Jedynie prawda jest ciekawa


Niemieccy islamiście giną w Syrii i Iraku

23.11.2014

Ok. 60 dżihadystów pochodżacych z Niemiec zginęło w Syrii i Iraku, walcząc po stronie Państwa Islamskiego.

Szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji, Hans-Georg Maassen, powiedział w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Die Welt", że w Syrii i Iraku zginęło dotychczas 60 niemieckich dżihadystów, walczących po stronie Państwa Islamskiego. 

"Co najmniej dziewięciu z nich zginęło dokonując zamachów samobójczych" - podkreślił Maassen. "To gorzkie żniwo islamskiej propagandy" - dodał szef Urzędu Ochrony Konstytucji.

Maassen ostrzegł przed groźbą zamachów w Niemczech. "Musimy nastawić się na to, że także u nas może dojść do takich zamachów" - powiedział w rozmowie z "Welt am Sonntag".

Niemieckie MSW szacuje, że na teren walk z Niemiec wyjechało dotychczas 550 radykalnych islamistów. Maassen powiedział, że 180 uczestników walk wróciło do kraju. Mamy ich na oku, lecz nie jesteśmy w stanie kontrolować ich przez 24 godziny na dobę - powiedział.

Szef MSW Thomas de Maiziere mówił w piątek, że policja obserwuje około 230 osób mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. "Są to osoby, co do których nie można wykluczyć, a nawet można uznać za prawdopodobne, że planują zamach" - powiedział minister.

Całe środowisko islamistów o radykalnych poglądach liczy około 1000 osób.

tk/PAP

fot. YouTube

Warto poczytać

 1. Bratyslawa 20.03.2018

  Kryzys polityczny po zabójstwie dziennikarza na Słowacji. Nie ma zgody na nowy rząd

  Prezydent Słowacji Andrej Kiska odmówił we wtorek nominowania nowego składu rządu, jaki przedstawił mu w poniedziałek desygnowany na nowego premiera Peter Pellegrini. Argumentował, że niektórych kandydatów na ministrów dyskwalifikują ich osobiste powiązania

 2. MonteCassinowiki 20.03.2018

  Kolejne zwycięstwo na Monte Cassino. Kontrowersyjna tablica zostanie usunięta

  W Cassino, w środkowych Włoszech, usunięto we wtorek tablicę pamiątkową ustawioną przed grotą, gdzie kwaterował dowódca batalionu niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w walkach o Monte Cassino w 1944 roku - poinformowały miejscowe media

 3. Kaddafiwiki 20.03.2018

  Ta afera wstrząśnie Francją. Były prezydent był finansowany przez Kaddafiego?

  B. prezydent Francji Nicolas Sarkozy został zatrzymany we wtorek i jest przesłuchiwany przez policję śledczą w Nanterre w związku z podejrzeniem o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2007 r. z pieniędzy pochodzących od reżimu w Libii - podały media

 4. Morawiecki20032018 20.03.2018

  Morawiecki broni dobrego imienia Polski za granicą! Premier przypomniał do czego ma służyć ustawa o IPN

  Nie tylko Izrael, ale też Polska jest moralnie zobowiązana chronić pamięć o Holokauście; wkrótce nie będzie już naocznych świadków zbrodni nazistowskich Niemiec - pisze premier Mateusz Morawiecki na łamach amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy"

 5. Afrin 19.03.2018

  Wstrząsający exodus w Syrii. Brutalne oblicze wojny turecko-kurdyjskiej

  Ponad 200 tys. osób, które uciekły z miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, nie ma dachu nad głową, ani dostępu do żywności i wody - poinformował w poniedziałek przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu, Hewi Mustafa

 6. may14030218 19.03.2018

  Premier May jednoznacznie: "Za zamachem na Skripala stała Rosja"

  Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w poniedziałek, że to Rosja ponosi winę za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Szefowa rządu odrzuciła zaprzeczenia strony rosyjskiej.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook