Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy zorganizują debatę o nazizmie w Polsce. W publicznej telewizji

24.01.2018
niemcyde24012018
Niemcy zorganizują debatę o nazizmie w Polsce. W publicznej telewizji

Tagesschau, niemiecki dziennik informacyjny emitowany jednocześnie w kilku programach publicznej telewizji, organizuje debatę o „nazizmie w Polsce”.

Okazją do debaty stał się materiał śledczy przygotowany przez redakcję Superwizjera TVN, który przybliżył działalność stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazano m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera, które zorganizowano w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.

Dziennikarze pokazali ˙m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Materiał „Superwizjera” odbił się bardzo szerokim echem nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Po emisji programu plitycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli delegalizację tych stowarzyszeń i organizacji narodowych, które mogą mieć związek z grupami odwołującymi się do ideologii faszystowskiej. Do materiału TVN-u odniósł się również prezydent Andrzej Duda, który zapowiedział, iż  nie możemy dopuścić, aby „takie organizacje w ogóle istniały w Polsce, to są organizacje antypolskie” – Jeżeli ktoś hołduje Adolfowi Hitlerowi, to nie ma on miejsca w polskim społeczeństwie – mówił prezydent.

Mimo zdecydowanej reakcji na materiał TVN-u, media na świecie podnosiły problem "faszyzmu w Polsce" sugerując, iż konserwatywny rząd przymykał oko na wzrost tego typu nastrojów w naszym kraju. W taką narrację wpisuje się również pomysł niemieckiej debaty na temat "faszyzmu w Polsce", który dość zgodnie skrytykowali internauci przypominając, iż problemy naszych zachodnich sąsiadów w tej materii są znacznie poważniejsze.

–  W państwie, w którym partia neonazistowska ma swojego deputowanego do PE i otrzymuje dotacje budżetowe, a naziole maszerują przez centrum stolicy w celu uczczenia pamięci Rudolfa Hessa, telewizja publiczna będzie robić debatę o nazistach w Polsce. Niech mnie ktoś uszczypnie... – zauważył Mateusz Parys, w przeszłości rzecznik prasowy Stowarzyszenia Młodzi dla Polski oraz inicjator akcji „Chcemy pomnika Rotmistrza”.

ac

Aktualizacja, 26 stycznia 2018.

Część osób, w tym korespondent tv publicznej w Niemczech Cezary Gmyz, zarzuca nam iż informacja o debacie nt. "neonazizmu w Polsce" jest informacją nieprawdziwą. 

Niestety, dziennikarz telewizji publicznej nie ma w tym momencie racji i dezinformuje swoich czytelników. Niemiecki dziennik "Tagesschau" wyemitował program, o którym wspominamy w tekście powyżej, jest on dostępny pod tym adresem:

http://www.tagesschau.de/multimedia/video/video-368461.html

Niemieccy reporterzy pokazują fragmenty programu wyemitowanego w TVN, pokazują relacje polskich polityków, mówią o "problemie neonazizmu w Polsce", do czego później odnosili się niemieccy publicyści m. in. w tym miejscu:

http://www.taz.de/!5479974/

Późniejszą dyskusję widać także tutaj:

https://www.tagesschau.de/multimedia/video/video-368493.html

Czy nie jest to świadectwo debaty, do której zaproszeniem stał się materiał wyemitowany w niemieckiej publicznej telewizji? Dlatego nie do końca zrozumiała jest próba sugerowania przez red. Gmyza, iż wprowadzamy w błąd naszych Czytelników. 

Więcej o tej sprawie piszemy tu:

Niemcy organizują debatę o neonazizmie w Polsce. Prawda czy fałsz?Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook