Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Niemcy zbroją Irak

04.10.2014

Znaczne zwiększenie niemieckiej pomocy wojskowej dla Iraku, zagrożonego ofensywą dżihadystów z Państwa Islamskiego zapowiedziała minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen.

Rząd w Berlinie zastanawia się nad budową ośrodka wyszkolenia wojskowego w kurdyjskiej stolicy Irbilu. Ponadto, rozważany jest udział Bundeswehry w szkoleniu irackich żołnierzy oraz oddelegowanie niemieckich oficerów do pracy w irackich sztabach. Von der Leyen miała poinformować o planach rządu posłów z parlamentarnej komisji obrony Bundestagu.

Przed tygodniem niemieckie wojsko rozpoczęło szkolenie w Bawarii 32 kurdyjskich bojowników, peszmergów, aby w ten sposób wspomóc Kurdów w walce z islamistami.

Niemcy zaczęły dostarczać broń Kurdom na północy Iraku, wysyłając transport 50 sztuk ręcznej broni przeciwpancernej, 520 karabinów automatycznych G3 i 20 karabinów maszynowych.

W sumie niemieckie plany przewidują wyposażenie 10 tys. kurdyjskich bojowników w broń wartą 70 mln euro. Berlin wyklucza natomiast udział niemieckiego lotnictwa w nalotach na cele w Iraku i Syrii.

Niemcy wyślą także żołnierzy wojsk powietrznodesantowych, by pomogli na miejscu szkolić peszmergów.

Zaangażowanie wojskowe w Iraku jest w Niemczech przedmiotem ożywionych dyskusji. Na udział niemieckich żołnierzy w misjach poza granicami kraju musi wyrazić zgodę parlament, w którym wpływowe siły sprzeciwiają się takiemu zaangażowaniu.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Niemcy

,

Irak

,

Kurdowie

,

broń

,

berlin

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook