskach panuje chaos, na jednych pasażerowie są przetrzymywani, na innych sądy nakazują ich zwolnienie. "Kto wierzy w Allaha i pochodzi z Iranu, ten nie może wjechać do kraju Trumpa, albo jednak może, ale tylko w czwartki i przy pełni Księżyca" - ironizuje Kister. 

"Po tygodniu urzędowania widać, czego Trump nie potrafi być prezydentem" - ocenia komentator. 

"W swojej firmie mógł powiedzieć: kupcie ten wieżowiec, i tak się działo. W Białym Domu podpisuje (...) dekrety, które wywołują w kraju chaos. Trump wierzy najwidoczniej, że polityka i rządzenie krajem funkcjonują jak Trump Enterprises lub jego telewizyjne show" - pisze Kister. 

Trump "realizuje szybko to, co uważa (za słuszne), lecz najwidoczniej nie wie, co czyni" - konkluduje publicysta "Sueddeutsche Zeitung". 


ak/PAP 

[fot. PAP/EPA/OLIVIER DOULIERY/POOL]

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 4. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 5. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 6. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 7. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook