Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy znów mają problem z antysemityzmem? "To zjawisko rozszerza się"

21.09.2017

Niemiecki dziennik "Die Welt" opowiedział się w czwartek za powołaniem w Niemczech pełnomocnika do walki z antysemityzmem. Gazeta pisze, że liczba wrogich wobec Żydów i Izraela incydentów stale rośnie. W pierwszym półroczu br. odnotowano 681 takich przypadków.

- To dobrze, że niemiecki rząd przyjął nową definicję antysemityzmu, gdyż zjawisko to w Niemczech rozszerza się - pisze autor komentarza, Alan Posener.

Jego zdaniem decyzja rządu Angeli Merkel o uznaniu definicji antysemityzmu, podjęta - jak podkreśla - wbrew stanowisku MSW, ma duże znaczenie, gdyż ten rodzaj "pornografii politycznej" nie jest wbrew pozorom łatwy do wykrycia.

- Doświadczenie Holokaustu, które miało uczulić (społeczeństwo) na antysemickie wypowiedzi i czyny, odniosło niestety przeciwny skutek. Jeżeli nie są to stereotypy rodem ze "Stuermera" (wydawane w III Rzeszy pismo o skrajnie antyżydowskich treściach - PAP) ani swastyki, jeżeli (antysemityzm) pojawia się w formie lewicowej, chrześcijańskiej lub muzułmańskiej "krytyki Izraela", to policja, wymiar sprawiedliwości, nauczyciele i politycy są w kłopocie - czytamy w "Die Welt".

Posener zwraca uwagę, że obraźliwe napisy na żydowskich placówkach i miejscach pamięci rejestrowane są przez policję jako zwykłe "uszkodzenie mienia". Podpalanie synagogi w Wuppertalu uznano za "akcję protestacyjną" przeciwko polityce Izraela. Wezwania do bojkotu państwa żydowskiego znajdują poparcie w obu wielkich Kościołach (katolickim i protestanckim). W jednej z berlińskich szkół żydowskich uczeń był miesiącami maltretowany przez kolegów - wylicza komentator.

Jak dodaje, nauczyciele odwracają głowę, gdy na szkolnym podwórku uczniowie wyzywają się od "Żydów". - Dla tych wszystkich wybryków nie ma żadnego usprawiedliwienia - zaznacza Posener. Uchwalona przez Parlament Europejski definicja precyzuje, że demonizacja Izraela jest przejawem antysemityzmu, tak samo jak próba obarczenia wszystkich Żydów odpowiedzialnością za politykę Izraela.

Autor komentarza apeluje do władz, by powołały pełnomocnika do walki z antysemityzmem, który składałby sprawozdania Bundestagowi. Na to stanowisko Posener proponuje posła Zielonych Volkera Becka. Angażował się on w przeszłości na rzecz odszkodowań dla robotników przymusowych oraz na rzecz praw homoseksualistów, w tym otwarcia instytucji małżeństwa dla par jednopłciowych.

Rząd Merkel przyjął w środę definicję antysemityzmu zalecaną przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście.

- Antysemityzm jest to określony sposób postrzegania Żydów, który może przejawiać się jako nienawiść do nich. Antysemityzm skierowany jest poprzez słowa lub czyny przeciwko poszczególnym osobom żydowskim lub nie żydowskim, przeciwko ich własności, lub przeciwko żydowskim instytucjom gminnym i organizacjom religijnym - brzmi robocza definicja przyjęta przez niemiecki rząd.

Ma ona być stosowana m.in. w szkołach, w sądownictwie oraz w policji.

PAP

Warto poczytać

 1. 19.06.2018

  Sabotaż w jednej z największych firm świata. Ważne dane wykradzione

 2. paryz15nov19062018 19.06.2018

  Był podejrzany o pomaganie terrorystom. Prokuratura zdecydowala o jego zwolneniu

  Ali Oulkadi, mieszkający w Belgii Francuz, któremu zarzucono, że pomagał podejrzanemu o udział w atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salahowi Abdeslamowi, został we Francji zwolniony z aresztu i oddany pod nadzór sądowy w Belgii.

 3. placzerw18062018 19.06.2018

  Plac Czerwony? Teraz to Plac Biało-Czerwony! Polacy zalali centrum Moskwy. Niesamowite sceny!

  Za kilka godzin na stadionie Spartaka Moskwa rozpocznie się mecz Polska - Senegal. Polscy kibice już są w Moskwie

 4. malmo19062018 19.06.2018

  Strzelanina w Malmo. Szwedzka policja donosi o dwóch zabitych

  Dwóch mężczyzn zginęło, a kilka osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem w strzelaninie w centrum Malmoe na południu Szwecji - poinformowała we wtorek miejscowa policja. Zaznaczono, że incydent nie ma związku z terroryzmem.

 5. chiny19062018 19.06.2018

  Kolejna podróż Kim Dzong Una? Spotkanie utrzymywane w tajemnicy

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un będzie przebywać w Chinach z dwudniową wizytą - poinformowały we wtorek chińska telewizja państwowa i agencja prasowa Xinhua.

 6. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 7. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 8. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook