Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy zorganizują debatę o nazizmie w Polsce. W publicznej telewizji

24.01.2018
niemcyde24012018
Niemcy zorganizują debatę o nazizmie w Polsce. W publicznej telewizji

Tagesschau, niemiecki dziennik informacyjny emitowany jednocześnie w kilku programach publicznej telewizji, organizuje debatę o „nazizmie w Polsce”.

Okazją do debaty stał się materiał śledczy przygotowany przez redakcję Superwizjera TVN, który przybliżył działalność stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazano m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera, które zorganizowano w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego.

Dziennikarze pokazali ˙m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

Materiał „Superwizjera” odbił się bardzo szerokim echem nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Po emisji programu plitycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli delegalizację tych stowarzyszeń i organizacji narodowych, które mogą mieć związek z grupami odwołującymi się do ideologii faszystowskiej. Do materiału TVN-u odniósł się również prezydent Andrzej Duda, który zapowiedział, iż  nie możemy dopuścić, aby „takie organizacje w ogóle istniały w Polsce, to są organizacje antypolskie” – Jeżeli ktoś hołduje Adolfowi Hitlerowi, to nie ma on miejsca w polskim społeczeństwie – mówił prezydent.

Mimo zdecydowanej reakcji na materiał TVN-u, media na świecie podnosiły problem "faszyzmu w Polsce" sugerując, iż konserwatywny rząd przymykał oko na wzrost tego typu nastrojów w naszym kraju. W taką narrację wpisuje się również pomysł niemieckiej debaty na temat "faszyzmu w Polsce", który dość zgodnie skrytykowali internauci przypominając, iż problemy naszych zachodnich sąsiadów w tej materii są znacznie poważniejsze.

–  W państwie, w którym partia neonazistowska ma swojego deputowanego do PE i otrzymuje dotacje budżetowe, a naziole maszerują przez centrum stolicy w celu uczczenia pamięci Rudolfa Hessa, telewizja publiczna będzie robić debatę o nazistach w Polsce. Niech mnie ktoś uszczypnie... – zauważył Mateusz Parys, w przeszłości rzecznik prasowy Stowarzyszenia Młodzi dla Polski oraz inicjator akcji „Chcemy pomnika Rotmistrza”.

ac

Aktualizacja, 26 stycznia 2018.

Część osób, w tym korespondent tv publicznej w Niemczech Cezary Gmyz, zarzuca nam iż informacja o debacie nt. "neonazizmu w Polsce" jest informacją nieprawdziwą. 

Niestety, dziennikarz telewizji publicznej nie ma w tym momencie racji i dezinformuje swoich czytelników. Niemiecki dziennik "Tagesschau" wyemitował program, o którym wspominamy w tekście powyżej, jest on dostępny pod tym adresem:

http://www.tagesschau.de/multimedia/video/video-368461.html

Niemieccy reporterzy pokazują fragmenty programu wyemitowanego w TVN, pokazują relacje polskich polityków, mówią o "problemie neonazizmu w Polsce", do czego później odnosili się niemieccy publicyści m. in. w tym miejscu:

http://www.taz.de/!5479974/

Późniejszą dyskusję widać także tutaj:

https://www.tagesschau.de/multimedia/video/video-368493.html

Czy nie jest to świadectwo debaty, do której zaproszeniem stał się materiał wyemitowany w niemieckiej publicznej telewizji? Dlatego nie do końca zrozumiała jest próba sugerowania przez red. Gmyza, iż wprowadzamy w błąd naszych Czytelników. 

Więcej o tej sprawie piszemy tu:

Niemcy organizują debatę o neonazizmie w Polsce. Prawda czy fałsz?Warto poczytać

 1. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 2. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 3. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 4. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook